Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kalıp > Tüm Kalıp Haberleri

Delta Kalıp Elemanları, 3500 Çeşit Ürünüyle  Müşterilerine Hizmet Veriyor

Haberle ilgili fotoğraflar

Delta Kalıp Elemanları, 3500 Çeşit Ürünüyle Müşterilerine Hizmet Veriyor

2014 yılının Delta Kalıp Elemanları için yeni fabrikaya taşınma, yeni makine yatırımları yapma yılı olduğunun bilgisini veren Delta Kalıp Elemanları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Kırmızıpınar, buna rağmen 2013 yılına göre cirolarında reel olarak artış sağladıklarını belirtti.

Çiğdem Kırmızıpınar kimdir? Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Çiğdem Kırmızıpınar: Üniversiteyi bitirdikten sonra Bankacılık sektöründe işe başladım. Uzun yıllar, Türkiye’nin önde gelen bir bankasında değişik departmanlarında yönetici olarak çalıştım. 08/2012 tarihinde yine sektöründe öncü olan, Delta Kalıp firmasında Genel

Delta Kalıp Elemanları A.Ş.’nin kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Çiğdem Kırmızıpınar: Firmamız, 1993 yılında genel müdürümüz Remzi Sakaoğlu tarafından kurulmuştur. Ümraniye İmes Sanayi Sitesinde 200 m2 kapalı alanda faaliyetine başlamıştır.

Artan iş talebi dolayısıyla 2002 yılında Kartal/Soğanlık’taki 2000 m2‘lik kendi binamıza taşındık. 2012 yılından itibaren Kartal’da bulunan fabrikamızın yetersiz kalması dolayısıyla yeni fabrika binası arayışlarımıza başladık.

01/2013 tarihinde de İstanbul Dilovası Mermerciler Organize Sanayi Sitesi‘deki yeri satın aldık. Burası; 5.000 m2 alan üzerine kurulu, 4.000 m2 kapalı alanı kapsamaktadır. Lokasyon olarak, TAYSAD ve GOSP’a 10 dakika mesafedeyiz. Otomotiv sanayinin merkezi olan Bursa’ya, İzmir bağlantı yolu yapıldığında 45 dakikada ulaşma imkanımız olacaktır. 3. köprü yolunun gişeleri fabrikamızın 150 metre ilerisinden geçmektedir. Ayrıca İstanbul, Kocaeli, Düzce, Adapazarı lokasyon olarak yakın olduğumuz diğer illerdir.

Şirketimiz kapasite artırımına ve teknoloji yenilemesine yönelik 2013 yılından itibaren makine yatırımı da yapmaktadır.

Üretim yaptığımız alanın hijyen, teknolojik ve çalışanlarımız için uygun çalışma alanı olmasına dikkat ediyoruz. İş güvenliği ve sağlığı konularında yapılan testleri başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

En değerli sermayemiz çalışanlarımızdır sloganı ile hareket edip, yatırımlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. Şirketimizde halihazırda 55 kişi çalışmaktadır.

Üretim kapasiteniz, ürün çeşitleriniz, iç piyasa ve ihracat oranınız hakkında bilgi verir misiniz?

Çiğdem Kırmızıpınar: Yıllık bazda 1.771 ton üretim kapasitemiz bulunmaktadır. ihtiyaç oldukça üretim bölümü 2 vardiya halinde çalışmaktadır. Delta Kalıp; plastik ve metal kalıplarında kullanılan merkezleme elemanları imalatı yapmaktadır. Ürün grupları, plastik ve sac kalıp elemanları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Merkezleme kolon ve burçları, emniyet ve taşıma elemanları, kamlar, gazlı yaylar, grafitli burçlar ve sürtünme plakaları her zaman stoklarımızda bulunmaktadır. Talep halinde standart dışı özel ürünleri de üretmekteyiz. Stoklarımızda 3.500 çeşit ürün bulunmaktadır. Piyasadan gelen talepler doğrultusunda bu ürün çeşitliliği sürekli gelişmekte ve artmaktadır.

Delta Kalıp olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmaktayız. İhracat pazarlarına yönelik araştırmalarımızda tüm hızıyla sürmektedir. Hedefimiz ihracatımızın toplam satışlar içindeki payını en az %40 seviyesine çıkarmaktır.

Delta Kalıp Elemanları, Ana Sanayinin Global Satış Partneri Olacaktır

2014 yılı Delta Kalıp Elamanları için nasıl geçti? 2013 yılına göre değerlendir misiniz?

Çiğdem Kırmızıpınar: 2013 yılında yeni fabrika binamızı satın aldık. Aynı yıl içinde bu binaya ek olarak 1.500 m2 kapalı alanın inşaatına da başladık ve yıl sonu itibariyle de inşaatımızı bitirdik. Üretim departmanını Mayıs 2014 başında, Ofis departmanını da Haziran başında yeni fabrikamıza taşındık. Dolayısıyla 2014 yılı bizim için yeni fabrikaya taşınma, yeni makine yatırımları yapma yılı oldu.

Satış açısından değerlendirdiğimizde, rekabetin çok yoğun yaşandığı bir yıl oldu. Delta olarak biz kalitemizden ödün vermeden, çok fazlada fiyat rekabeti ile uğraşmadan, kalitenin belli bir maliyeti var politikası ile hareket ettik. Kalite konusunda kendi kulvarımızda yolculuğumuza devam ediyoruz. Kendi kendimizi aşmak için kalite yolculuğunun sonu olmadığını biliyor, hedeflerimizi buna göre şekillendiriyoruz.

2013 yılına göre ciromuzda reel olarak artış sağladık. En önemlisi yıkıcı rekabetlerin içinde hiç yer almadık.

2015 yılı hedefleriniz nelerdir?

Çiğdem Kırmızıpınar: Firmamızın hedefleri arasında Türkiye’de faaliyet gösteren tüm ana sanayide onaylı olmak. Bunun büyük kısmını gerçekleştirdik. Onaylı olmadığımız ana sanayide de çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Ayrıca yurtdışı ana sanayi projelerinde yer almak da şirket ana hedeflerimiz arasında yer alıyor. Böylece ana sanayinin global satış partneri olmak en büyük arzumuzdur. Delta Kalıp Elemanları olarak bu doğrultuda ciddi çalışmalar yapıyoruz”

Kalıp sektörünün son yıllardaki ivmesini değerlendirir misiniz?

Çiğdem Kırmızıpınar: Türkiye’de kalıp sektörü sürekli bir gelişim ve ivme göstermektedir. Türkiye’nin coğrafi konumu, Kalite ve yan sanayinin oturmuş olması, genç nüfusu ve teknolojiye yapılmış veya yapılmaya devam eden yatırımları Türkiye’yi ön plana çıkarmaktadır. Yurtdışı hacmi ise artarak devam edecektir. Yurtdışına iş yapan firmaların kapasitelerini ve personellerini iyi yönettikleri taktirde 2015 yılında cirosal olarak büyüyebileceklerini düşünmekteyiz.

2014 yılı içinde Türkiye’de yaşanan politik ve siyasi riskler çözülemez ise; 2015 yılında yurtiçi işlerde düşüş yaşanması beklenmekteyiz

Kalıp sektörünün son üç yıla baktığımızda karşımıza çıkan en büyük problemin personel istihdamında kaynaklanmaktadır. Teknik açıdan bilgili ve eğitimli eleman bulmak oldukça zorlaşmaktadır.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


26.11.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş