Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kimya > Tüm Kimya Haberleri

İKMİB, TANITIM FAALİYETLERİNE FUARLARLA HIZ KATIYOR

Haberle ilgili fotoğraflar

İKMİB, TANITIM FAALİYETLERİNE FUARLARLA HIZ KATIYOR

Kimya ihracatçıları Kasım ayında Almanya ve Hong Kong’daydı.

Kimya ihracatını sürdürülebilir kılmak adına yoğun çalışmalar yürüten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), 2016 yılı tanıtım faaliyetlerine Kasım ayında iki önemli fuarla devam etti. Dünyanın en büyük sağlık ve medikal ürünler fuarı Medica için Almanya’ya giden kimya ihracatçıları, Uzakdoğu’nun en büyük kozmetik buluşması olan Cosmoprof Asia için ise Hong Kong’daydı. İKMİB öncülüğünde sektörün ihracatını artırmak için kolları sıvayan kimya sektörü temsilcileri fuarlarla yeni pazarlara ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’nin en çok ihracat yapan üçüncü sektörü konumundaki kimya, yeni pazarlara ulaşmak ve ihracatını artırmak için 2016 yılında da yoğun bir fuar programı izledi. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri ihracatçıları Birliği (İKMİB), tüm alt sektörlerinde ihracata ivme kazandırmak amacıyla uluslararası fuarlara milli katılım organizasyonları ve hedef ülkelere ticaret heyetleri düzenliyor. Tanıtım faaliyetlerine odaklanan İKMİB, son olarak Kasım ayında medikal ve kozmetik sektörü için kritik öneme sahip iki fuara milli katılım organizasyonu düzenledi.

Milyarlarca dolarlık büyüklüğe sahip dünya sağlık endüstrisinin bir numaralı buluşma noktası olan MEDICA Uluslararası Medikal Ürünler ve Teknolojileri Fuarı, 14-17 Kasım 2016 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlendi. 38 Türk firması İKMİB’in bu yıl sekizinci kez düzenlediği milli katılım organizasyonuyla dev buluşmada yerini aldı. Sektör profesyonellerini bir araya getiren MEDICA, medikal ve tıp alanında son yeniliklerin sergilendiği bir platform olarak önem taşıyor. Dünyanın pek çok ülkesinden binlerce ziyaretçiyi ve sağlık profesyonelini ağırlayan fuarı her yıl olduğu gibi bu yıl da sağlık ve medikal sektöründeki karar vericilerden oluşan yaklaşık 100 bin kişi ziyaret etti.

Kozmetik, son yıllarda yaptığı ihracat atağıyla kimyanın en dikkat çeken alt sektörlerinden biri konumunda bulunuyor. Bugün Türk kozmetik sektörü hem iç pazarda hem de dış pazarlarda kalitesi ve uygun fiyatları ile dünya markaları ile rekabet edebiliyor. Uzun yıllardır Avrupa’ya ihracat yapan Türk kozmetik sektörü, Uzakdoğu pazarından da daha fazla pay almak istiyor. İKMİB, Uzakdoğu’nun en büyük kozmetik buluşması olan Cosmoprof Asia 2016 Fuarı’na bu yıl altıncı kez Türk firmalarının milli katılımını gerçekleştirdi. Hong Kong’da yapılan fuarda, 13 Türk kozmetik firması yer aldı. Firmalar sabun, ıslak mendil, parfüm, deodorant, güzellik ve saç bakım ürünleri, renkli kozmetikler gibi farklı ürün gruplarını sergileme imkânı buldular. 

Kimya sektörünün ihracatını artırmasında milli katılım organizasyonu düzenlenen fuarların büyük payı olduğunu belirten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz şunları söyledi: “Var olduğumuz pazarlarda payımızı artırmak yanında yeni pazarlarda kendimizi daha iyi tanıtmak açısından fuarlar önem taşıyor. İhracatçı firmalarımızla birlikte bu yıl da yoğun bir fuar programı geçirdik ve dünyanın dört bir yanına ulaştık. Milli katılım organizasyonlarımızın ihracatımıza katkısını her geçen yıl daha çok görüyoruz. Medica Fuarı, Türkiye’nin en yüksek katılımlı fuarlarından biri haline geldi. Bu yıl 8’inci kez dünyanın en büyük sağlık fuarındaydık. Birçok firma milli katılım için sırada bekliyor. Özellikle ihracata yeni başlamış, kendini tanıtmak ve ihracatını artırmak isteyen firmalar için önemli bir atlama eşiği diyebiliriz. Cosmoprof Fuarı da kozmetik sektörümüzün Asya pazarındaki fırsatları görmesi açısından önemli. Sürdürülebilir ihracattan söz etmek için mutlaka tanıtım çalışmalarına ağırlık vermemiz gerekiyor. Dünyada rekabet artıyor ve ticaret yapmak giderek zorlaşıyor. Bu ortamda rekabet gücümüzü korumak için her zamankinden daha fazla çaba harcamamız, potansiyel taşıyan ülkelere ihracatımızı nasıl artırabiliriz, bunlara odaklanmamız lazım.”

Haberin Kaynağı : İLYADA İLETİŞİM

Editör : MEHMET CAN
22.11.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş