Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Bağlantı Elemanları > Tüm Bağlantı Elemanları Haberleri

Topbaş Group, Metal şekillendirmedeki 40 Yıllık Deneyimiyle, Bağlantı Elemanları Sektöründe de Yol Almaya Başladı

Topbaş Group, Metal şekillendirmedeki 40 Yıllık Deneyimiyle, Bağlantı Elemanları Sektöründe de Yol Almaya Başladı

Sektörün önde gelen isimlerinden olan Topbaş Group, metal şekillendirmedeki 40 yıllık başarısını yeni markası ZCF (Zimaş Soğuk şekillendirme) ile global arenada zirveye taşımayı hedefliyor. Farklı sektörlerde hizmet veren dünya markaları için bağlantı elemanları üretmeyi planlıyor.

Topbaş Group şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi Selda Topbaş, ZCF ve diğer Group şirketleri hakkında bilgileri paylaştı.

ZCF firmanızdan ve üretimlerinizden bahseder misiniz?

Selda Topbaş: Group şirketlerimizin beşincisi olan Zimaş Soğuk şekillendirme(ZCF) 2014 yılında yatırımlarını tamamlayarak 2015 yılında faaliyetine başladı. Topbaş Group bünyesinde yapılan sıcak dövme, talaşlı imalat, saç şekillendirme, ısıl işlem, boya ve montaj bölümlerine ek olarak, ZCF ile birlikte ham madde yüzey işlem ve tavlama, tel çekme, çok istasyonlu civata/somun soğuk dövme makinaları, kılavuz ve ovalama ekipmanları, hata önleyici ayıklama makinaları, kontinü sertleştirme ve gerilim giderme ısıl işlem fırın yatırımlarını tamamlayarak, başta OEM ana sanayi olmak üzere Otomotiv yan sanayi Tier1-2 firmaları ve inşaat, beyaz eşya, mobilya, enerji olmak üzere tüm sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilir duruma geldi.

Topbaş Group şirketleri olarak üretimlerinizi nerede gerçekleştiriyorsunuz?

Selda Topbaş: Üretimlerimizi, kurucu isimlerinden biri olduğumuz ve yönetiminde bulunduğumuz Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) yer alan fabrikalarımızda gerçekleştiriyoruz. Toplam Group şirketlerimiz dahilinde 45 bin metrekare açık alana 29 bin metrekare kapalı alana sahibiz. Sahip olduğumuz bu alanlarda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretime verdiğimiz önem ve her yıl büyüyen hacmimize cevap verebilmesi için bünyemize yeni fabrikalar ekliyoruz.

2016 İstanbul Fastener Fuarı ve 2017 Stuttgart Fastener Fuarında yer alacak mısınız?

Selda Topbaş: 2016 İstanbul ve 2017 Stuttgart Fastener Fuarları için şimdiden yerlerimizi ayırttık ve ajansımız ile birlikte standımız için dizayn çalışmalarına başladık.

2015 yılı ZCF için hem ciddi bir kurumsallaşma hem de sektörde tecrübe kazanma yılı oldu.2015 Fastener Fair’de bağlantı elemanları sektöründe yeni olmamıza rağmen 40 yıllık tecrübemizle ciddi bir başarıyı elde ettiğimizi düşünüyorum.

Sektöre dayalı derneklerin faaliyetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Selda Topbaş: Sektörel gelişim ve birlik için önemli olan derneklerimizin, Türkiye’de kaliteli üretim yapılması konusunda katkılarının büyük olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Türkiye ve dünya çapında haksız rekabete yol açacak uygulamalar sonucunda, Uzak Doğu’dan gelen düşük fiyatlı ve kalitesiz ürünler için belli önlemler alınmasına rağmen yetersiz kalındığı noktalar olabiliyor. Bu kapsamda yeni çalışmalar başlatılabilir.

ZCF ürünlerinin sektördeki yerini sorsak neler söylersiniz?

Selda Topbaş: ZCF ürünlerimizin kalitesi sayesinde sektörde geniş yer buldu. ZCF Firmamız, cıvata -somun ve bağlantı elemanlarında, otomotiv sektörü ile çalışacak şekilde yapılanmasını tamamlayıp, ana sanayinin ihtiyacı olan tüm kalite belgelendirme çalışmalarını tamamladı ve başta ISO TS 16949 belgesini alarak, sektörde önemli bir konuma ulaştı. Yapılan tüm Müşteri denetimlerini olumlu bir şekilde geçerek, gerek yurt içi gerekse yurt dışı ağımızı sürekli geliştiriyoruz.

Piyasadaki başarınızın sırrı nedir?

Selda Topbaş: Yüksek teknolojiye dayalı, uluslararası standartlarda hizmet verip üretim yapıyoruz. Her zaman kaliteli ve güvenilir ürünler/hizmetler sunuyoruz ve müşteri memnuniyetine her şeyin üzerinde tutuyoruz. Otomotiv ile çalışma deneyimimizi, bağlantı elemanlarının hitap ettiği diğer sektörlere de taşıyarak farklı bir yaklaşım gösteriyoruz. Bunların hepsini topladığımızda başarımızın sırrı ortaya çıkıyor sanırım.

Müşteri odaklı çalıştığınızı söylediniz, peki müşteri memnuniyeti için neler yapıyorsunuz?

Selda Topbaş: Aslında sadece ihtiyaç ve beklentileri karşılamak yeterli olmayabiliyor. Bundan dolayı daha fazlasını vermek için sürekli mükemmeli arıyoruz. Markalaşma ve kurumsallaşmaya da oldukça önem veriyoruz. Kuruluşumuz sosyal sorumluluğun bilincinde hareket ederek her türlü yardım kampanyasında da yerini alıyor.

Bu kadar başarınızın yanında yaşadığınız sıkıntılar var mı?

Selda Topbaş: Bakıldığında tüm sektörlere cevap verebilecek kalite ve rekabet gücüne sahibiz. Soğuk şekillendirme, üretim adetleri yüksek ve çeşitliliği çok fazla olan bir iş. Maalesef bizimde yaşadığımız sorunlar olabiliyor. Bunlardan en önemlisi de kalifiye eleman bulmak. Çünkü Türkiye genelinde bu alanda bizim üretim kalitemize sahip yüksek standartlarda ürün yapabilen yapan fazla firma yok. Bu nedenle kendi iş gücü ihtiyacımızı kendi bünyemizde yetiştirerek işe hazırlıyoruz.

Firma olarak 2015 yılı nasıl geçti?

Selda Topbaş: 2015 yılında markalaşma ve kurumsallaşma gelişimine daha fazla önem verdik. Bu anlamda kalite ve üretim danışmanlarımızdan da profesyonel destek aldık. Bu bağlamda 2015 yılında firmamız açısında iyi geçti.

Hedeflerinizden bahseder misiniz?

Selda Topbaş: Hedefimiz; son teknoloji ve uzman kadromuzla birlikte, kurumsal yönetim ve etik değerlerin örnek uygulayıcısı olmak ve ülkemizde bir ilke imza atmış olmanın haklı gururu ile transmisyon zincirleri, sıcak dövme otomotiv parça üretimindeki liderliğimizi bağlantı elemanları sektörüne de taşımayı istiyoruz.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


29.03.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş