Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Isıtma-Soğutma-Havalandırma > Tüm Isıtma-Soğutma-Havalandırma Haberleri

Form Endüstri Ürünleri, Yüksek Enerji Verimliliği İle Ön Plana Çıkıyor

Form Endüstri Ürünleri, Yüksek Enerji Verimliliği İle Ön Plana Çıkıyor

Form Şirketler Grubu, VRF klimaları, merkezi iklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektöründe yenilikçi ve dinamik yönetim anlayışı ile yarım asrı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyor. Form Şirketler Grubu olarak yaptığımız uygulamalarda enerji maliyetlerini düşürmek en öncelikli hedefimiz diyenForm Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, şu bilgileri verdi.

SUBCONTURKEY: Form Şirketler Grubu hakkında bilgi verir misiniz?

Tunç Korun: Form Şirketler Grubu olarak VRF klimaları, merkezi iklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektöründe yenilikçi ve dinamik yönetim anlayışı ile yarım asrı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de sektörde en uzun süredir faaliyet gösteren ikinci firmayız. Klima alanında Proje, Mümessillik ve İmalat faaliyetleri ile çalışmalarına başlayan FORM, bugün iklimlendirme ve yenilenebilir enerji alanında yaşam ve imalat kalitesini arttıracak cihazların üretimi ve ithalatı ile bakım faaliyetlerini de sürdürüyor. Merkezi klimalar konusunda dünya markası olan birçok firmayla çalışıyoruz. Distribütörü olduğumuz Lennox, dünyada paket klima konusunda en fazla tanınan firmalardan biri. Climate Master ise ısı pompası cihazlarında çok büyük bir firma. Decsa firmasının soğutma kulelerini, Clivet  ve Dunham-Bush firmasının ise her kapasitede soğutma grubu cihazların satışını yapmaktayız.  VRF klima sistemleri konusunda ise Mitsubishi Heavy Industries firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olarak ürün satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştiriyoruz.

Form Şirketler Grubu; Form Endüstri Ürünleri, Form VRF Sistemleri ve grubumuzun üretim ayağı olan Form Endüstri Tesisleri Sanayi olmak üzere hizmet veriyoruz. Ayrıca yabancı ortaklığımız olan Munters Form firması ile tavukçuluk ve seracılık konusunda havalandırma ürünleri, kimyasal nem alma cihazları, kojenerasyon tesisleri ön soğutucuları ve veri merkezi evaporatif soğutma sistemleri satış faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.  Merkez ofisimiz İstanbul’da, bölge müdürlüklerimiz de Ankara, Antalya, İzmir, Adana ve Bursa’da bulunuyor. Fabrikamız ise Pancar İzmir OSB’de bulunmakta.

Form’un üretim ayağı olan Form Endüstri Tesisleri firması olarak, İzmir Pancar OSB’deki fabrikamızda endüstri tesislerine yönelik, yerli imalat olarak Günışığı aydınlatma ürünleri, Doğal havalandırma ve duman tahliye üniteleri ve Evaporatif Soğutma sistemleri imal ediyoruz.

Form Şirketler Grubu olarak yaptığımız uygulamalarda enerji maliyetlerini düşürmek en öncelikli hedefimiz oluyor.  

SUBCONTURKEY: Satışını yaptığınız ürünler ve bu ürünleri rakiplerinden farklı kılan özellikleri nelerdir?

Tunç Korun: Enerji verimliliğini ve çevre sağlığını gözeten yüksek verimli ürünlerimizle Yeşil Bina oluşumunu destekleyen çözümler sunuyoruz. Form Şirketler Grubu olarak yaptığımız uygulamalarda enerji maliyetlerini düşürmek en öncelikli hedefimiz oluyor. 

Enerji verimli ürünlerimiz bazında temsilcisi olduğumuz Lennox, dünyada paket klima konusunda en fazla tanınan firmalardan biri. Yine Climate Master ise ısı pompası cihazlarında çok büyük ve bilinen bir firma. Decsa firmasının soğutma kulelerini, Clivet  ve Dunham-Bush firmasının ise her kapasitede yüksek verimli soğutma grubu cihazların satışını yapmaktayız.  VRF klima sistemleri konusunda ise Mitsubishi Heavy Industries firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olarak ürün satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Projelerde tercih edilen Mitsubishi Heavy VRF sistemler, yeşil bina konseptine uygun olarak inşa edilen ve LEED sertifikası almak isteyen binalara da puan kazandırıyor.

Üretim tarafımızda ise İzmir Pancar OSB’deki fabrikamızda ürettiğimiz, sıfır enerjiyle yapay aydınlatmalardan kaynaklı, doğaya salınan karbon miktarını azaltarak doğal aydınlatma sağlayan Sunvia Günışığı Aydınlatma ürünlerimiz bulunuyor. Çok yakın zamanda lisans anlaşmasıyla üretimine başladığımız Alman GAL firmasının ürünleriyle, Endüstriyel havalandırma konusunda çözümler sunuyoruz. GAL ürünleri,  bakım gerektirmeyen yüksek aerodinamik verimlilikleri ile elde edilen yüksek hava geçiş katsayıları sayesinde,  problemli havalandırma ihtiyaçları olan tesislerde en verimli havalandırmaya imkan veriyor.  Yine çok yakın bir zamanda pazara sunduğumuz, kendi üretimimiz ve markamız olan TROKE Duman Tahliye Kapakları, Türkiye’deki ilk yerli CE Sertifikalı duman tahliye kapağı olma özelliği taşıyor. Bunun dışında üretimini yaptığımız Fesklima Evaporatif Soğutma Ünitelerimizle, toplam verimlilikte % 35’lere varan bir enerji tasarrufu sağlıyoruz. 

SUBCONTURKEY: 2016 yılı Form Şirketler Grubu için nasıl geçti?

Tunç Korun: 2016 yılı başından beri zor bir yıl olarak gözüküyordu ve tahmin edilenden de daha zor bir yıl oldu. Buna rağmen yıllık hedeflerimize çok yaklaştık. Sektör sürekli gelişiyor, yatırımlar yapılıyor.  Birçok firmadan farklılığımız, kalitesiyle tüm dünyada kabul görmüş enerji verimli ürün ve sistemlerin satışı ve aynı zamanda işin mühendislik kısmında çözüm ortağı gibi çalışıp, müşterilerimize ihtiyaçları doğrultusunda en uygun çözümü sunmak. Firma olarak faaliyet gösterdiğimiz bazı konu ve bölgelerde düşük giden rakamlarımızı, diğer faaliyet alanlarımız ve bölgelerimiz toparladı. Bundan dolayı hedeflerimize çok yakın bir rakam olan % 95’ler seviyesinde yılı kapattık.

SUBCONTURKEY: 2017 yılından beklentileriniz nelerdir? Hedeflerinizde neler var?

Tunç Korun: 2016 içerisinde birçok sektörde ciddi bir daralma yaşandı ancak başlayan projelerin tamamlanması kapsamında birçok uygulama da yapıldı. 2017 yılında ise yatırımların çok daha sınırlı olacağını düşünüyoruz. Başta İnşaat sektörü ve diğer sektörler için kolay bir yıl olmayacak. Bu durumun kuşkusuz faaliyet gösterdiğimiz ticari klima sektörüne de etkileri olacak. Grup olarak,  2016 yılına göre % 10 daha düşük bir hedef ile yola çıkacağız. Yıl içindeki gelişmeklere göre altıncı aydan sonra bir değerlendirme yaparak, gerek görürsek hedefimizi olumlu ya da olumsuz yönde revize etmeyi planlıyoruz. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyadaki değişimler 2017’yi tahmin edilmesi çok zor bir yıl kılıyor.

SUBCONTURKEY: Ürün gamınıza yeni ürünler eklenecek mi?

Tunç Korun: 2017 içerisinde Mitsubishi Heavy VRF yeni Airflex Kaset Tipi klimalarımızı tanıtacağız. Dünyada bir ilk olma özelliğine sahip Airflex Kanat Dizaynı sayesinde tavana paralel üfleme yaparak hava konforunu maksimize ediyor. Ayrıca 4 yöne üfleme özelliğine sahip Airflex Kaset Tipi klima modellerinde her kanat birbirinden bağımsız olarak isteğe göre farklı açılarda ayarlanabiliyor. Geçen sene lansmanını gerçekleştirdiğimiz Mitsubishi Heavy VRF Klima KXZ serisi, Lennox Energy serisi paket klima ve DECSA CTI Sertifikalı Soğutma Kulesi, sektörde yenilikçi ve yüksek verimle çalışan ürünlerimizden.

Üretim tarafımızda ise İzmir Pancar Fabrikamızda ürettiğimiz Fesklima Evaporatif Soğutma Üniteleri, toplam verimlilikte %35’lere varan bir enerji tasarrufu sağlıyor.  Yine kendi üretimimiz olan Sunvia Doğal Aydınlatma Sistemleri sıfır enerji tüketimiyle, yapay aydınlatmalardan kaynaklı doğaya salınan karbon miktarını azaltan doğa dostu bir sistemdir. Çok yakın bir zamanda pazara sunduğumuz, kendi üretimimiz ve markamız olan TROKE Duman Tahliye Kapakları, Türkiye’deki ilk yerli CE Sertifikalı duman tahliye kapağı olma özelliği taşıyor.

Endüstriyel havalandırma konusunda ise lisans anlaşmasıyla İzmir fabrikamızda üretimine başladığımız Alman GAL firmasının ürünleriyle çözümler sunuyoruz. GAL ürünleri,  bakım gerektirmeyen yüksek aerodinamik verimlilikleri sayesinde elde edilen yüksek hava geçiş katsayıları sayesinde,  prosesleri sonucu çok yüksek ısı çıkışı olup, problemli havalandırma ihtiyaçları olan, tesislerde en verimli havalandırmaya imkan veriyor.

 

 


05.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş