Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Beyaz Eşya > Tüm Beyaz Eşya Haberleri

Endel, HEFI Fuarından Memnun Ayrıldı

Endel, HEFI Fuarından Memnun Ayrıldı

HEFI fuarı ile ilgili görüşlerini aldığımız Endel Endüstriyel Ürünler Grubu Satış ve Pazarlama Yöneticisi Serkan Ateş, fuarın genel olarak verimli geçtiğini, sadece müşteri olarak değil, aynı zamanda potansiyel tedarikçi firmalarla da tanışma ve bilgi alışverişi yapma imkanı oluştuğunu söyledi.

HEFI Fuarında hangi ürünlerinizle yer aldınız? Fuar şirketiniz adına verimli geçti mi?

Serkan Ateş: Fuarda ENDEL Şirketler Grubu olarak üretimini yaptığımız beyaz eşya kablo grupları, soğutucu kondanserleri ve bulaşık makinesi sepetlerimizi tanıtma fırsatı yakaladık. Yurt içi & yurtdışı firma temsilcileri ile temaslarımız oldu. Hem mevcut müşteri ve tedarikçilerimizle hem de potansiyel müşteri ve tedarikçi firmalar ile görüşmelerimiz oldu. Fuarın genel olarak verimli geçtiğini düşünüyoruz.

Yerli, yabancı ziyaretçileriniz oldu mu?

Serkan Ateş: Oldukça fazla sayıda yerli üretici firmalarla temas kurma imkanı yakaladık. Bunun yanı sıra Türkiye’deki bazı ana sanayi ve üretici firma yetkilileri ile de temas kurduk. Sadece müşteri olarak değil, aynı zamanda potansiyel tedarikçi firmalarla da tanışma ve bilgi alışverişi yapma imkanı oluştu.

Yurtdışından özellikle İran Bölgesinden gelen alım heyetleri vardı. Slovenya ve Amerika’dan da ziyaretçilerimiz oldu. Fuarın ilk yılı olmasına rağmen beklentimizi karşıladı.

Organizasyon firmasının eksikleri nelerdir? Daha neleri yapmalıydı?

Serkan Ateş: Fuar tarihinin bir gün öne çekilmesi yeterince iyi duyurulmamış. Fuarın ilk günü oldukça sakindi, diğer günlerde yoğunluk daha iyiydi ve yaptığımız görüşmelerde fuar başlangıç tarihinin öne çekildiğinin bilinmediği yönündeydi.

Ana sanayi katılımları oldukça zayıftı, yardımcı sanayilerin fuara ilgisi, hazırlığı ve katılımı çok daha iyiydi. Sonraki fuarlarda ana sanayilerinde geniş katılım sağlayacağını umuyoruz.

Ayrıca fuar süresi boyunca değişik konularda sektörün ileri gelenlerinin konuşmacı olduğu paneller düzenlenebilir.

Ana sanayilerin satınalma ve Ar-Ge ekiplerinin fuarı gezmeleri için daha aktif bilgilendirme ya da davet yapılabilir.

Türkiye, beyaz eşya yan sanayi üretiminde Avrupa birincisi olarak lanse ediliyor? Bu sebeple fuarın daha başarılı olması için neler yapılmalıdır?

Serkan Ateş: Türkiye resmi verilere göre Avrupa birincisi konumunda. Avrupa’da üretim yapan ana sanayi firmaları aslında çok fazla değil. Bu firmaların satınalma yöneticilerine mutlaka ulaşılmalı ve satınalma heyetleri fuara davet edilmeli.

Fuarın 2019 yılında da yapılması planlanıyor ve  HEFI daha sonraki yıllarda da 2 yılda bir 2021-2023-2025 gibi tekli yıllarda başarısı oranında devam edecek. Bu konu da neler söylersiniz?

Serkan Ateş: Fuarın iki yılda bir düzenlenmesi fikrine katılıyoruz. Daha verimli olacaktır ancak fuar tarihlerinin belirlenmesi de bir o kadar kritik olacaktır.

2019 yılında tekrar katılmayı düşünür müsünüz?

Serkan Ateş: Evet, önümüzdeki sene de HEFI Fuarına katılmayı düşünüyoruz.


28.08.2018

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş