Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Askaynak’ın 2017’deki Hedefi Otomasyonla Büyümek

Askaynak’ın 2017’deki Hedefi Otomasyonla Büyümek

Kaynak sektörünün lider kuruluşu Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, 2017 yılında uluslararası platformlarda Askaynak markasını daha fazla tanıtmak hedefiyle faaliyetlerine devam ediyor.

1974 yılında  örtülü kaynak elektrodu üretimi ile faaliyete geçen firma bugün 22.000 m2’si kapalı, toplam 40.000 m2’lik bir alan üzerine faaliyet gösteriyor. 40.000 ton/yıl örtülü elektrod, 30.000 ton/yıl gazaltı kaynak teli, 5.000 ton/yıl tozaltı kaynak teli, 1.500 ton/yıl TIG kaynak teli ve 50.000 adet/yıl kaynak makinesi üretim kapasitesine sahip olan Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, robotik otomasyonun yanı sıra kaynak ile ilgili yan sektörlere ve komşu alanlara da odaklanarak, gelişimini ihracat yoluyla coğrafi olarak da sürdürmeyi hedefliyor.

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak Genel Müdürü Ahmet Sevük, her yıl bir öncekinden daha çok projeye imza atarak, büyümeyi sürdürüp gelecek hedeflerini global arenada yoğunlaştırdıklarını belirterek, “İhracat ve planlı büyüme bizim için önemli bir şirket politikası haline geldi. Bu strateji doğrultusunda sektörün önemli firmaları ile uzun soluklu işbirlikleri yapıyoruz. Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak ihracat bizim genlerimizde var. 1992 yılından beri ihracat kapasitemizi her geçen yıl daha da yükselttik ve 70’ten fazla ülkeye ihracat yapma başarısı gösteriyoruz. Merkezi Türkiye olan geniş bir coğrafyada bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz. Aşındırıcılar, gaz aletleri ve elektrikli el aletleri bizim için önemli 3 iş alanı olarak öne çıkıyor. Hitachi Elektrikli El Aletleri firmasının Türkiye’deki tek yetkili satıcısıyız. Ayrıca ‘Askaynak Automation’ adı altında otomasyon ve robot teknolojileri alanında da sanayimize önemli hizmetler sunuyoruz.’’ dedi.

Kaynak sektörünün lider kuruluşu Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, 2016 yılında da büyümesini sürdürdü. Bugün 22.000 m2’si kapalı, toplam 40.000 m2’lik bir alanda faaliyet gösterdiği fabrikasıyla 70’ten fazla ülkeye ürünlerini ihraç etme başarısı gösteren şirket, 2017 yılı hedefini de açıkladı: “Hedefimiz robotik otomasyon alanında hamlemize devam etmek, dış pazarlardaki gücümüzü artırmak ve ihracatın yanı sıra kaynak ile ilgili yan sektörlere de odaklanarak gelişimimizi sürdürmek”.

2017 yılında da ihracata ağırlık vereceklerini belirten Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak Genel Müdürü Ahmet Sevük,  “İhracat ve planlı büyüme bizim için önemli bir şirket politikası haline geldi. Bu strateji doğrultusunda sektörün önemli firmaları ile uzun soluklu işbirlikleri yapıyoruz. 1992 yılından beri ihracat kapasitemizi her geçen yıl yükselttik ve büyümemize paralel olarak 70’ten fazla ülkeye ihracat yapma başarısı gösteriyoruz. 2016 yılında ülke ve dünya adına önemli sınavlar verildi. Buna rağmen 2016 sonunda hedeflerimize ulaştık ve başarılı bir büyüme kaydettik. Dünya çapında geniş bir alanda bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz. Aşındırıcılar, gaz aletleri ve elektrikli el aletleri bizim için çok önemli 3 iş alanı olarak öne çıkıyor. Hitachi Elektrikli El Aletleri firmasının Türkiye’deki tek yetkili satıcısıyız. Ayrıca ‘Askaynak Automation’ adı altında otomasyon ve robot teknolojileri alanında da sanayimize önemli hizmetler sunuyoruz.  Bu alandaki deneyim ve bilgi birikimimizle yurtdışında da önemli projeleri tamamladık.  Bundan böyle, robotik otomasyon ihracat hamlemizin itici güçlerinden biri olacak’’ dedi.

Akıllı üretim çağı: Endüstri 4.0’dan Yaşam 4.0’a doğru...


Endüstri 4.0’ın hayatımızın her anında yer alan bir kavram olduğunun altını çizen Ahmet Sevük, ‘‘Endüstri 4.0 aslında insan, robot, bilgisayar, internet ve sensör otomasyonunun bir arada ele alındığı bir sanayi yaklaşımı gibi değerlendiriliyor, fakat bundan çok daha ötesi var, yakında birey olarak hepimizi etkileyen bir hayat biçimi haline gelecek... Yakın gelecekte Endüstri 4.0 sınırlı kalacak ve Yaşam 4.0 daha doğru bir kavram olacak diye düşünüyorum. Kolumuzdaki saatlerden başlayarak, her türlü sensörün bileşiminden ortaya çıkan bir hayat tarzı bizi bekliyor. Biz ise Eczacıbaşı-Lincoln Electric  Askaynak olarak bu işin kaynaklı imalat tarafında yola çıkmıştık. İleri teknolojimiz, Ar-Ge gücümüz ve yenilikçi ürünlerimiz sayesinde sektörde fark yaratıyoruz. 2013 yılında SYS Robot Teknolojilerini bünyesine katan Askaynak, Askaynak Automation markası altında kaynak başta olmak üzere farklı uygulama alanlarındaki robotik ve mekanik otomasyon projelerinde yurtiçi ve yurtdışında imalat sektörüne katma değeri yüksek uzman çözümler sunuyor.

Belirli bir süreden beri kaynak makineleri, internete kablolar ile bağlanarak birbirleriyle konuşabilen, kendi kendini güncelleyebilen makineler halini aldı, bu yaklaşık 10 yıldır gerçekleşen bir durum diyebiliriz. Ama artık, kaynak makinelerine ek olarak, robotlar, türlü sensörler ile bunları kontrol eden elektronik ve mekanik sistemler, bir bütün halinde endüstrinin her alanında verimlilik ve kalite artışı getiriyor.  Kaynaklı imalata ek olarak, özellikle boyama, lazerle kaynak ve kesme, elleçleme gibi akla gelen her türlü uygulamada aslında son derece iyi bir konumda olduğumuzu ifade edebiliriz’’ dedi.


10.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş