Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kalıp > Tüm Kalıp Haberleri

Standart Kalıp Ürün Çeşidini 130’a Çıkardı

Haberle ilgili fotoğraflar

Standart Kalıp Ürün Çeşidini 130’a Çıkardı

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bin 1700 metrekare alana sahip üretim tesisinde 40 çalışanla hizmet veren Standart Kalıp; Oyak-Renault, Mercedes, Ford, Toyota ve Tofaş-Fiat gibi ana sanayiler ile bu ana sanayilere üretim yapan büyük yan sanayilere de üretim yapıyor. 

Yüzde 70 ağırlıkla otomotiv ve yan sanayi için üretim yapan firma diğer yandan beyaz eşya, makine sektörü ve özel ekipman yapan yerlere de ürün veriyor. geçen yıl yüzde 30 oranında ayakları yere sağlam basan bir ölçek büyümesi yaşadıklarını belirten Standart Kalıp Genel Müdürü Makine Yüksek Mühendisi Ahmet Kuru, bu yıl da benzer oranda bir büyüme beklentisi içinde olduklarını ifade etti. “Otomotiv sektörüne baktığımızda beklenilen gerçekleşmedi, fakat sektörde yaptığımız çalışmalarla ve bulunduğumuz konuma paralel olarak hedeflerimizi yakaladık” diyen Kuru, “Geçen yıl bin metrekare olan alanımızı 700 metrekare daha artırarak toplam 1.700 metrekare alan üzerinde hizmet vermeye başladık. Yaptığımız ürünleri geliştirdik. Daha önce 126 olan yeni ürün çeşidimizi 130’a tamamladık. 4 yeni ürünle birlikte plastik kalıpçılık sektörüne de hizmet vermeye başladık” dedi.

Standart kalıp elemanları üretimini Türkiye’de en geniş ürün gamıyla ilk kez üreten firma olduklarının altını çizen Ahmet Kuru, yine Türkiye’de kendi ölçeğinde en kapsamlı katalog çalışmasını hazırlayan firma olarak öne çıktıklarını söyledi.Müşterilerinin doğru bilgiye tek bir yerden ulaşmasını sağlamak amacıyla kataloglarında ürün gamlarındaki 130 ürünü koyduklarını anlatan Ahmet Kuru, öte yandan her yıl en az üç TÜBİTAK, KOSGEB destekli proje hayata geçirerek sektöre katkı sağladıklarını dile getirdi. Ürettikleri ürünler sayesinde ithalatın azalmasına katkı koyduklarını vurgulayan Kuru, “Geçen yıl bir TÜBİTAK projesi, iki KOSGEB projesi bitirdik. Yeni başlayacak projelerimiz de var. Ar-Ge ağırlıklı olan bu projelerin tamamlanmasıyla kendi içimizde 4 yeni ürünle plastik grubuna da girdik. Yılda minimum 3 proje hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Pazara girdiğimizden beri Türk kalıp üreticileri standart ürünlerin yurt içinden temin edilmesine sıcak bakmaya başladı ve en önemlisi de yurt dışındaki fiyatlar geriledi” diye konuştu.

İhracat çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Ahmet Kuru, üretimin yüzde 12’sini ihraç ettiklerini kaydetti. İspanya, Fransa ve İran ağırlıklı olan ihracatlarını yeni pazarlarla güçlendirmeyi planladıklarını anlatan Ahmet Kuru, halihazırda Güney Amerika, Güney Afrika, Mısır gibi ülkelere ürün gönderdiklerini, Rusya pazarıyla ilgili de çalışmalara başlayacaklarını aktardı. Kuru, Avrupa ülkelerinin tamamına yakınına ihracat yaptıklarını, Avrupa pazarına İspanya üzerinden açılmayı uygun bulduklarını bildirdi. Geçen yıl özellikle makine parkına 1,5 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını hatırlatan Ahmet Kuru, bu yıl da makine yatırımına devam edeceklerini, mevcut tezgahların daha ileri teknolojiye taşınması için planlamalar yaptıklarını açıkladı. Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) üyesi bir firma olarak UKUB’un Yalova’da hayata geçireceği Kalıpçılar Vadisi’nde de yatırım yapacaklarına işaret eden Kuru, sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı; “Otomotiv sektöründeki yeni projeler nedeniyle yılın sektör için hareketli geçmesi bekleniyor. Özellikle de kalıp sektörü yeni modeller çıkacağı için daha canlı olacak. Kalıpçılar olarak 2014’e karamsar bakmıyoruz.”

Ahmet Kuru; ‘Firmamızın ana hedefi; Ülkemiz şartlarında tüm Kalıp Standart Elemanlarını üreterek, en uygun fiyata ve en kısa sürede kaliteden taviz vermeden kullanıcılara sunmaktır.’ diye konuştu.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


18.02.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş