Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Beyaz Eşya > Tüm Beyaz Eşya Haberleri

Elcab Kablo, 2013 Yılında da Büyümesini Sürdürdü

Haberle ilgili fotoğraflar

Elcab Kablo, 2013 Yılında da Büyümesini Sürdürdü

Üretiminin %45’ini 43 ülkeye ihraç ettiklerini söyleyen Elcab Kablo Genel Müdürü Nejdet Tıskaoğlu, Elcab Kablo’nun uzun vadedeki hedefi için; kurumsal bir kimliğe bürünen, Avrupa arenasında marka değeri olan ve sürdürülebilir büyümeyi sağlıklı bir şekilde sağlayan, dünyadaki global değişmelerde kendine fırsata çevirebilen, Halka arz olmuş ve yatırımcısı ile karlarını paylaşan, tüm işbirlikçilerini mutlu edebilen bir şirket olabilmek dedi.

Elcab Kablo’nun bugünkü konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Nejdet Tıskaoğlu: Elcab Kablo, beyaz eşya yan sanayi sektörü ile ilgili sektöre hizmet veren lider firmalardan bir tanesidir, beraberinde de sektöre yön vermenin haklı gururunu yaşayıp 43 farklı ülkeye ihracat yapmaktadır. Yurtdışında kazandığı farklı bilgi birikimleri ülke ekonomisine de katkı sağlamakta kullanan firmadır. Özetlemek gerekirse Elcab, sektörde inovasyona önem ve yön veren lider firmalardan bir tanesidir.

2013 yılı Elcab Kablo için nasıl geçti? 2014 yılından beklentileriniz nelerdir?

Nejdet Tıskaoğlu: Elcab Kablo misyonu gereği sağlıklı büyümeyi hedefleyen ve yoluna bu çizgide devam eden bir firma olmuştur. 2013 yılını değerlendirdiğimizde ise diğer yıllara nazaran daha yüksek büyüme değil ancak sağlıklı bir büyüme içine girmiştir. Satışının %45’lik bir bölümünün ihracat olması sebebiyle dünyadaki gelişmeler kısmen de olsa satışlarımızı engellemiştir. Ayrıca iç piyasadaki müşterilerimizin de ihracat yaptığını düşündüğümüzde genel bir satış kaybı yaşanmasına rağmen 2013 yılını 2012 yılının üzerinde ciro ile kapattık. Fakat Elcab Kablo her zaman daha yüksek ciro artışları yaptığı için bu duruma pek alışık olduğumuz söylenemez. Firmamızın 2014 yılı ile ilgili beklentisi ise; özellikle ABD’nin açıklayacağı kararlarla ilgili piyasa beklentisi içinde daha temkinli davranıp yolumuza devam etme isteğindeyiz, ülkemizde yapılacak parlamenter seçimler doğrultusunda iç pazarda da bir hareketlenme olacağını umut etmekteyiz.

Elcab Kablo olarak önümüzdeki dönem yeni yatırım planlarınız var mı?

Nejdet Tıskaoğlu: Üretim yapan firmaların maalesef makûs kaderi yatırım yapmaktan geçiyor. Yaptığımız yatırım doğrultusunda firma vizyonu, cirosu ve müşteri portföyü gelişiyor. Firmamızın da önümüzdeki yıllarla ilgili inovatif yatırımlar, verimliliği ve rekabetçi gücümüzü arttıran yatırımları olacaktır.

İhracatınızı artırmaya yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? İhracatınız hakkında bilgi verir misiniz?

Nejdet Tıskaoğlu: İhracatla ilgili kendimize has satış teknik ve yöntemlerimiz mevcut, genel hatlarla ilgili çalışmalardan bahsettiğimizde yıllık hedef belirlediğimiz fuar bütçelerimizle hedef ve sektör fuarlarını seçmeye çalışıp, müşteri odaklı ziyaretlerimiz ve reklam çalışmalarımızla satış desteği sunmaktayız.

BEYSAD’ın hazırladığı Strateji Belgesi’nin geldiği nokta ve sektöre katacakları konusunda neler düşünüyorsunuz?

Nejdet Tıskaoğlu: BEYSAD sektör için önem arz eden bir dernek olup ana ve yan sanayiyi buluşturan ve beraberinde sektördeki sıkıntıları ve yenilikleri çözüm odaklı olarak sunan, sektörde önemi olan bir dernektir. Dolayısıyla Strateji Belgesinin geldiği ilk nokta da bunun meyvelerini de adım adım almaktadır. Yakın zamandaki Güney ABD‘ki ziyareti bunun göstergesidir. Firmalara ve sektöre faydalı olan bir seyahat planı olmuştur, aynı zamanda da firmalara inovasyonla ilgili yönlendirmiştir. Orta ve uzun vadede sektöre daha fazla fayda sağlayacağı kanısındayım.

Elcab Kablo’nun uzun vadedeki hedefleri nelerdir? Elcab Kablo’nun 2023 yılı vizyonu hakkında bilgi verir misiniz?

Nejdet Tıskaoğlu: Elcab Kablo uzun vadede kurumsal bir kimliğe bürünen Avrupa arenasında marka değeri olan ve sürdürülebilir büyümeyi sağlıklı bir şekilde sağlayan, dünyadaki global değişmelerde kendine fırsata çevirebilen, Halka arz olmuş ve yatırımcısı ile karlarını paylaşan, tüm işbirlikçilerini mutlu edebilen kurumsal bir şirket olabilmektir. 2023 yılı vizyonu ise ihracattaki pasta payını artırmış, satışının %65’ni ihracata yönelmiş, 120 milyon dolarlık bir cirosu olan, 75 milyon dolarını 55 farklı ülkeye ihracat yapan, halka açık ve birincil piyasada işlem gören bir firma olabilmektir. Umarım Devletimizin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında firmamızın da bu anlamda katkısı olur.

Ülkemiz ve firmamız için gerçekleşen hedefler olması dileğiyle, 2014 yılı tüm dünyamıza önce barış huzur ve mutlu kazançlar getirmesini dilerim.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


16.12.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş