Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Demiryolu > Tüm Demiryolu Haberleri

Bozankaya Tasarlayıp Üretiyor, Toplu Taşıma Gelişiyor

Haberle ilgili fotoğraflar

Bozankaya Tasarlayıp Üretiyor, Toplu Taşıma Gelişiyor

Raylı sistemler ve toplu taşımacılık sektöründe uluslararası deneyimi ile tamamen yerli üretim yeni nesil araçlara yatırım yapan Bozankaya, Eurasia Rail 2016 Fuarı’nda sektörle buluşmaya hazırlanıyor.

 Bozankaya, son teknoloji ve yenilikçi yaklaşımlarla hayata geçirdiği araç projeleri ile Türkiye’deki toplu taşımaya yönelik ihtiyaçlara çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Yüzde 100 alçak tabanlı yerli tramvay, trambüs ve elektrikli otobüs üretimleri ile Bozankaya, yerli sanayide ilkleri gerçekleştiriyor. Bozankaya, bu yeni nesil araçları ile 03–05 Mart tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek dünyanın en büyük demiryolu fuarlarından biri olan Eurasia Rail 2016 Fuarı’nda yerini alıyor. 

Bozankaya’nın yeni nesil tramvayları Kayseri’de
Toplu taşıma sektöründe otobüs, trambüs ve tramvayı aynı anda ürün portföyünde bulunduran, tasarlayan ve üretebilen Türkiye’nin tek yerli üreticisi Bozankaya; 30 adet yüzde 100 alçak tabanlı tramvayları, bu yılın ilk yarısında Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etmeye hazırlanıyor. Kentin ulaşımını rahatlatmayı hedefleyen tramvay projesi ile 46 milyon avroluk ihaleyi kazanan Bozankaya, aynı zamanda Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen satın alma maliyeti en uygun tramvay projesini sunarak yine bir ilki gerçekleştiriyor.Yaklaşık 20 yıldır raylı sistem araçları üretiminin içinden gelen Bozankaya’nın, bu yıl raylarda olacak 66 metre uzunluğunda ve çift yönlü tramvayları, Türkiye’de kendi segmentinde en yüksek yolcu kapasitesine sahip araçlar olma özelliğini taşıyor.

Bozankaya ve Bombardier’in dev ortaklığı
Bozankaya ve raylı sistem teknolojileri lideri Bombardier Transportation’ın TCDD’den beklenen ihale daveti bağlamında sağladıkları anlaşmayla, Türk raylı sistemler sektöründe yüksek hızlı trenlerin geliştirilip üretilmesi hedefleniyor. Ankara’yı İstanbul’a bağlayan hat ile neredeyse tüm Türkiye’yi kapsayan diğer yeni geliştirilen hatlarda kullanılmak üzere yüksek hızlı tren alımına yönelik yapılan ortaklık ile 100 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu oluyor. Türkiye’de şu anda 12 adet yüksek hızlı tren ile hizmet verilirken yeni hatlarla yaklaşık 200 adetlik bir araç ihtiyacı olabileceği öngörülüyor. Bu doğrultuda Bozankaya ve Bombardier yapacakları yatırımla Türkiye’ye ciddi bir teknoloji transferi gerçekleştirmeyi planlıyor.Bozankaya olarak geliştirdikleri ve ürettikleri araçlarda işletim maliyetleri ile çevreci çözümlere öncelik verdiklerinin ve yeni nesil enerji kullanımlarını geliştirdiklerinin altını çizen Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, fuar öncesinde yaptığı açıklamada: "Bozankaya olarak raylı sistem ve toplu taşıma araçlarında hem ulusal hem de uluslararası deneyime sahibiz. Bu birikimimizi de yeniliklerle ve geleceğe yönelik araçlarla sunmaya çalışıyoruz. İşletim maliyetlerini düşüren, hem yerel yönetimlerin hem yolcuların beklentilerini karşılayan araçlar geliştiriyoruz. Bir yerli üretici olarak araçlarımız ile Avrupa’dan ithal edilen ulaşım araçlarına kıyasla kalite seviyesi yüksek ve mali açıdan daha avantajlı çözümler sunuyoruz. Bu çalışmalarımızla Avrupa’dan da büyük ilgi görüyoruz. 2015 yılında Türkiye’nin ilk yerli Trambüs üreticisi olarak Avrupa’da yılın şirketi olarak seçilmemiz bu ilginin en güzel örneklerindendir. Birçok global marka ile ortak projelerimiz oluyor. Son olarak yüksek hızlı tren üretimi için dünya devi Bombardier ile yaptığımız stratejik ortaklık bugün yerli üretici olarak geldiğimiz noktayı göstermektedir” dedi.

Haberin Kaynağı : PRide İletişim


24.02.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş