Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kimya > Tüm Kimya Haberleri

  Henkel'in Global Yönetim Kurulu Değişiyor

Henkel'in Global Yönetim Kurulu Değişiyor

Henkel, Kasper Rorsted'in yerine CEO olarak Hans Van Bylen'i atayacak

Düsseldorf - Henkel, sözleşmesini 2017 sonrası için yenilememeye karar veren CEO Kasper Rorsted'in 30 Nisan 2016 itibarıyla şirketten ayrılacağını duyurdu. Rorsted, 8 yılı CEO olmak üzere toplam 11 yıl boyunca Henkel Yönetim Kurulunda görev yaptı. Yerine 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren görev almak üzere Hans Van Bylen atandı. Van Bylen'ın Henkel'deki başarılı kariyeri 1984 yılında başladı ve kendisi 2005 yılından beri Beauty Care iş biriminden sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Baharda CEO'luğa atanması ile Van Bylen, Henkel'in bu yılın sonunda duyuracağı yeni stratejisinin geliştirilmesinden ve bu stratejinin başarılı bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olacak.

Hissedarlar Komitesi ve Danışma Kurulu Başkanı Dr. Simone Bagel-Trah "Hans Van Bylen'in yeni CEO olarak atanmasıyla, Henkel'de yaygın bir uygulama olduğu üzere, CEO pozisyonuna erken bir tarihte güçlü bir halef göstermiş olduk. Marka ve pazarları yönetme konusundaki uzun süreli uluslararası tecrübesinin yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeliği deneyimi nedeniyle Hans Van Bylen mükemmel bir seçim oldu. Yönetim komitelerimiz ve çalışanlarımız adına Hans Van Bylen'e en iyi dileklerimi sunuyor, yeni görevinde başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Hans Van Bylen'ın, Beauty Care Yürütme Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini kimin devralacağı ise ileriki bir tarihte duyurulacak. Hans Van Bylen "Bu görevin verilmesi

bana olan güveni ifade ediyor ve bundan dolayı çok gururluyum. Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımla ve mükemmel global ekibimizle birlikte, şirketimizin geleceğini şekillendirmeyi heyecanla bekliyorum. Güçlü marka ve teknolojilere, dünyadaki birçok pazarda ve kategoride lider konumlara sahibiz ve inovasyonda çok güçlüyüz. Birlikte ve bu temel üzerinde Henkel'i geleceğe taşıyacağız" dedi.

Kasper Rorsted'in liderliğinde başarılı bir şirket performansı

Dr. Simone Bagel-Trah yaptığı açıklamada düşüncelerini "Kasper Rorsted, Henkel için büyük başarılara imza attı. 2008 yılından beri şirket onun liderliği altında zorlu pazar ortamlarında başarılı bir performans gösterdi. Satışlar ve kar oranı önemli derecede arttı. Yıldız markalarımız ise daha da güçlendi. Bunun bir diğer yansıması da Kasper Rorsted'in yönetime geçmesinden beri neredeyse üç katından fazla artmış olan şirketin piyasa değeridir. Henkel'in bütün yönetişim komiteleri, çalışanları ve hissedarları adına Kasper Rorsted'e içtenlikle teşekkür etmek istiyorum." sözleriyle ifade etti.

Kasper Rorsted (53), 2005 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olarak Henkel'e katıldı. 2007 yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanan ve 2008'deki Yıllık Genel Kurulun ardından CEO olan Rorsted "Henkel'deki bütün çalışma arkadaşlarıma azim ve bağlılıklarından, yönetişim komitelerine de önerileri ve desteklerinden dolayı teşekkür etmek isterim. Birlikte şirketimiz için mükemmel bir performans gösterdik. Henkel'in CEO olarak Hans Van Bylen'in liderliği altında yükselmeye devam edeceğine olan inancım tam." açıklamasında bulundu.

Hans Van Bylen Hakkında:

Hans Van Bylen (54), Henkel'e 1984 yılında katıldı. Şirketteki başarılı kariyeri, 31 yıl süresince Henkel'in Çamaşır ve Ev Bakımı ile Beauty Care birimlerinde, geniş bir coğrafyada yönetim pozisyonlarıyla geçti. Görevine Belçika'da başladı ve sorumluluğu önce Benelüks'ü, sonra da Fransa'yı, Batı Avrupa'yı, Orta Doğu ve Afrika'yı, Kuzey Amerika'yı, Asya Pasifiği ve Latin Amerika'yı kapsayacak şekilde genişledi. Hans Van Bylen, 2005'ten beri Yönetim Kurulunun güzellik ve bakım konusunda faaliyet gösteren Beauty Care iş biriminden sorumlu üyesi olarak görev yapıyor.

1961 yılında Berchem/Belçika'da doğan, Antwerp Üniversitesi'nden İşletme Lisans ve İşletme Yüksek Lisans dereceleriyle mezun olan Hans Van Bylen, evli ve üç çocuk babası.

Henkel dünya çapında Çamaşır ve Ev Bakımı, Beauty Care ve Yapıştırıcı Teknolojileri olmak üzere üç iş biriminde lider markalar ve teknolojilerle faaliyet göstermektedir. 1876 yılında kurulan Henkel; Persil, Schwarzkopf ve Loctite gibi tanınmış markaları ile faaliyet göstermekte ve hem tüketici ürünleri hem de endüstriyel alanda, global olarak pek çok pazar liderliği bulunmaktadır. Tüm dünyada yaklaşık 50.000 çalışanı bulunan Henkel, 2014 mali yılında 16 milyar 400 milyon Euro’luk satış ve 2,6 milyar Euro’luk faaliyet karı gerçekleştirmiştir. Henkel imtiyazlı hisse senetleri, Almanya DAX borsa endeksine kayıtlıdır.

Haberin Kaynağı : Med Partners Halkla İlişkiler


25.01.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş