Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Elektrik-Elektronik-Enerji-Kablo > Tüm Elektrik-Elektronik-Enerji-Kablo Haberleri

Özyaşar, 46 Ülkeye İhracat Yapıyor

Özyaşar, 46 Ülkeye İhracat Yapıyor

Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş., başta kablo sektörü olmak üzere otomotiv yan sanayi, çelik halat üreticileri, ambalaj sektörü ve panel çit gibi çevre güvenlik sistemleri üreticileri, inşaat ve tarım sektörü için soğuk çekilmiş tel, galvanizli tel, tavlanmış ve yağlı tel üretiyor. Özyaşar Tel ve Galvanizleme A.Ş. Genel Müdürü – CEO Dr. Feridun Alkan, 2016 yılında hedefler doğrultusunda yaklaşık 90.000 ton üretim yaptıklarını ve toplam üretimlerinin %50’den fazlasını 46 ülkeye ihraç ettiklerini söyledi.

SUBCONTURKEY: Özyaşar Tel ve Galvanizleme ve ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Feridun Alkan: Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş., başta kablo sektörü olmak üzere otomotiv yan sanayi sektörü, çelik halat üreticileri, ambalaj sektörü ve panel çit gibi çevre güvenlik sistemleri üreticileri, inşaat ve tarım sektörü için soğuk çekilmiş tel, galvanizli tel, tavlanmış ve yağlı tel üretmektedir. 

Merkezi İstanbul’da bulunan ve toplam 70.000 metrekare alan üzerine kurulu 4 dev tel galvanizleme tesisine sahip firmamız ayda 8.000 ton üretim kapasitesi bulunan, başta Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın tam 46 ülkesine gerçekleştirdiği ihracatlar ve yaklaşık 350 çalışanı ve yıllık 70.000.000 USD cirosuyla ile Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması ve ikinci 500 sanayi kuruluşu arasına giren en büyük kurumlardan biridir.  

60 yıla yaklaşan ticari faaliyetin ve 35 yılı aşan tel üretiminde olmanın getirdiği tecrübe ve uzmanlık ile hareket eden Özyaşar, müşterilerine ve Türk ekonomisine olan katkılarından doğan sorumluluğun bilincinde ve stratejisini; sektörel bazda dinamik yapılanma, ürün çeşitlendirme, hizmet ve teknolojide sürekli gelişme ve ilerleme olarak benimsemiştir.

 Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş., müşterilerine, kaliteye, çalışanlarına ve çevreye olan sorumluluğunu; TSE & TSEK, ISO 9001-2008,TS 18001:2004 OHSAS ve ISO 14001:2004, ISO/IEC 27001:2013, TSE/EN 10244-2, TSE/EN 10223-1, TSE/EN 10223-6, TSE/EN 10223-7 sertifikalarını alarak kanıtlamıştır.

 

SUBCONTURKEY: 2016 yılını firmanız açısından değerlendirebilir misiniz? Üretim ve satış rakamları hedefleriniz doğrultusunda gerçekleşti mi?

Feridun Alkan: 2016 yılında hedefler doğrultusunda yaklaşık 90.000 ton üretim yaptık ve toplam üretimimizin %50’den fazlasını başta Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere tüm hedef pazarlarımızda ihracatını sağladık. 2016 yılının son çeyreğinde piyasada durgunluk söz konusu olsa da bu durgunluğu kendimize yeni pazar arayışları için değerlendirdik.

SUBCONTURKEY: İnovasyon ve Ar-Ge’ye firma olarak yaklaşımınız nedir? Firma olarak bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?

Feridun Alkan: İnovasyon ve Ar-Ge çalışmaları, verimliliğin ve katma değerli ürün üretiminin temelini oluşturmaktadır. Mevcut rekabet ortamında lider kalmayı sağlayacak olan başarı anahtarıdır ve bu bağlamda Ür-Ge ve Ar-Ge çalışmalarımız  iyileştirme ve geliştirme projesi kapsamında devam etmektedir.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme olarak ülkemizde galvanizli tel üretiminde ilk rozet sarım teknolojisini kullanan, galvaniz üretim prosesinde ilk azot sıyırma sistemini kullanan, tel çekme üretiminde kasetle ilk soğuk çekme prosesini kullanan firmayız. Kendi ürünlerimizi ürettiğimiz makine ve hatları, imal ve dizayn etme imkanına sahibiz. Özyaşar olarak üretimimizi geliştirici ve iyileştirici faaliyetlerimiz Ar-Ge merkezi kurulum çalışmalarımız ile birlikte hızla devam etmektedir.

 

SUBCONTURKEY: Üretim ve Satış kaynaklı sorunlarınız nelerdir? Piyasada ve pazarlarınızda yaşanan güncel gelişmeler nelerdir?

Feridun Alkan: Üretim anlamındaki en büyük sıkıntımız değişen ve gelişen teknolojiye yatırım yapmamıza rağmen bu konuda iyi eleman yetiştirememek, sektörde kalifiye eleman bulamamak ve mevcut personelin değişim hızıdır. Satış anlamındaki kısa vadeli en büyük sıkıntımız müşterilerin kaliteli mal ve iyi hizmete karşılık ucuz ürünü tercih etmeleri, geliştirmeye çalıştığımız pazarlardaki navlun yükü ve ihracatta karşılaşılan maliyet arttırıcı prosedürler olarak sayılabilir.

 

SUBCONTURKEY: 2017 yılı ile ilgili hedeflerinizi, öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Feridun Alkan: 2017 yılında iç piyasada talebin düşeceği fakat yurtdışı pazarlarının bu açığı fazlasıyla kapatacağını öngörüyoruz. Bu nedenle daha katma değerli ürünlere yönelerek ve verimliliği arttırarak maliyetlerimizi düşürmeyi, böylelikle 2016 yılına göre %10-15’lere varan büyümeyi hedefliyoruz.

2017 yılı için bir diğer hedefimiz ise ihracatın ciromuz üzerindeki payını %60’lara çıkarmak ve kaliteli ürün-hizmet anlayışıyla müşteri memnuniyetini arttırarak devamlılığını sağlamaktır.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme, kurulu kapasite, ürün çeşitliliği ve üretim kalitesiyle sadece Türkiye ve Avrupa’nın değil; dünyanın sayılı tel üreticileri arasına girip, gücüne güç katarak büyümeye devam ediyor. 


27.04.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş