Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Demiryolu > Tüm Demiryolu Haberleri

Arma Kalıp, Hadımköy’deki Yeni Fabrika Binasına 2014 Sonunda Taşınacak

Haberle ilgili fotoğraflar

Arma Kalıp, Hadımköy’deki Yeni Fabrika Binasına 2014 Sonunda Taşınacak

Arma Kalıp ve Yedek Parça Tic. San. Ltd. Şti. Satış Yöneticisi Dinçer Adıgüzel, inşaatı devam eden Hadımköy Fabrikalarına 2014 yılı sonunda taşınacaklarını ve 2015 yılının başından itibaren üretimlerine yeni binalarında devam edeceklerini belirtti.

RailwayTurkey: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Arma Kalıp’ta ne zamandır çalışıyorsunuz?

Dinçer Adıgüzel: Üniversiteden mezun olduktan sonra askerlik görevimi tamamlayarak çalışmaya başladım. Firmamızda aktif olarak son 4 senedir görev alıyorum. Ancak eğitimime devam ettiğim süre içerisinde de sürekli firmamızla ilgili çalışmaları takip ediyordum. Kısacası firmadaki geçmişim çocukluğuma kadar dayanıyor. Firmamızda tüm bölümlerinde farklı görevlerde bulundum. Şu anda Satış yöneticisi olarak görevime devam ediyorum. Bunun haricinde BEYSAD ‘ın bünyesinde Genç Beysadlı olarak çalışmalara katılıyorum. Beysad’ın yapmış olduğu çalışmaları takdir ediyor ve bu çatı altında olmaktan mutluluk duyuyorum.

RailwayTurkey: Arma Kalıp’ın kuruluşu ve şu anki konumu ve üretimleri hakkında bilgi veriri misiniz?

Dinçer Adıgüzel: Arma Kalıp, 1980 yılında Bayrampaşa’da babam Mustafa Adıgüzel  ve amcam Hüseyin Adıgüzel tarafından kalıp atölyesi olarak kurulmuş. Firmamız kurulduğu yıllarda sadece kalıp imalatı için hizmet vermekteydi. Daha sonra  teknik bilgisinden aldığı güç ile sac parça üretimine de başlayan firmamız  Otoyol-IVECO’ya  yan sanayi olarak çalışmaya başlamıştır. Uzun yıllar IVECO’nun yan sanayisi olarak çalışan firmamız bu zaman içerisinde  OTOKAR, MAN ve ISUZU gibi ana sanayileri de müşteri portföyüne katarak üretimine devam etmiştir. Bu büyüme süreci devam ederken firmamız 2003 yılında şu anda faaliyette bulunduğu İkitelli Organize Sanayi Bölgesine taşınmıştır.

Gelişen talepler doğrultusunda firmamız kelepçe ve klips imalatına da başlamıştır. Şu anda birçok ana sanayi tarafından ithalat edilen ürünlerin Türkiye’de üretimini sağlayarak millileştirme projelerinde öncü firma konumundadır. Bunun yanı sıra 2012 yılında üretim verimliliği ile ilgili bir TÜBİTAK projesi de başarıyla tamamlamıştır.

Şuan İkitelli’de 1500 metrekare kapalı alanda üretim yapmaktayız. Gelişen ve büyüyen bir firma olmamız sebebiyle üretim alanlarımızın daha düzenli ve üretime elverişli olması için yaklaşık 1 yıl önce Hadımköy Ömerli mevkiinde kendi binamızı yapma kararı aldık. Şu anda Hadımköy’de inşaatı devam eden fabrikamız tamamlandığın da 6.600 m2’lik bir kapalı alana sahip olacağız. İnşaatı bu yıl sonunda bitirip 2015 yılında Hadımköy’de ki yeni yerimizde üretimlerimize devam etmeyi ve süreçlerimizi daha iyi yöneterek daha verimli bir üretim yapmayı planlıyoruz.

Ağırlıklı olarak otomotiv ve beyaz eşya sektörleri için üretim yapan firmamız ;

• DIN 3016-1 ve DIN 3017-2 bağlantı kelepçeleri,

• Hortum kelepçeleri,

• Boru ve kablo bağlantı kelepçeleri,

• Egzoz kelepçeleri ve ağır iş kelepçeleri,

• Askı kelepçeleri,

• Otomotiv ve beyaz eşya uygulamaları için özel yay klipsleri,

• Vida klipsleri ve U klipsleri,

• Kafesli somunlar, U tipi metrik klipsler,

• Özel yaylı pullar, ve müşteri talepleri doğrultusunda özel parçalar üretebilmektedir.

Çeşitli bağlantı elemanları, braket ve komponentler ile tasarımı kendimize ait otomatik metal form verme makinelerinin üretimini gerçekleştirmekte ve müşteri özel isteklerine de en uygun çözümleri sunabilmekteyiz.

İhracatımız yıllık ciromuzun %40’ını oluşturmaktadır. Toplamda 15 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ihracatın büyük çoğunluğu Avrupa ülkeleri oluşturmaktadır. Otomotivde Ford, Tofaş, Renault ve tier-1 dediğimiz yan sanayicilerinde tedarikçisiyiz. Ayrıca Mercedes Hoşdere fabrikası ile de direkt çalışıyoruz.

Beyaz eşyada ise Arçelik, Vestel ve Candy Hoover gibi ana sanayilere hizmet veriyoruz. B/S/H/ ile görüşlerimiz devam ediyor kısa süre içerisinde çalışmaları tamamlayarak seri sevkiyatlara başlayacağız. Firmamız şu anda 63 personeliyle  %70 kapasite ve tek vardiya ile yılda toplam 62 milyon adet ürün üretmektedir.

RailwayTurkey: 2013 yılında ne kadar bir ciro gerçekleştirdiniz?  2012 yılına göre nasıl bir artış sağladınız?

Dinçer Adıgüzel: 2012 yılına göre 2013 yılında %18’lik bir büyüme sağladık. Ciromuzun %40’ını ihracat, %30’unu otomotiv sektörü, %20’sini beyaz eşya sektörü ve %10’nuda diğer sektörler oluşturmaktadır. 2014 yılında ise yeni projelerimizin de devreye girmesi ile %15’lik bir büyüme hedefliyoruz.

RailwayTurkey: 2014 yılında katılmayı planladığınız fuarlar var mı?

Dinçer Adıgüzel: ARMA KALIP olarak yurt içi ve yurtdışı fuarlara katılmaya özen gösteriyoruz. 2014 yılı içerisinde 1 adet yurtdışı ve 2 adet yurtiçi olmak üzere toplamda 3 fuara katılım sağlayacağız.

RailwayTurkey: Genç Beysadlı olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Dinçer Adıgüzel: Genç Beysadlı olarak düzenlenen toplantılara elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum. Söyleşimizin başında da belirttiğim gibi BEYSAD gibi büyük bir organizasyonun içerisinde görev almaktan ve bu çatı altında olmaktan mutluluk duyuyorum.

Haberin Kaynağı : Railway Turkey


04.09.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş