Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Beyaz Eşya > Tüm Beyaz Eşya Haberleri

2018 Yılı REKA A.Ş. İçin Yatırım Yılı Olacak

2018 Yılı REKA A.Ş. İçin Yatırım Yılı Olacak

 REKA A.Ş., Hızlı Büyümesini ve  Yatırımlarını Sürdürüyor

 Kablo gruplama alanında özellikle beyaz eşya, ısıtma-soğutma, dijital ve ticari buzdolabı sektörlerine tedarikçi olarak faaliyet gösteren Reka A.Ş., kuruluşundan bu yana 3 yıl gibi kısa sürede beyaz eşya yan sanayisinde tercih edilir bir firma olmayı başardı.

‘2018 yılında mevcut ciromuzu %30 çalışan sayımızı da %10 artırmayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda 2018 yılı firmamız açısından yatırım yılı olacaktır. 80-400 ton aralığında makine parkından oluşacağı planlanan plastik enjeksiyon hattı ve tam otomatik fişli kablo üretim hattının, Endüstri 4.0 uyumlu ikinci üretim tesisimizde devreye almayı hedefliyoruz’ diyen Reka A.Ş. Genel Müdürü İrem Günercan, sorularımızı yanıtladı.

 Kısaca firmanızı tanıtabilir misiniz?

İrem Günercan: Reka A.Ş. 2014 yılında Manisa Muradiye Sanayi Bölgesinde 2000 metrekare kapalı alanda kablo gruplama alanında özellikle beyaz eşya, ısıtma-soğutma, dijital ve ticari buzdolabı sektörlere tedarikçi olarak faaliyet göstermek amacıyla, toplamda 3 çalışan ile kurulmuştur. 2015 sonunda Manisa Organize Sanayi Bölgesi 3. Kısım’da bulunan 4.000 metrekare kapalı, toplamda 5000 metrekare açık alanlı kendi binasına taşındığında çalışan sayısı 35’e yükselmişti. Kendi yeni modern tesislerine taşınmasıyla birlikte büyüme ivmesini artıran REKA A.Ş., 2017 Ağustos ayı sonunda çalışan sayısını, 9 tanesi beyaz yaka olmak üzere, 168’e çıkarmayı, ilk yılki cirosu da %1500 artırmayı başarmıştır. Yıl sonuna kadar 180 çalışan hedeflenmektedir. REKA A.Ş. aynı zamanda depo sorumlusu ya da forklift operatörüne varıncaya kadar %90 oranında bayan istihdam ederek bu konuda bayanlara pozitif ayrımcılık uygulamaktadır.

Kuruluşuna müteakip üç sene gibi kısa bir sürede hızla büyüyen REKA A.Ş. beyaz eşya yan sanayisinde tercih edilir bir firma olmayı başarmıştır. Bu başarıda ve tercih edilir olmada en önemli etkenin tam zamanında minimum hata ile uygun maliyete esnek üretim yapmaya bağlayan REKA A.Ş., bu felsefesini doğru ve kaliteli kadrosuyla uygulayarak bu noktaya gelmeyi başarmıştır. Müşterilerinin değişen talepleri ve planlarında, gerekli aksiyonu zamanında alabilen esnekliğe sahip REKA A.Ş., müşterilerinin üretim hatlarını durdurmadan minimum stok maliyeti ile çalışmayı prensip haline getirmiştir. Bu prensibin neticesinde istenilen maliyet düşüşü zaten otomatik olarak ortaya çıkmaktadır. 

REKA A.Ş. hedefleri doğrultusunda 2018 yılı 3. çeyreğinde plastik enjeksiyon ve fişli kablo üretim hattı yatırımı planlanmaktadır. Bu yatırımları özellikle endüstri 4.0 uyumlu hatlardan oluşturmayı planlayan işletme, müşterilerine sunduğu ürün yelpazesini arttırmayı hedeflemektedir. Artan yeni komponentlerle birlikte müşterilerinin ürettiği nihai üründeki parça oranını artırmayı ve böylelikle standart yan sanayici kimliğinden müşterileriyle ortak kararlar alabilen stratejik partner haline gelmeyi planlamaktadır.

2017 yılı sektörümüz açısından oldukça iyi geçmiştir. Özellik 2016 yılında yaşanan hain darbe girişiminden sonra, yılın başında hükümetimizin beyaz eşya sektörüne ve genel imalat işletmelerine karşı aldığı ilave tedbirlerle olumsuz hava hızla giderilmiş ve 2017 yılı üretimleri çok daha üst seviyeye çıkmıştır. Beyaz eşya sektöründe ilave vergi indirimi gibi alınan tedbirler etkisin çabuk göstermiş ve öncelikle sektörün ana sanayisi ve doğal olarak ardından yan sanayilerdeki üretim adetleri bir önceki seneye göre artmıştır. Bu süreçte iç pazarla birlikte ihracat rakamlarının da bu yıl içinde arttığı, bunun da yan sanayilere olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. 

2018 yılında mevcut ciromuzu %30 çalışan sayımızı da %10 arttırmayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda 2018 yılı firmamız açısından yatırım yılı olacaktır. 80-400 ton aralığında makine parkından oluşacağı planlanan plastik enjeksiyon hattı ve tam otomatik fişli kablo üretim hattının, Endüstri 4.0 uyumlu ikinci üretim tesisimizde devreye alınması hedeflenmektedir.

Ana sanayilerin bizim gibi yeni ve yenilikçi firmalara destek vermeleri gerekiyor. Ana sanayiler eskiden yan sanayilere daha çok destek veriyorlardı. Ama bizim gibi yeni kurulan KOBİ lere de destek vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Artık global ortamda rekabet etmenin zorluğundan dolayı, kısa sürede doğru işler yaparak kendini kanıtlayan firmaların daha çok desteklenmesi gerekiyor. Bu noktada hedeflediğimiz ikinci fabrikamızı Endüstri 4.0 a uygun kurmayı planlıyoruz. Bu arada mevcut işletmemizi adım adım Endüstri 4.0 a uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Bu yönde çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. REKA A.Ş. sürekli kendini geliştiren, sektörde öncelikli tercih edilen bir firma olmayı hedeflemiştir.

  HEFI 2018 fuarına katılıyorsunuz. Fuara katılma amacınız, fuardan beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

İrem Günercan: Firmamızda yapılan ürün gruplarını tanıtıp yeni müşteriler ile tanışıp onlara çözüm ortağı olmak ve mevcut müşterilerimiz ile bir araya gelmek amacıyla fuara katılıyoruz.

 

Prestijli Avrupa Yarışması'nda “Ulusal Kazanan”: Reka A.Ş.

Reka Elektromekanik Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş., RSM tarafından desteklenen Avrupa'nın en büyük iş rekabeti olan 2017-18 Avrupa İş Ödülleri'nde "Ulusal Kazanan" seçildi.

Reka Elektromekanik Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Aralık ayında yayınlanan iş mükemmellik listesinde yer alan, 'Gözetlenecek Olanlar' olarak tanımlanan, 2.898 işletmeden seçildi ve üst düzey iş dünyası liderleri, politikacılar ve akademisyenler de dahil olmak üzere bağımsız yargıçlar tarafından Ulusal Kazanan olarak seçildi. Ödüller kategorisinde Türkiye deki işletme “Yılın Yeni İş Ödülü”nü almaya hak kazandı. Reka Elektromekanik Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. şimdi rekabetin son aşamasında Türkiye’yi temsil edecek.

Avrupa İş Ödülleri'nin CEO'su Adrian Tripp şunları söyledi: “Bu inanılmaz bir başarı ve Reka Elektromekanik Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kendi alanında bir lider. Ulusal Kazanan olmak, başarı, etik ve inovasyon temel değerlerimizi temsil ettiğiniz ve Avrupa'nın en iyilerinden biri olduğunuz anlamına gelir. Size son turda şans diliyoruz. ”

Reka Elektromekanik Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 22 ve 23 Mayıs'ta Varşova'ya gidecek ve yarışmada yer alacak bir zirveyi tamamlayacak ve hem iş konularında hem de RSM'nin sponsor olduğu 2017/18 Avrupa İş Ödülleri için genel kategori kazananların katılacağı Gala Töreni'ne katılacak.

Reka Elektromekanik Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ayrıca şu an diğer ülke kazananları ile  oylama şeklinde yarışmaya devam ediyor.

 


30.03.2018

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş