Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler > Tüm Yazılım-ERP Kurumsal Çözümler Haberleri

Erp Komitesi,  Dünya Düzeyinde Operasyonel Düzen Sağlanması İçin Yan Sanayi Firmalarına Destek Oluyor

Etiketler

erp komitesierp sistemleri

Haberle ilgili fotoğraflar

Erp Komitesi, Dünya Düzeyinde Operasyonel Düzen Sağlanması İçin Yan Sanayi Firmalarına Destek Oluyor

M.Göker Sarp
ERP Komitesi Koordinatörü

ERP Komitesi, Türkiye’deki ERP kullanıcıları, akademisyenler, yönetim danışmanları ve stratejistlerin yanı sıra ticaret, sanayi ve hizmet sektöründeki kuruluşlar ile iş uygulamaları sektöründe faaliyet gösteren firmalardan oluşan marka bağımsız bir organizasyondur.

ERP Komitesi, ülkemizin operasyonel etkinlik ve verimlilik hedeflenen ERP projelerinde başarıya ulaşılabilmesi için akademisyen, yönetim danışmanı ve ERP kullanıcısı olan komite üyelerinin ileri seviyedeki uzmanlıklarını ve tecrübelerini, ERP uygulamalarının kullanımına geçecek kurumlarının istifadesine sunduğu bir platform oluşturmak amacıyla 13 Şubat 2012 tarihinde kuruldu 2.500’ün üzerinde bireysel ve kurumsal üyesi var. Detaylı bilgi için komite resmi web sitesi: www.erpcommittee.org

ERP Komitesi bu amaçla birlikte, yürüteceği bilinçlendirme (seminer, teknik analiz ve dökümanlar vs) faaliyetleri ile ERP uygulama ve platformlarına özendirmeyi ve bu uygulamaların kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor, akademik çalışmalar, ERP kullanımına yönelik sektörel çalışma grupları oluşturuyor.

“ - Türkiye ERP pazarı fiyata karşı çok duyarlı ve ERP sistemlerini yalnızca bir yazılım olarak değerlendiriliyor.”

ERP sistemleri firmalara, operasyonel etkinlik ve daha iyi karar verebilme, bilgiye hızlı erişim gibi getirileri sağlayarak, şirketin rekabetçi olması için fırsat sunan projelerdendir. Dünyadaki değişime karşın kendi içinde yenilenme fırsatı bulamayan firmalar için ERP projeleri bulunmaz bir fırsattır. Bu yüzden ERP sistemlerini yalnızca bir yazılım olarak değerlendirip, sunduğu stratejik önemi gözden kaçırmamak gerekir.

Türkiye’de ERP kullanıcısı firmaların ERP’ye karşı yaklaşımları Kurumsal iş çözümleri yatırımlarını korumaya yönelik olduğuna şahit oluyoruz. Firmalar kurumsal uygulama yatırımlarını koruma uğruna daha yüksek maliyete katlanarak entegre olmayan veya tüm süreçlerini takip etmedikleri yazılım yatırımlarını sürdürüyorlar: Bu da firmaların içinde ERP kullanımının yaygınlaşması karşısında bir engel olarak duruyor.

Dünyada 90’lı yıllarda üretim planlama sistemlerini desteklemek amacıyla ortaya çıkan ERP uygulamaları, zaman içerisinde sadece şirket operasyonlarının yönetildiği entegre bir uygulama yazılımı olmaktan çıkarak, bugün kurumların ürettikleri tüm değer zinciri ile etkin iletişim kurabilen bir sistem haline geldi.

“ - ERP pazarı, dünya genelinde belirli bir kullanım yaygınlığına ulaşmış durumda, Türkiye’de henüz büyük şirketlerin tamamı ERP kullanmıyor, kobiler’de kullanım oranı daha düşük ve küçük ölçekliler firmalarda ise ERP kullanım oranı % 5’in çok altında olduğu tahmin ediliyor.”

Türkiye’nin dünya ekonomisi ile entegrasyonunun 2 000’li yılların başına kadar sınırlı kalması, henüz endüstri topluluğu yolculuğumuzun başlarında olmamız, Türkiye’deki mevcut dış kaynaklı sermayenin azlığı, firmaların Kurumsal İş Çözümlerine kanalize ettikleri finansal kaynaklarının sınırlı olması, ERP sistemlerinin Türkiye’de yaygınlaşmasını yavaşlatmış ve geciktirmiştir. Bu koşullara rağmen, Yurtiçi ve Yurtdışı kaynaklı olarak ERP çözümlerinin firmalara sağladığı katkılar ve alınan sonuçların duyulması ile son bir iki yıl içinde Türkiye’de ERP kullanımının gelişimi hızlanmış ve özellikle 2011 yılında ciddi bir ivme kazanmıştır.

Türkiye’de 90’lı yıllarda ERP programlarının piyasaya girişinden itibaren yaklaşık 7.000 büyük ve orta ölçekli firmada ERP projesi gerçekleşti. 2012 TÜİK verilerinde göre bu büyüklükteki toplam işletme sayısı 39.711 olarak belirlenmiştir. Yani günümüzde Türkiyedeki büyük ve orta ölçekli firmaların %17 ‘si ERP projesi gerçekleştirmiş durumda. Henüz bu işletmelerdeki ERP kullanımına yönelik bir araştırma gerçekleştirilmediği için kullanım ve yaygınlaşma hakkında bilgi sahibi değiliz.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


13.12.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş