Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kalıp > Tüm Kalıp Haberleri

Sarıgözoğlu, Kapasite Artırım Yatırımlarına Devam Ediyor

Haberle ilgili fotoğraflar

Sarıgözoğlu, Kapasite Artırım Yatırımlarına Devam Ediyor

Özel uzmanlık alanı otomotiv sektörünün ihtiyacı olan tüm metal pres parçalar olan Sarıgözoğlu, Türkiye-den otomotiv kalıplarının ABD-ye ihracatını yapan ilk firma olmakla beraber Mercedes AMG firmasının kalıp tedarikçi listesine Türkiye-den giren ilk ve tek firma. Bu yılın ilk 6 ayını kalıp kapasitesi anlamında doldurduklarını söyleyen Sarıgözoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Sarıgözoğlu, kapasite artırma yatırımlarına da devam edeceklerinin bilgisini verdi.

SUBCONTURKEY: Kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

Levent Sarıgözoğlu: İzmir-de, 1957 yılında hem ben doğdum hem de Nurçelik adı altında Sarıgözoğlu-nun ilk temelleri babam İsmail Sarıgözoğlu tarafından atıldı. İlk ve orta öğrenimimi tamamladıktan sonra hem ilgi alanım, hem de baba mesleği doğrultusunda Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi-nden ve sonrasında da Ankara-da Makine Mühendisliği Fakültesi-nden mezun oldum. Şu anda Manisa, Aksaray ve Bursa olmak üzere üç farklı şehirde 4 fabrika ve 850 çalışanı ile otomotiv sektöründe hizmet veren SARIGÖZOĞLU A.Ş.-de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteyim.

Otomotiv sektörünün gelişmiş yan sanayilerinden biri olarak araçların kozmetik olarak adlandırılan büyük dış panel parçalarından, robotlu kaynak sistemleriyle bu parçaların montajından, kalın şasi parçalarına kadar geniş bir yelpazede üretim yapıyor, Ford Otosan, Tofaş-Fiat, Mercedes Benz, Oyak-Renault, Bosch, Bmw, Volkswagen, Audi, Bently, Jaguar, Porsche gibi dünyanın önde gelen OEM-lerine hizmet veriyoruz.

SUBCONTURKEY: Üretiminiz ve ürünleriniz hakkında biraz daha detay verebilir misiniz?

Levent Sarıgözoğlu: Otomotiv sektörünün ihtiyacı olan tüm metal pres parçaları firmamızın özel uzmanlık alanıdır. Üretilmesi istenen bir parçanın önce kalıbının üretim aşamaların yaşamalıyız; tasarım, metot, simülasyon, telafi CAD-CAM gibi prosesler sonucu kalıbın 2D ve 3D işlemleri, montajı ve numune baskısı ve ölçülüp raporlanması gelir. Sonra pres altı alıştırması yapılır. Kalıpların üretim yapılacak preslere adaptasyonu, parçaların basımı ve robot preslerde seri üretim koşullarında otomasyonlu punta ve ark kaynak istasyonlarında montajı yapılarak sevke hazır hale getirilir.

Bizim ürünlerimiz öncelikle müşterilerin talep ettiği son teknoloji ürünü olan kalıplardır. Bu taleplerin beklenti seviyesine bizim de cevap vermemiz gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa-ya ihraç ettiğimiz (Mercedes ve Porsche markaları için) kalıpların içine otomatik somun ve civataları çakan, monte eden sistemleri uyguladık. Bu sayede transfer kalıbından dakikada 15-20 baskıyla ürettiğimiz sac parçaların üzerinde cıvata ve somunlar da çakılmış oldu; bu ciddi bir verimlilik getirdi.

SUBCONTURKEY: Yeni yatırımlarınızın olduğunu duyduk. Bu yatırımlardan bahseder misiniz?

Levent Sarıgözoğlu: Bu sene üretimi Türkiye-de başlayacak olan yeni nesil Mercedes kamyonlarının kabin ve şasi parçalarını üretebilmek için Aksaray tesislerini yüzde yüz büyütme kararı aldık. Kurulumunu yeni gerçekleştirdiğimiz ve 5 bin tonluk şasi presimiz ile entegre çalışan Stenhoj klink machine ile Türkiye ve Avrupa kamyon üreticilerine vermekte olduğumuz hizmetin niteliğini artırmayı hedefliyoruz. 2 bin tonluk hidrolik yeni bir presi de Aksaray fabrikamızda Şubat ayında çalışır duruma getirdik. Otomasyon yatırımlarımız süratle devam etmekte olup, seri üretim yapılan her üç fabrikamızda mevcut robotların sayısı hızla ikiye katlanacaktır.

SUBCONTURKEY: Peki, bu yatırımları yaparken makine satın alma süreci nasıl işliyor?

Levent Sarıgözoğlu: Satın alma sürecinde ihtiyaca uygunluk, kalite, teslim zamanı ve fiyat ana kriterlerimiz. Son teknoloji ile donatılmış olması da çok önemli tabii. Ama en önemlisi yedek parça ve satış sonrası hizmet desteği.

Yerli-yabancı marka tercihimizde ise makine üreticisi kimliği de taşıdığımız için tercihimiz yerli makineden yana oluyor. Bu markalardan da bahsedeyim. Şöyle ki; 2 bin tonluk hidrolik presimizin markası Hidromode, yeni lazer tezgâhlarımızın markası Nukon (daha önce satın alınmış ilk üç makinemiz da Durmazlar idi). Manisa ve Bursa-da kurulu iki ayrı G-3 tandem pres caddesi (ki beşerden 10 büyük pres) Powermac-Form Site markalıdır. Robot otomasyonu konusunda da mutlak surette yerli entegratör firma ile çözüm ortaklığı yapmaktayız. Kompresör olarak bugüne kadar Lupomat ile çalışmaya özen gösterdik. Vinç konusunda Güralp ve Abra tercih ettiğimiz firmalar olmuştur.

Türkiye-den Otomotiv Kalıplarının ABD-ye İhracatını Yapan İlk Firma: Sarıgözoğlu

SUBCONTURKEY: Müşterilerinizin sizi tercih etme sebebi sizce nedir ya da nelerdir?

Levent Sarıgözoğlu: 2012-2013 yıllarında 25 bin ton, 2014-de 40 bin ton, 2015-de ise 50 bin tonluk hammadde kullandık. Hızla yükselen bu grafiğimizde 2009 yılında faaliyete geçen Bursa Pres Fabrikamız önemli bir rol oynuyor. Bursa-daki üç pres caddemizde de robot otomasyonlu üretim yapıyoruz, robotlar marifetiyle hammadde preslenip mamuller direkt kasaya koyulacak hale geliyor. Bu caddelerimizden en büyüğü G1 hattı; otomotiv sanayinde kullanılan en büyük pres caddesi ve biz bu yatırımı gerçekleştirinceye kadar OEM firmalar dışında hiçbir otomotiv yan sanayi firmasında bulunmuyordu.

Bizi tercih edilir kılan özelliklerimizin başında bilgi birikimi ve esneklik geliyor. Müşteri odaklılığımız ve esnek yapımız sayesinde müşteri talepleri doğrultusunda yetkinliklerimizi sürekli geliştiriyoruz. Sarıgözoğlu hem bir okul niteliğinde verdiği eğitim ile hem de sahip olduğu ekiplere verdiği önemle sürdürülebilir, uzun vadeli bir başarı hedeflemiştir.  Tabii ki kazanımlarımızı da yatırıma dönüştürerek rekabet edebilir bir makine parkına sahip olmamız en büyük avantajlarımızdan.

SUBCONTURKEY: Firmanızın ilk özelliği taşıyan başarılarından bahseder misiniz?

Levent Sarıgözoğlu: İlk yıllarda otomobil yedek parçaları üreten firmamız, sonraki yıllarda Türkiye-deki ilk buzdolabı üretiminin yan sanayiciliğini, ilk traktör üretiminin parçalarını yapmış, otomotiv montaj sanayi yıllarında da ihtiyaç duyulan kaportaların kalıplarını tasarlayıp üretmiştir.

Yakın zamandaki ilklerimizden bahsetmek gerekirse; Türkiye-den otomotiv kalıplarının ABD-ye ihracatını yapan ilk firma olmakla beraber Mercedes AMG firmasının kalıp tedarikçi listesine Türkiye-den giren ilk ve tek firmayız.

SUBCONTURKEY: Her sektörde olduğu gibi otomotiv yan sanayi sektöründe de nitelikli işgücü büyük bir eksiklik. Sarıgözoğlu olarak bu konuda herhangi bir çalışmanız var mı?

Levent Sarıgözoğlu: Sürdürülebilir bir başarı için eğitime önem vermeliyiz. Eğitim konusunda Sarıgözoğlu olarak okul-sanayi iş birliğinin somutlaştığı çabaların içindeyiz. Bu kapsamda Manisa Kalıp ve Pres Metal Fabrikamızda çıraklık okulu açtık. Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli bir şekilde faal olup gecen yıl ilk mezunlarını verdi ve tüm mezunlar hemen asli kadroya alındı.

Ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) bünyesinde İsmail Sarıgözoğlu Kalıpçılık Bursu kurulmuş olup yaklaşık 15 yıldır TEV aracılığı ile de kurumsal olarak teknik eğitime destek amacıyla burs sağlamaktayız.

SUBCONTURKEY: Son olarak 2015 hedeflerinize ulaşabildiniz mi? Bu yıl için yeni hedefleriniz var mı?

Levent Sarıgözoğlu: Hem de en yenilikçi firma olma misyonumuz hem de ekibimizin deneyim ve gençlik enerjisinin sinerjik bir işbirliği sayesinde 2015 hedeflerimizi fazlası ile tutturduk. Bu yılın ilk 6 ayını da bugünden kalıp kapasitesi anlamında doldurmuş olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Kapasite artırma yatırımları bilhassa bu yılın ikinci yarısında hız kazanacak olup yatırımlarımız artarak devam edecektir.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


20.04.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş