Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler > Tüm Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler Haberleri

ERP Kutusu ile Kurumsallaşamama

Etiketler

erp sistemleri

Haberle ilgili fotoğraflar

ERP Kutusu ile Kurumsallaşamama

Mehmet Can
ERP Komitesi Otomotiv Çalışma Grubu Üyes
Karsan Bilgi Sistemleri Yöneticisi

Genel itibari ile otomotiv üretimi, müşterileri ve özellikle tedarikçileri ile süreç ve operasyon anlamında birebir senkronize olmak zorunda olan ender endüstri alanındandır. Bu senkronize çalışma yaklaşımı büyük oranda 2 ana temele indirgenebilir.

1- Ürün maliyetini optimum seviyede yönetebilmek için mümkün olduğu kadar stoksuz veya az stok ile çalışma ( gerektiği anda ve/veya doğru istasyona tedarikçinin parça sağlanması metodolojisi) 

2- Eski üretim mantığından farklı olarak stoğa üretim yerine, müşteri isteğine göre üretim planlamak.

Dolayısı ile hızlı teknolojik değişimler de göz önünde bulundurulduğunda kaçınılmaz olarak müşteri ve tedarikçilerin temel süreçleri nerede ise sizin süreçleriniz veya sizin süreçlerinize entegre olmak zorundadır.

Otomotiv endüstrisinde üretilen ürün ve kullanılan parça çeşitliliği fazla olduğundan uygun maliyet, yüksek kalite ve sürdürülebilir üretim için müşteri, üretici ve tedarikçi üçgeni içindeki işletmelerin kendi içlerinde kurumsal olmasını gerektirir. Kurumsallık ise yazılımsal sistem kullanımını zorunlu kılar.Günümüze kadar yaşanmış tecrübeler göstermiştir ki, kurumsallığın mekanik olarak yerleşmediği işletmelerde sadece pahalı ERP kutusunun tedariğine ve hızlıca kurulumuna ümit bağlanması o işletmenin kurumsallaşmasına maalesef yeterli değildir. Operasyonlar için kullanılan araçlar ayrı ayrı olsa bile süreçler ve süreçler arası sistematiksel silsilenin işletme genelinde olağan halde çalışır olması, yapısal ERP adaptasyonunun çok daha başarılı sonuçlarla gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu aşamadan sonraki risk, uygun ERP kutusunun tedariği ve işletmenin genelini içine almasıdır. Başlangıçta gözönünde bulundurulmayıp kutunun dışında kalan operasyonların varlığının sonradan farkedilmesi ise kurulan ERP sisteminin ileriki safhalarda kapasitesinin üzerinde yük taşıyacağı veya daha fazla zorlama ile çatlayacağının sinyallerini vermektedir. Sonuç olarak işletmelerin ERP anlamında sistemsel kurumsallıklarına kavuşmaları için 2 ana koşul.

1. ERP öncesi işletmenin organizasyonunda operasyonel ve yönetimsel süreçlerin ( iş tanımları, roller, sorumluluklar ve yetkiler) mekaniksel de olsa işlemesi.
2. Çalışan bu organizasyona uygun optimum ERP kutusunun seçimi ve kurulumu.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


13.12.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş