Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kablo > Tüm Kablo Haberleri

Kalite, Güvenlik & Yüksek Performans; ELCAB KABLO’da

Etiketler

elcab kablo

Kalite, Güvenlik & Yüksek Performans; ELCAB KABLO’da

Elcab Kablo olarak müşteri odaklı bir bakış açısıyla kaliteli üretim, zamanında teslim, çalışanlarımızın eğitim seviyesini yükselterek sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olmak temel politikamızdır’ diyen Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Nejdet Tıskaoğlu, 2016 yılında da kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi ve mevcut müşteri memnuniyetini koruyarak yeni müşterilere ulaşmak adına farklı pazarlara açılmayı hedeflediklerini belirtti.

2015 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2016 yılından beklentileriniz nelerdir?

Nejdet Tıskaoğlu: 2015 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde söz konusu yılın sadece içinde bulunduğumuz sektör ile kendi firmamız için değil aynı zamanda tüm sektör ve firmalar adına iyi geçmediğini söyleyebiliriz. Halen içinde bulunduğumuz bu yılı politik problemlerin oluşturduğu kriz ortamı nedeniyle sıkıntılı ve verimsiz bir yıl olarak değerlendirebilir daha geniş bir ifadeyle bir kayıp yılı olarak adlandırabiliriz. Söz konusu yılı Elcab Kablo olarak değerlendirdiğimizde ise her ne kadar yılın başında koymuş olduğumuz hedeflere ulaşamasak dahi mevcut ciro meblağımız ile satış rakamlarımızı koruyup kaliteden ödün vermeden mevcut müşteri portföyümüzü sabit tutarak yeni müşterileri de dahil edebildiğimizi söyleyebiliriz. Ancak firma olarak ciddi bir kayıp yaşamamış ve mevcut başarı düzeyini korumuş olmamıza rağmen söz konusu yılın genel anlamda parlak ve verimli olmadığı aşikârdır.

2016 yılı söz konusu olduğunda ise bu yılın 2015 yılında yaşanmış olan politik problemlerin ortadan kalkması, kur rakamlarının stabilize olması ve piyasalarda istenilen ve beklenilen istikrarın oluşması sebebiyle özellikle kurumsal ve sermaye yapısı güçlü firmalar için iyi geçeceğini söyleyebiliriz.

Elcab Kablo’nun rekabet avantajından ve kurumsal kimlik yapısından bahsedebilir misiniz?

Nejdet Tıskaoğlu: Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren Elcab Kablo olarak sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız. Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

Kurumsal kimlik yapısı söz konusu olduğunda ise bir önceki soruya vermiş olduğum cevapta da olduğu gibi bu yapıya sahip ve kurumsal kimlik anlayışının öneminin bilince olan firmalar piyasalarda talep gören, rekabet avantajına sahip ve daimi büyüme stratejisi içinde olan kuruluşlardır. Elcab Kablo olarak içinde bulunduğumuz sektöre dair sahip olduğumuz bilgi ve tecrübe ile müşteri odaklı üretim anlayışımızın

yanı sıra sahip olduğumuz kurumsal kimlik yapısının bizlere değer ve avantaj kattığını söyleyebiliriz.

Kablo sektörü acısından bir pazar analizi yapabilir misiniz? Temel pazarlarda hangi gelişmeler yaşanıyor?

Nejdet Tıskaoğlu: Kablo sektörü açısından bir pazar analizi yapmamız söz konusu olduğunda üretim gamımızda bulunmayan yangın ihbar kablolarının ürün çeşitliliği açısından pazarda son derece ciddi bir farklılık oluşturduğunu söyleyebiliriz. Temel pazarlarda ise içinde bulunduğumuz yıl boyunca yaşanmış olan politik sorunlar ve piyasalardaki istikrarsızlık nedeniyle önemli ve kayda değer bir gelişme gerçekleşmemiş olup sadece faaliyet gösterdiğimiz sektörde değil diğer tüm sektörlerde de firmaların büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettikleri ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalıştıkları görülmektedir. Bu nedenle mevcut dönemde temel pazarlarda herhangi bir gelişme yaşanmamaktadır.

Ülkemizde kablo üreticilerinin kar oranları giderek düşmekte bu konuyla ilgili öngörüleriniz nelerdir?

Nejdet Tıskaoğlu: Ülkemizde kablo üreticilerinin kar oranlarının giderek düşmesinin birkaç nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında kurumsal kimlik anlayışının her firma tarafından benimsenmemiş olması, denetim-yeterlilik ve belgelendirme gibi konularda yasalarda ciddi boşlukların bulunması ve söz konusu sektörün en küçük bir gelişmeden bile çok geniş oranda etkilenebilecek kadar hassas olup kaygan bir zemin üzerinde olmasıdır.

Kar oranlarını yükseltmek için maalesef ki ürün kalitesinden ödün verilmekte ve bu durum da piyasalarda kalitesiz ürünlerin ortaya çıkmasıyla haksız rekabete ve AR-GE çalışmalarının göz ardı edilerek bir marka değeri yaratma hedefinden uzaklaşılmasına neden olmaktadır. Mevcut durumu ülkemiz adına değerlendirip diğer ülkelerle
bir kıyaslama yaptığımızda ise yukarda saydığımız handikaplar nedeniyle oluşan verimsiz ortam, sektörümüz adına dünya genelinde tanınmış bir markamızın bulunmamasına ve çok büyük bir pazara sahip olmamıza rağmen karlılık oranımızın son derece düşük seviyede seyretmesine yol açmaktadır.

2016 yılında nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

Nejdet Tıskaoğlu: 2015 yılında yaşanan sorunlar ve oluşan kriz ortamı kurumsal kimlik anlayışından uzak olan firmaların en ufak bir dalgalanma ya da değişimde bile çok büyük sorunlar yaşadığını ve mevcudiyetlerini idame ettirme konusunda ciddi problemlerle karşı karşıya kaldıklarını gösterdi. Diğer bir ifadeyle halen içinde bulunduğumuz 2015 yılında yaşanan sorunlar bu tarz kriz ortamlarında kurumsal kimlik yapısına sahip olmayan firmaların ayakta kalamayacağına dair sunmuş olduğu göstergeler ile sektörde bulunan tüm firmalara bir ders olmuştur. Bu nedenle Elcab Kablo olarak 2016 yılında kurumsal yönetim anlayışımız ile daha temkinli, yaptığı işlerde daha seçici ve karlılık konusunda daha hassas olup bu doğrultuda bir strateji içerisinde olacağımızı ve söyleyebiliriz. Yapılan Ar-Ge çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslar arası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak 2016 yılında da kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi ve mevcut müşteri memnuniyetini koruyarak yeni müşterilere ulaşmak adına farklı pazarlara açılmayı hedeflemekteyiz.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


11.12.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş