Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler > Tüm Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler Haberleri

Söylemesi Kolay, Uygulaması Zor: Parti Takibi

Etiketler

erp sistemleri

Haberle ilgili fotoğraflar

Söylemesi Kolay, Uygulaması Zor: Parti Takibi

Yağmur Katipoğlu
Katipoğlu Danışmanlık 
Proje Yöneticisi

İşbu kısa yazıda, ERP projelerinde karşılaşılan konular arasında olan ‘parti takibi ve izlenebilirlik’ kavramı üzerine özet tespitlerimiz yeralmaktadır.

Çoğu ERP projesinde farklı nedenler (ISO/TS 16949 gibi) dolayısı ile yazılımdan parti takibi yapması talep edilen bir olgudur. Parti takibi temelinde emtia yani malzeme ile ilgili bir konudur. Malzeme ifadesi ile; hammadde, yarımamül, bitmiş mamül, sarf veya yardımcı malların tamamı kapsam içine alınabilir.

Hammaddelerin farklı partilerinin depo içerisinde farklı lokasyonlarda (alanlarda) tutulması, etiketlenmesi (tanımlanması) gerekliliği, ERP ile ilgisi olmayan fiziki ve prosedürel bir durumdur. Aksi takdirde aşağıdaki listede görülen parti takipli hammaddelerde ERP’de kayıtlı parti numaralı hammaddelerin proses edilmesi (üretime alınması gibi) mümkün olmayabilecektir.

Depo personeli x hammaddesinin y partisinden değil de, z partisinden üretime besleme yaptığında, hem parti takibi bozulacak hem de stok miktarlarında tutarsızlıklar meydana gelecektir.

Parti takibi yapıldığı durumlarda ürün reçetelerinde (ağaç) tanımlı olan malzemelerin sarflarının (tüketim) da parti numarası seçilerek yapılması gerekecektir. Pik veya sfero bir parçanın imalatı esnasında;

1- Ergimiş metal üretimlerinde tüketilen pikler/sferolar için parti seçilmeli,

2- Kalıp üretimlerinde tüketilen kumlar için parti seçilmeli,

3- Dökülen parça üretimlerinde tüketilen ergimiş metal ve kalıp için parti seçilmeli,

4- İşlenen parça üretimlerinde tüketilen dökülmüş parçalar için parti seçilmelidir.

Satış siparişleri, irsaliye ve faturalarda satılan bitmiş mamüller standard ERP uygulamasında, parti numarası bazında farklı satırlarda görüntülenir. Örneğin bir irsaliyede aynı bitmiş mamülün 4 farklı parti numarasında ürün sevk edilecek ise veya faturalacak ise, aynı stok kodu için 4 farklı parti ve 4 farklı satır oluşur. ERP’de bu detayda irsaliye ve fatura takibi yapılmak istenmediği durumlarda parti takibi de anlamını kaybetmiş olacaktır.

Müşteri iadesi alındığında ilgili parti numasının; hangi tarihte, hangi üretim emrinde, hangi parti numaralı malzemeler kullanılarak imal edildiği, kim tarafından üretildiği, hangi irsaliyelerde ve faturalarda, hangi fiyatla yeraldığı gibi bilgilere de ulaşabilmek mümkün olmayacaktır

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


13.12.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş