Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler > Tüm Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler Haberleri

IFS Türkiye, E- İrsaliye Dönüşümüne Hazır

IFS Türkiye, E- İrsaliye Dönüşümüne Hazır

IFS Türkiye, E-İrsaliye Dönüşüm sürecini ve buna yönelik yeni çözümlerini anlattı.

Global kurumsal yazılım firması IFS, E-İrsaliye ve E-Arşiv Dönüşümü için geliştirilen yeni modüllerini ve E-İrsaliye dönüşüm süreci ile ilgili akıllara takılan soruları 13 Eylül Perşembe günü Double Tree by Hilton Otel Moda'da düzenlediği etkinlikte anlattı.

Sevk irsaliyesinin kağıt belge yerine, elektronik ortamda; elektronik belge olarak düzenlenmesi, iletilmesi, muhafaza ve ibraz edilebilmesine ilişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği taslağı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 22 Eylül 2017'de yayımlandı.

Bu tebliğ, mal hareketlerinin elektronik ortamda düzenli bir şekilde izlenebilmesi amacıyla; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 230 uncu maddesinin birinci fıkrasının beşinci bendine göre hali hazırda kağıt ortamda düzenlenmekte olan "sevk irsaliyesi" belgesinin, elektronik belge olarak elektronik ortamda düzenlenmesi, alıcısına elektronik ortamda iletilmesi ve elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine ilişkin yapılan düzenlemeleri içeriyor.

Tebliğe göre, düzenlenen e-İrsaliye belgesi, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt ortamdaki "sevk irsaliyesi" belgesi ile aynı hukuki niteliklere sahip.

GİB tarafından Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yürülüğe giren ve gerekli mevzuat güncellemeleri yapıldıktan sonra zorunlu olacak E-İrsaliye Dönüşümü hakkında sıklıkla sorulan soruların yanıtlandığı etkinlikte IFS Applications kullanan şirketler için geliştirilen IFS E-İrsaliye ve E-Arşiv çözümleri ile entegrasyon süreci hakkında da detaylı bilgi verildi. 

Etkinlikte ayrıca IFS Türkiye'nin E-Dönüşüm konusunda iş birliği yaptığı entegratör firmalardan biri olan Intecon Bilişim de çözümleri ve IFS E-İrsaliye modülü entegrasyon detayları hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de elektronik belge dönüşümü çalışmaları hızla devam ederken e-fatura ve e-defter uygulamasından sonra sırayı e-irsaliye dönüşümü aldı. 63 bine yakın e-fatura mükellefinin zorunlu olarak e-İrsaliye'ye geçeceği dönüşüm ile birlikte mükellefler, irsaliyelerini dijital ortamda oluşturacaklar. 

Bu kapsamda IFS ERP kullanıcıları için hazırlanan tamamen mobil uyumlu IFS E-İrsaliye çözümü 13 Eylül Perşembe günü düzenlenen etkinlikte tanıtıldı. Oldukça yoğun bir katılımla tamamlanan etkinlik e-dönüşüm süreçlerine verilen önemi de gözler önüne sermiş oldu.


02.10.2018

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş