Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler > Tüm Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler Haberleri

ERP Sistemleri Kurumsallaşma Yolunda Atılan Bir Adım

Etiketler

erp sistemleri

Haberle ilgili fotoğraflar

ERP Sistemleri Kurumsallaşma Yolunda Atılan Bir Adım

Filiz Yılmaz
ERP Komitesi Otomotiv Çalışma Grubu Üyesi

ERP Sistemleri firmanın kurumsallaşma yolunda attığı adımlardan biridir.

Firmaların belirli bir sistematikte ilerlemesi, kişi bağımsız süreçlerin oluşmasını sağlamak adına, iyi bir analizin yapıldığının düşünülmesi bize başarı yada başarısızlık olarak geri dönecektir.

Otomotiv sektörü, ana sanayiden en alt tedarikçiye kadar , zincirleme bir yapıda olmasından dolayı bazı özel başlıklar daha da önem kazanmaktadır. ERP sistemleri ile Ana sanayi ( FORD, RENAULT, MERCEDES, TOYOTA, vs….) isteklerinin yerine getirilmesi, ihtiyaçlara göre tedarikçiler arasındaki sistemlerin birbiriyle entegrasyonu, EDI sistemleri ile doğru siparişlerin alınması sağlanmaktadır. Müşteri programlarına uyulması, sipariş ve malzeme bakiyelerinin takibi, sipariş durumuna göre üretimin gerçekleşmesi, malzeme izlenebilirliği, tedarikçilere zamanında ihtiyaçların bildirilmesi, stok maliyetini kontrol altına alabilmemizi sağlamaktadir. Tam zamanında üretime de(JIT) uygun olması gerekmektedir. Kalite süreçleri, Dokuman yönetimi süreçleri, Kalıp yönetimi, Bakım yönetimi, Önseri üretim gibi diğer süreçlerinde bir bütün olarak sistemlerimizde olmasını sağlamak, doğru üretim ve maliyetlerimizi kontrol altına almak için gereklidir. Süreçlerinizin zamanla Yalın üretime, Kaizen yöntemlerine geçişi de desteklemesi sektörde gerekliliktir.

Hangi sektörde olursak olalım, kolay bir süreç olmayacağının bilincinde, istekli bir ekip ve danışman kadrosuyla firmalar başarılı sonuçlar elde edebilir. Başarısız projelerde gördüğümüz en önemli etkenler, ERP seçiminin uygun olup olmamasıyla birlikte, kısa sürede devreye alınmaya çalışılan projelerde görülmektedir. Proje yöneticilerinin bu aşamada süreçleri doğru yönlendirememesi de ayrı bir başlık olabilir. ERP sistemleri aynı zamanda maliyetlidir. Bütçe ihtiyacı , belirsiz süreçlerin çok olup olmaması ve etkili kişilerin proje içinde yer alıp almamasına göre de değişkenlik gösterecektir. Herkesin sahiplenmesi gereken bu projelerin zorlu aşamalarının geçilmesi ile, artık analiz yapabilir hale gelip,bu sonuçlarla firmanızı tanımanıza, yeterliliklerinizi farketmenize ve karlılığınızı belirlemenize olanaklar sağlayacaktır.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


13.12.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş