Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kalıp > Tüm Kalıp Haberleri

2014 Yılı Ales Pres İçin  Yatırım ve Ar-Ge Yılı Oldu

Haberle ilgili fotoğraflar

2014 Yılı Ales Pres İçin Yatırım ve Ar-Ge Yılı Oldu

2014 yılını tam bir yatırım yılı olarak geçirdiklerini belirten Ales Pres Hanifi Gürsoy, inşaatı devam eden yeni fabrikalarına 2015 yılında taşınacaklarını söyledi. Yüksek tonajlı preslerde transfer hatları ve Servo pres 2015 yılı içindeki öncelikli hedefimizdir diyen Ales Pres Satış Müdürü Hanifi Gürsoy olarak yeni ürün ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Ales Pres’in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Hanifi Gürsoy: 1975’li yılların başında talaşlı imalat konusunda hizmet vermeye başlayan firmamız Ertuğrul Körüstan Makine (EKM), başta ana ve yan sanayi olmak üzere, yurt içine ve yurtdışına kalıp, fikstür, makine ve makine yedek parçaları imalatı yapmakta aynı zamanda 100 kişilik personeli ile imalatın yanında bakım ve onarım faaliyetleri de yürütmektedir.

2004 yılına kadar bu düzende büyüyerek faaliyetini sürdüren EKM, artan kapasitesi ve büyüyen makine parkı daha büyük alanda faaliyet göstermeye zorlamış olup, sonrasında ise 2004 yılında Nosab Sanayi Bölgesi’ne taşınmış ve ikinci kuruluşu olan GERA MAKİNA A.Ş.’yi kurmuştur. Yapılan makine yatırımları ve geniş üretim hacmi sayesinde büyük makineler ve kalıp projeleri başarıyla sonuçlandırmaktadır.

2007 yılında kapalı alan miktarını 5600 metrekareye çıkararak, tasarımı ve üretimi kendi tarafından gerçekleşen pres makinalarını ALES markası ile müşterilerinin beğenisine sunulmuştur. Yıllık pres imalat kapasitesi 250 adet civarında olup, C ve H tipi eksantrik preslerde kısa zamanda aranılan marka konumuna gelmiştir.

2011 yılında Ales Pres dünyaca ünlü 150 yıllık bir geçmişe sahip Alman pres imalatçısı Heilbronn ile yollarını birleştirmiştir. Heilbronn preslerini tesislerinde üretecek olan Ales Pres, ülke ekonomisinin ihtiyaç duyduğu ve halen yurt dışından ithal edilmekte olan Link Drive Presler, Motion Drive Presler ve Transfer Pres hatlarını üretebilecek duruma gelmiştir.

Üretimini yaptığınız ileri teknoloji pres makinaları hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Hanifi Gürsoy: 60 ton ile 250 ton kapasiteleri arasında C tipi presler, 100 ton ile 1000 ton kapasiteleri arasında H tipi presler üretim portföyünde bulunmaktadır. Ayrıca müşteri talepleri doğrultusunda özel Eksantrik ve Hidrolik pres imalatları da yapılmaktadır. Ürettiğimiz preslerde kesme, delme, bükme, dövme, ütüleme işlemleri yapılabilmektedir.

Ürünlerimiz her türlü tasarım ve üretim hatalarına karşı 2 yıl garanti kapsamındadır. Müşterilerimize uzun süreli servis ve parça garantisi verilmektedir. Üretilen preslerimizde teknoloji ve kalite ön planda tutulmakta olup, günümüz parçalarında istenen hassasiyeti yakalayabilecek sistemler uygulanmıştır. İlerleyen zamanlarda üstünlüklerimiz kullanıcılar tarafından anlaşılmaktadır.

2011 yılında Alman Pres devi HEILBRONN ile çalışma ortaklığına giren firmamız, ürün yelpazesini genişletmiş ve 3000 tona kadar H tipi Eksantrik pres yapabilecek donanıma ulaşmıştır.

Daha çok hangi sektörlere iş yapıyorsunuz

Hanifi Gürsoy: Ana sektör olarak Otomotiv sektörü metal işleme teknolojilerini kullanan sektördür. Bunun yanında sektörde beyaz eşya sektörünün de payı oldukça fazladır. Ayrıca Otomotiv sektörüne hizmet veren kalıp imalatçıları; ferforje imalatçıları, çelik kapı üreticileri, bağlantı ekipmanları üreticilerini de metal işleme sektöründe olan işletmeler olarak sayabiliriz.

2014 yılı Ales Pres için nasıl geçti? 2014 yılındaki ihracat rakamlarınızdan bahseder misiniz?

Hanifi Gürsoy: 2014 yılı başarılı bir yıl oldu bizim için. Öncesinde yapılan planlama ve çalışmalar ışığında; ciromuzu %20 attırdık. Özellikle yüksek tonajlı H tipi preslerde Avrupa pazarında daha ciddi boy göstermeye başladık.

Şirket içi eğitimlere ve Ar-Ge’ye sürekli bir pay ayıran Ales Pres; 2014’ü çok yoğun bir yatırım yılı olarak geçirdi. Hasanağa Org. San. Bölgesinde kendi yerimizde yeni fabrika inşaatımız yıl boyunca tüm hızıyla devam etti.

En küçük ayrıntısına kadar son derece profesyonel olarak tasarlanan fabrika inşaatımız halen devam etmektedir. 2015 yılında kendi işletmemizde üretime devam etmek en büyük hedefimiz. Bununla birlikte yeni fabrikamıza kurulumu yapılacak olan büyük tezgah alımlarıda yapıldı. Kısacası 2014 yılı Ales Pres için ciddi bir yatırım ve yeni ürünler, tasarımlar ile bir Ar-Ge yılı oldu.

Daha Güçlü, Daha Akılcı Tasarımlar, Daha Fazla Hassasiyet, Daha Fazla Seçenek ve Daha Fazla Yenilik

Sürekli gelişen teknolojiyle beraber üretimini yaptığınız pres makinalarının ileri teknoloji olmasını sağlayacak çalışmalardan bahseder misiniz?

Hanifi Gürsoy: Yüksek tonajlı preslerde transfer hatları ve Servo pres 2015 yılı içindeki öncelikli hedefimizdir. Kısacası katma değeri yüksek, daha hızlı, daha güçlü, bakım zamanlarından ve masraflarından büyük karlar edilebilecek yeni nesil presler imal etmek. Şirket içi eğitimlere ve Ar-Ge ye sürekli bir pay ayıran Ales Pres; 2014’ü çok yoğun bir yatırım yılı olarak geçirdi.

Hasanağa Org. San. Bölgesinde kendi yerimizde yeni fabrika inşaatımız yıl boyunca tüm hızıyla devam etti. En küçük ayrıntısına kadar son derece profesyonel olarak tasarlanan fabrika inşaatımız halen devam etmektedir.2015 yılında kendi işletmemizde üretime devam etmek en büyük hedefimiz. Bununla birlikte yeni fabrikamıza kurulumu yapılacak olan büyük tezgah alımları da yapıldı.

Firmanız için 2015 yılı öngörüleriniz nelerdir?

Hanifi Gürsoy: 2014 yılı içinde Bursa Hasanağa Org. San. Bölgesinde kendi yerimizde başladığımız, en küçük ayrıntısına kadar son derece profesyonel olarak tasarladığımız fabrika inşaatı şuan itibari ile devam etmektedir. 2015 ortalarında yeni fabrikamıza geçmeyi planlıyoruz.

Alman çalışma ortağımız Heilbronn firması ile birlikte Avrupa’daki satışlarımızda ciddi bir artış bekliyoruz. Ayrıca bölgesel krizlerden dolayı; hareketlenen döviz piyasası gün itibari ile biraz daha stabil hale geldi ve yatırım için şartların olgunlaşması bekleyen yatırımcılarımız için 2015’in beklenilen değerlerde süreceğini ve önünü daha net gören yerli sanayicilerimizle ciddi çalışmalar içinde olacağımızı düşünüyorum.

Ales Pres makinalarını öne çıkaran özellikleri nelerdir?

Hanifi Gürsoy: Makinalarımızın tasarımları DIN normları baz alınarak yapılmaktadır. Ve makinanın imalat aşamasından sonra devreye alınıp, yapılan esneme, yatay dikey paralellik ve titreşim testlerinin, talep edilen değerlerin daha altında bir başarıyla sonuç veriyor olması bizlere her zaman mutluluk ve güç vermiştir.

Daha güçlü yapısıyla, rijit, yeni özgün tasarımlarla, bakım zaman ve masraflarından maksimum seviyede kar etmek için tasarladığımız makinalarla farklı olduğumuzu düşünüyorum.

Çok genel bir ifade ile presler ürettikleri şekillendirdikleri metal parçalarla işletmeye para kazandırırlar. Yani dakika da 30 vuruş yapan bir makine ile aynı sınıfta 110 vuruş yapan bir makinayı kıyaslamak çok anlamsız olur. Bununla birlikte hızlı olmak için beraberinde bir çok teknik ve mühendislik bilgisini tasarımda ve düşük tolerans değerlerini imalatta kullanmanız gerekmektedir.

Şöyleki; transfer presi yapacağım diyorsanız artık tabla ölçülerini standartların çok üstüne çıkarmanız gerekiyor. Bu ölçülerde ciddi büyüklüklere çıkacaksınız demektir. Bunu sağlamanız için çok güçlü bir ana gövde yapısı gerekmekte. Büyük tablalarda yüksek vuruşlara çıkacağım diyorsanız ciddi mühendislik matematik deneyimi gerektiriyor, çok düşük tolerans oranlarında çalışmanız gerekiyor.

Kısacası Ales Pres olarak; Daha güçlü, Daha Akılcı Tasarımlar, Daha Fazla Hassasiyet, Daha Fazla Seçenek ve Daha Fazla Yeniliklerin olması farklarımız diyorum.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizden bahseder misiniz?

Hanifi Gürsoy: Yurtdışı satış politikamızdaki değişikliklerle özellikle Avrupa’daki satışlarımızı ciddi miktarda arttırmayı planlıyoruz.

Yüksek tonajlı preslerde transfer hatları ve Servo pres 2015 yılı içindeki öncelikli hedefimizdir. Kısacası katma değeri yüksek, daha hızlı, daha güçlü, bakım zamanlarından ve masraflarından büyük karlar edilebilecek yeni nesil presler imal etmek.

Eklemek istedikleriniz varsa öğrenebilir miyiz?

Hanifi Gürsoy: Sektörde öncü, yenilikçi, her tasarımı ile bir adım önde olan Ales Pres olarak sektördeki değerli müşteri ve çalışma arkadaşlarımıza sağlık, başarı, bol kazançlı bir yıl diliyorum.


HANİFİ GÜRSOY:
1973 doğumlu olan Hanifi Gürsoy, yurtiçi ve yurtdışındaki yüksek öğreniminden sonra; başta Türkiye olmak üzere, yurtdışında birçok ülkede büyük sanayi ve endüstriyel projelerde görev aldı. 2012 yılından bugüne Ales Pres’te yurtiçi ve yurtdışı satışlarından sorumlu satış müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


20.02.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş