Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kimya > Tüm Kimya Haberleri

 İKMİB “CHEMICAL MOVETECH” PROJESİNİ UYGULAMAYA GEÇİRDİ

Etiketler

kimya sektörü

İKMİB “CHEMICAL MOVETECH” PROJESİNİ UYGULAMAYA GEÇİRDİ

Kimya sektörünün  eğitim platformu 5 dilde yayında

Kimya sektörünün işgücü niteliğini artırmayı hedefleyen İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği), Avrupa Birliği’nin Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında hazırladığı Chemical Movetech Projesini uygulamaya geçirdi. Alt yapı çalışmaları 2 yıl önce başlayan proje kapsamında e-öğrenme modülleri geliştirildi. Aralık ayı ile birlikte sektörün kullanımına açılan eğitim modülleriyle kimyadaki en yeni gelişme ve bilgilere istenilen yerde ve zamanda kolayca ulaşılabilecek.

Chemical Movetech Projesi, İKMİB’in koordinatörlüğünde, PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve İspanya, Polonya ile Litvanya ortaklığında gerçekleştirildi. Kimya sektörünün ihtiyaç duyduğu Elektronik Eğitim Platformu ve eğitim modülleri Türkçe, İngilizce, Lehçe, İspanyolca ve Litvanca olmak üzere 5 dilde hazırlandı. Sektör çalışanları için özel olarak geliştirilen modüller ve platform; video, animasyon, sınav ve anketler ile desteklenerek interaktif hale getirildi.

Chemical Movetech Projesi’ndeki eğitim modülleri; ilaç, kimyevi ürünler (boya ve sabun) ve plastik olmak üzere üç ana kategoride dört meslek grubu için hazırlandı. Kullanıcıların Hammadde, Üretim Prosesleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, Atık ve Ambalaj konularına ilişkin bilgilere ulaşabileceği eğitim modülleri http://chemicalmovetechportal.eu/ üzerinden sektörün paylaşımına açıldı. Üniversitelerin ve meslek liselerinin ilgili bölümlerinde okuyan öğrenciler bu eğitim sistemine üye olarak faydalanabilecek. Eğitim modüllerinin sayısı ve içerikleri ise her yıl ihtiyaçlara göre artarak devam edecek.

İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Chemical Movetech projesini başlattıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye ekonomisi büyüyor, genç nüfus artıyor. Genç nüfusun istihdam sorunu için çözüm önerileri aranırken sanayici ise nitelikli işgücüne ulaşmakta büyük sıkıntılar yaşıyor. İhracat performansıyla Türkiye’nin lider sektörlerinden biri konumuna yükselen kimyada da durum farklı değil. Birlik olarak bizler de Avrupa Birliği’nin Hayat Boyu Öğrenme Hibe Programı’ndan hibe desteği alarak Chemical Movetech projesini hayata geçirdik.”

Kimya sektöründe çalışan ya da çalışmak isteyenlerin; kullanılan hammaddelerin özellikleri, üretim teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği ile atık konularında bilgi ve beceri düzeylerini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Akyüz, “Dünya hızla değişiyor ve teknolojinin olanaklarını kullanarak bu değişime çok daha hızlı adapte olmak mümkün. Hazırladığımız eğitim platformu sayesinde artık güncel bilgilere ulaşmak çok kolaylaşacak. Bu çalışmaların hem işçi ve işveren, hem de sektörümüz açısından faydalı olacağına inanıyoruz” dedi.

Haberin Kaynağı : İlyada İletişim


17.12.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş