Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Arma Bağlantı Sistemleri, 2016’da % 25 Büyüdü

Arma Bağlantı Sistemleri, 2016’da % 25 Büyüdü

Arma Bağlantı Sistemleri A.Ş. Fabrika Müdürü Murat Dikel ve Satış Yöneticisi Dinçer Adıgüzel, 2016 yılı Ocak ayında yeni fabrikalarına taşındıklarını ve kapasitelerini hızla artırdıklarını söyleyerek Arma Bağlantı Sistemleri hakkında şu bilgileri verdiler.

SUBCONTURKEY: Kısaca sizleri tanıyabilir miyiz?

Dinçer Adıgüzel: 1987 yılında İstanbul’da doğdum. 2004 yılında Avcılar Endüstri Meslek Lisesi Makine Ressamlığı bölümünden mezun oldum ve üniversite hayatına giriş yaptım. 2006 yılında Uludağ Üniversitesi MYO Makine bölümünden mezun olduktan sonra 2006-2008 yılları arasında firmamızın farklı departmanlarında görev aldım. Daha sonra askerlik görevimi tamamlayarak 2010 yılında tekrar iş hayatına geri döndüm, son 6 yıldır Satış yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Murat Dikel: 1976 doğumluyum. 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun oldum. Yine aynı üniversitede Malzeme Yüksek lisansımı tamamladım. Askerlikten sonra bir otomotiv yan sanayi firmasının mühendislik bölümünde çalışmaya başladım. Aynı firmada satış yöneticiliği ve genel müdür yardımcılığı yaptıktan sonra 2007 yılında Arma Bağlantı Sistemleri ile yollarımız kesişti. Firmamızda son 5 yıldır fabrika müdürlüğü yapmaktayım.

SUBCONTURKEY: Arma Bağlantı Sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?

Dinçer Adıgüzel: Firmamız,1980 yılında Mustafa Adıgüzel tarafından Bayrampaşa’da kalıp atölyesi olarak kurulmuştur. Daha sonra kardeşi Hüseyin Adıgüzel ile ortaklık kurularak otomotiv yan sanayisi olarak kalıp ve yedek parça üretimi gerçekleştirilmiştir. Otomotiv ana sanayi olarak Otoyol firmasına hizmet vermeye başlanmıştır. O dönemlerde firmamızın metal parça üretimi ve kalite yönetim sistemi konusundaki gelişiminde Otoyol’un da katkısı olmuştur.

Sonraları beyaz eşya sektörüne de parça üretilmeye başlanmıştır. Süreç içerisinde farklı sektörlere de kelepçe ve metal pres baskı parçaları üretimi yapmaya devam eden firmamız, 1996 yılında İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yerine taşınmıştır. Üretim kapasitesini ve müşteri portföyünü arttırmış, ayrıca yeni bir ürün grubu olan metal klips üretimine de başlamıştır.

2000’li yıllarda ürettiği parçaları yurtdışına da ihraç etmeye başlayan firmamız bu şekilde büyüme trendine girmiştir.  Sürekli gelişmenin sonucu olarak 2009 yılında  fabrika arazisi satın alınmış, 2014’te başlanan fabrika inşaatı ise 12 Milyon TL yatırım tutarı ile 2016 yılının Ocak ayında tamamlanmıştır. Üretimlerimizi şu an içinde bulunduğumuz Hadımköy’deki yeni fabrikamızda gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

2015 yılında 67 milyon adet üretim gerçekleştirmiştik. 2016 yılında ise yaklaşık 80 milyon adetlik üretim yaparak %25’lik bir büyüme sağladık. Yeni fabrikaya taşınmamızla beraber 70 kişi olan personel sayımızı 90 kişiye çıkardık.

Ciromuzun %40’ını otomotiv, %30’unu beyaz eşya ve %30’unu da diğer sektörler oluşturmaktadır. Ürünlerimizin %40’ını ihraç eden firmamız Ar-Ge çalışmalarına da cirosundan %2 pay ayırmaktadır.

İhracatımızı artırmak için 2007 yılından itibaren Fastener Fair Stuttgart fuarına düzenli olarak katılıyoruz. Bu fuarın Rusya, İtalya, ABD ve Türkiye’de düzenlenen versiyonlarına da katılım sağlıyoruz. Bunun yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında konumuzla ilgili birçok sanayi fuarını takip ediyor ve bu fuarlarda bazen ziyaretçi çoğu zaman da katılımcı olarak yerimizi alıyoruz.

SUBCONTURKEY: Üretimini yaptığınız ürünler nelerdir?

Murat Dikel: Üretimimizi kelepçeler, klipsler ve metal braketler olarak üç ayrı çatı altında inceleyebiliriz.  Kelepçe grubumuzda, DIN 3016-1 standardına göre üretilen, boru, hortum ve kablo bağlantılarında sabitleme amacıyla kullanılan bağlantı kelepçesi ana ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra DIN 3017-2 standardında ürettiğimiz hortum kelepçeleri, egzoz kelepçeleri ve müşteriye özel üretilen lastikli ya da lastiksiz tip kelepçeler bu grubumuzdaki çeşitliliğimizi tamamlamaktadır. Kelepçe üretimimizin ciromuzdaki payı yaklaşık olarak %45’tir.

İkinci grupta yer alan klipsler otomotiv ve beyaz eşya uygulamalarında genellikle parçaların gövdeye monte edildiği noktalarda kullanılan ve yaylanma özelliği olan ürünlerdir. Firmamız aynı zamanda bu klipsleri üretebilecek seri imalat makinalarının da üretimini kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Klips üretimimiz ciromuzun yaklaşık %35’ini oluşturmaktadır.

Kelepçe ve klips üretimimiz yanında, metal pres baskı parçaları veya metal braketler dediğimiz ve çok çeşitli sektörlerde kullanılan parçaların üretimini de yapmaktayız.

Firmamız, metal parça üretiminde 0,1 mm sactan 4 mm’e saca kadar her türlü metali şekillendirebilmektedir.

SUBCONTURKEY: 2017 yılı hedeflerinizde neler var?

Murat Dikel: Müşteri portföyümüzde eksik olan ana sanayi firmaları ile çalışmayı hedefliyoruz. 2016 yılı ciromuz 5 milyon Euro oldu. Ciromuzu %15 artırmayı hedefliyoruz. Amerika pazarına açılmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili bütün alt yapımızı hazırladık. 2017 yılında satış organizasyonumuzu genişleteceğiz. Bu şekilde hem otomotiv ve hem de beyaz eşya da sektörünün lider üreticilerinden bir tanesi olmayı hedefliyoruz. İnovasyonunu yaptığımız ürünlerin ciroya katkısı ve yurtdışında olmadığımız pazarlara yapacağımız yeni çalışmalarla ciromuzu artıracağımızı düşünüyoruz. Yurt dışı pazarlarla ilgili çeşitli çalışmalara katılıyoruz. İDDMİB’in ikinci kez düzenlediği UR-GE projesine dahil olduk. Yapacağımız bu girişimlerle 2017 yılı hedeflerimizi yakalayacağımızı öngörmekteyiz. Bunların yanı sıra 2016’da başladığımız KOSGEB destekli KOBİGEL projemizi de tamamlamayı hedefliyoruz.

SUBCONTURKEY: Uluslararası rekabet koşullarında firmanızı ön plana çıkaran unsurlar nelerdir?

Dinçer Adıgüzel: Öncelikle uluslararası normlara uygun olarak üretim yapmamız rakiplerimize göre bizi ön plana çıkarmaktadır. Üretmiş olduğumuz ürünleri müşterimizle koordineli şekilde sürekli geliştiriyor ve ana sanayiye ciddi bir katkı sağlıyoruz. Üretim tecrübemizi kendilerine yansıtarak üretim hattında montaj sürelerini kısaltacak çözümler buluyoruz. Yanı sıra ithal ettikleri ürünler varsa bu ürünleri yerlileştirmemiz de tercih edilme sebebimiz oluyor. Avrupalı üreticilere göre teslim süremiz kısa olduğu için rekabette bizlere avantaj sağlıyor. Esnek üretim yapımız, teknolojik alt yapımız ve güçlü kalıphanemiz yeni projelerde firmamızı ön plana çıkartan unsurlar oluyor.

 


04.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş