Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Elektrik-Elektronik-Enerji-Kablo > Tüm Elektrik-Elektronik-Enerji-Kablo Haberleri

Tet'in Meksika'ya Düzenlediği Ticaret Heyetine 11 Firma Katıldı

Tet'in Meksika'ya Düzenlediği Ticaret Heyetine 11 Firma Katıldı

Beyaz Eşya Sanayicilerinin hedefinde Latin Amerika pazarı var.

Elektrik-elektronik sektörünün kalite ve teknolojisiyle öne çıkan alt sektörlerinden Türk Beyaz Eşya Sanayi, TET öncülüğünde Latin Amerika pazarı ile buluştu. 

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Tebliği) kapsamında beyaz eşya yan sanayi üreticilerinden oluşan TURKHAS Takımı ile birlikte 11 Türk firmasını Meksika’ya götürdü. 13 temsilcinin katılımıyla düzenlenen ticaret heyetinde Meksika’nın Mexico City, Monterrey ve Queretaro şehirlerindeki en önemli sektör firmalarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Türk Beyaz Eşya Yan Sanayi sektörünün önde gelen firmaları, aralarında dünya markası Whirlpool ile Güney Amerika’nın en büyük üretici firması Mabe’nin olduğu 5 markanın fabrikalarını ziyaret etti. Heyet kapsamında Meksika’nın orta ve üst gelir sınıfına yönelik ürünlerin satışını gerçekleştiren Best Buy firmasıyla da görüşüldü.

Kalite ve teknolojisiyle ülkemizde önemli bir güce sahip olan sektörün, direkt ve dolaylı ihracatı 2 milyar dolara ulaşmış durumda. Beyaz eşya sektörü için yapılan ara malı üretimi de 4 milyar doların üzerinde. AR-GE yatırımlarıyla rekabet güçlerini artıran sektör firmaları, ihracat performanslarına katkı sağlayacak yeni pazar arayışlarına devam ediyor. Global ekonomik krizin ardından ekonomisi hızla büyüyen Meksika da beyaz eşya sektörü için önemli bir potansiyel içeriyor.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, TURKHAS Takımı ile Meksika’da gerçekleştirdikleri görüşmelerin verimli geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Meksika, dış ticaret hacmiyle Latin Amerika’nın en önemli ekonomilerinden birine sahip. Bu potansiyeli sektör olarak çok iyi kullanacağımıza inanıyoruz. TURKHAS Takımımız ile yaptığımız ikili görüşmeler de geleceğe yönelik önemli ipuçları veriyor. Heyetimize katılan firmalarımız, Mexico City, Monterrey ve Queretaro şehirlerinde gerçekleştirdikleri görüşmelerden oldukça memnunlar. UR-GE kapsamında yürüttüğümüz çalışmalarımızla pazar payımızın, ilerleyen dönemlerde daha da artacağını öngörüyoruz.”

Haberin Kaynağı : İlyada İletişim


04.07.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş