Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Demiryolu > Tüm Demiryolu Haberleri

TCDD - Kayseri Belediyesi İle İşbirliğine Gidecek

Haberle ilgili fotoğraflar

TCDD - Kayseri Belediyesi İle İşbirliğine Gidecek

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’deki demiryolları projelerinin hız kazanması için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları yetkilileri ile detaylı bir toplantı yaptı.

Toplantıda hızlı tren, lojistik köy, şehir içinde kalan hattın taşınması ve banliyö hattı gibi Kayseri için çok önemli olan projeler masaya yatırıldı ve bu projelerin hız kazanması için yapılması gerekenler ele alındı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’deki demiryolları projelerinin hız kazanması için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları yetkilileri ile detaylı bir toplantı yaptı. Toplantıda hızlı tren, lojistik köy, şehir içinde kalan hattın taşınması ve banliyö hattı gibi Kayseri için çok önemli olan projeler masaya yatırıldı ve bu projelerin hız kazanması için yapılması gerekenler ele alındı.

Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan toplantıya Başkan Mustafa Çelik’in yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdür Yardımcıları Emin Tekbaş ve İsmail Murtazaoğlu, Demiryolları bürokratları ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı.

ÖNCE KARAYOLLARI, SONRA TCDD

Kayseri’nin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen projelerini görüşmek için Ankara’ya giden ve Ulaştırma Bakanı ile bakanlığa bağlı genel müdürlerle uzun bir toplantı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kayseri dönüşünde vakit geçirmeden önce Karayolları yetkilileri, sonra da Devlet Demiryolları bürokratları ile birer toplantı yaparak projeleri detaylandırdı. Karayolları ile 17 ayrı projeyi görüşen Başkan Çelik, Demiryolları yetkilileriyle de hızlı tren, şehir içinde kalan tren yolu hattının taşınması, lojistik köy, banliyö hattı gibi projelerin hızlı bir şekilde bitirilmesi için yapılması gerekenleri ele aldı.

HIZLI TRENDE KAVŞAK NOKTASI OLACAĞIZ

Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan toplantıda tüm projeler detaylı bir şekilde masaya yatırıldı. Haritalar üzerinde projelerin son durumu, proje ve ihale süreci, ödenek durumu, Kayseri’de yapılması gerekenler gibi konularla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda Kayseri’nin en büyük projelerinden hızlı tren hattı ile ilgili süreç de görüşüldü. TCDD yetkililerini dinleyen Başkan Çelik, Kayseri’nin hızlı trende kavşak noktası olacağını söyledi.

Toplantıyla ilgili bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ulaştırma Bakanlığında Ulaştırma Bakanı ve bağlı Genel Müdürlerin katıldığı toplantının devamı olarak Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü yetkileri ile bir toplantı yaptıklarını belirterek, TCDD Genel Müdür Yardımcılarının Kayseri’ye büyük bir ekiple geldiklerini söyledi ve kendilerine teşekkür etti. Başkan Çelik şöyle konuştu: “Görüştüğümüz konuların başında mevcut demir yolu hattının kuzey geçişi dediğimiz yeni hatta taşınması konusu vardı. Bununla ilgili önümüzde engel gibi görülen üç konu bulunuyor. Bunlardan birincisi yeni gar binasının yapımı. Bu konuda güzel bir proje ortaya çıkmış. Önümüzdeki günlerde yapım ihalesine çıkacaklar. Yine aynı hat üzerinde lojistik ile ilgili işlerin taşınması için lojistik köyün bir an önce tamamlanması gerekiyor. Orada da işler normal seyrinde yürüyor. Yapım ihalesine kısa sürede çıkacaklar. Bu iki iş önümüzde engel gibi görünüyordu; ama aldığımız bilgilere göre işler normal seyrinde yürüyor. Önümüzdeki sene inşallah buraların yapımına başlanmış olacak. Yine demiryollarının taşınması önünde engel gibi gözüken NATO akaryakıt ve boşaltma istasyonlarının taşınması konusuyla ilgili de mutabık kaldığımız yeni güzergah oldu. Yeni güzergahta ek bir demiryolu hattı yaparak buraları taşıyabilir duruma geliyoruz. Görünen o ki maksimum üç sene içinde artık şehir içindeki demiryolunu yeni hatta taşıyabilecek konuma geleceğiz. Bunun yanı sıra şehir içi ulaşımla entegre olacak bir banliyö hattı projemiz var. Bununla ilgili geldiğimiz son noktayı da arkadaşlarımızla görüştük. Bizim mevcut toplu taşım hattı ve banliyö hattının entegrasyonu ile ilgili proje çalışmalarını birlikte yürüteceğiz. Bir başka konumuz tüm Kayseri halkının beklediği yüksek hızlı tren konusuydu. Bu noktada da iyi bir seviyeye gelinmiş olduğunu gördük. Bizim asıl istediğimiz Kayseri-İstanbul hattı standartlarında yüksek hızlı trenle ilgili proje çalışmasıydı. İstediğimiz gibi Kayseri hattı da İstanbul hattı gibi saatte 250 km hızla planlanıyor. Güzergah belirlenmiş ve proje çalışmalarına başlanmış. Arkadaşlarımızla yaptığımız çalışmada bir başka müjdeyi de birlikte almış olduk. Kayseri-Ankara hattı ile aynı anda Kayseri-Nevşehir-Konya üzerinden Antalya’ya bağlanacak olan yüksek hızlı trenin de proje ihalesi çalışmalarına başlanmış. Yine bu hat üzerinden Ulukışla’dan Adana-Mersin’e gidecek yüksek hızlı trenin de proje çalışmalarına başlanmış durumda.

Ayrıca Kırıkkale üzerinden Samsun’a kadar gidecek hattında proje çalışmalarına başlanmış. Bu arada İzmir hattının da çalışmaları devam ediyor. Kayseri yüksek hızlı trenin ana kavşak noktası olacak. Hem kuzey güney hattının hem de doğu batı hattının kesişme noktasındayız. Bu durum önümüzdeki yıllarda Kayseri’nin ticari ve endüstriyel anlamda önemini bir kat daha arttıracak. Bu çalışmalardan dolayı hem Ulaştırma Bakanlığına, hem de Demiryolları yetkililerine teşekkür ediyoruz. Bu arada yüksek hızlı tren hattı yapılırken bu hattın hem yolcu hem de yük taşınacak şekilde dizayn edilmesi önemli. Bu durum sanayicilerimizin navlun fiyatlarının, nakliye giderlerinin azaltılması anlamına geliyor. Bu da bizim açımızdan memnuniyet verici bir konu. Konuştuğumuz bir başka konu ise mevcut demiryolu hattı üzerindeki Demiryollarına ait gayrimenkullerin değerlendirilmesi konusuydu. Bu konuda iki taraf arasında bir komisyon kurulacak ve kamunun imkanlarının daha iyi değerlendirilmesine çalışılacak.”

Büyükşehir Belediyesi’nde TCDD yetkilileri ile yapılan detaylı toplantının ardından her iki kurumun bürokratları sahaya çıkarak projelerin bulunduğu alanlarda incelemeler yaptılar.

Haberin Kaynağı : Railway Turkey


15.12.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş