Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Bağlantı Elemanları > Tüm Bağlantı Elemanları Haberleri

Norm Grup, 40. Yılında

Norm Grup, 40. Yılında

Bağlantı elemanları konusunda Türkiye’ye öncülük eden Norm Grup’un temelleri 1973’te çift vuruşlu bir makinede cıvata üretimiyle başladı. Firmanın kurucusu ve Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Nedim Uysal, aradan geçen 40 yılı “1973 yılında çift vuruşlu bir makine ile ürettiğimiz ilk cıvatanın çanağa düştüğünde çıkardığı ses bizi bugünlere getirdi” şeklinde özetliyor.

Nedim Uysal ile birlikte ailenin üçüncü kuşak temsilcileri de artık bir şirketler grubuna dönüşmüş Norm Grup’un yönetiminde etkin olarak yer alıyorlar.

Norm Grup, bugün 80 bin metrekarenin üzerinde kapalı alana sahip 5 ayrı üretim tesisi ve 5 farklı pazarlama şirketi, 1000’in üzerinde çalışanıyla Türkiye’nin ilk 500 sanayi şirketi arasında yer alıyor. 6. üretim tesisi de Salihli’de Eylül 2013 başında imalata başladı. Manisa Salihli’deki bu yatırım, 12 bin metrekare kapalı alanda, 20 bin ton cıvata üretmek üzere yapılandırıldı. 200 kişiye istihdam sağlayacak bu tesis ile Norm Grup’un toplam üretim kapasitesi 75 bin tona çıkacak.

Norm Grup Üretiminin Yüzde 40’ını İhraç Ediyor

Türkiye’nin en büyük bağlantı elemanları üreticisi olan Norm Grup üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını ihraç ediyor.

40. yılını kutladığı bu yıl 58 bin tonluk üretim gerçekleştirecek olan Norm; 2001 yılından bugünlere ulaştığı artış ile de “Türkiye’de en hızlı üretim artışını ve büyümeyi sağlayan” ilk 10 firma arasında yer aldı.

Kuruluştan bu yana geçen 40 yıllık zaman diliminde Norm Grup’u bugünlere taşıyan bazı kilometre taşlarını şu şekilde sıralayabiliriz. Norm Cıvata, ilk cıvata üretimini gerçekleştirdiği 1973’ten 4 yıl sonra somun üretimine başladı. 1982’de grubun en büyük pazarlama şirketi olan Standart Cıvata kuruldu. 1994’te Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki mevcut tesisine taşındıktan sonra Norm Cıvata’nın önünde yeni bir ufuk daha açıldı. Firma o yıl ilk ihracatını gerçekleştirdi. Bu tesisin açılışı dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından gerçekleştirildi. 30 bin metrekaresi kapalı toplam 58 bin metrekare alan üzerine kurulu bu tesis, bugün 44 bin ton üretim kapasitesine sahip.

Üretimde miktarlar artmaya başlayınca 1996’da somun üretimi için ayrı bir tesis kuruldu. Bu tesis de 10 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 20 bin metrekare alanda bugün, yıllık 16 bin ton somun üretimi yapıyor.

Aynı yıl Norm üretimleri ISO 9002 ile belgelendirildi. Kuruluşunun 25. yılında Norm Cıvata için iki önemli gelişme daha meydana geldi. Uysal Makine markasıyla kaplama tesisi üretime başladı ve Fransa’da tüm Avrupa’ya pazarlama ve depo hizmeti verecek Vissart Europe kuruldu. 2000 yılında QS 9000 ile belgelendi. Ertesi yıl grubun üretiminin büyük bölümünü sattığı otomotiv endüstrisinin kalbinin attığı Bursa’da Norm Bursa pazarlama şirketi faaliyete geçti. Hemen ardından İstanbul’da, Best Kale Cıvata pazarlama şirketi gruba katıldı. 2003’te tüm grup şirketleri, ERP uygulama sistemiyle donandı ve ISO 9001:2000 ve ISO/TS 16949:2002 ile belgelendi. Belgelendirme çalışmaları bunlarla sınırlanmadı, 2004 yılında ISO 14001 ile belgelenen grup, Ford’un Q1 ödülünü kazandı. 2006’da kalıp üretim tesisi Ne-Du Kalıp markasıyla kuruldu ve üretimine başladı. Aynı zamanda Norm Grup, Türkiye Otomotiv Yan Sanayicileri Birliği’nin “Altın Ödülü” ile onurlandırıldı.

2007, Uysal Makine’de Dörken Kaplama döneminin başladığı yıl oldu. O dönemde firma Tofaş – Fiat tarafından “Yılın en iyi yan sanayi üreticisi” seçildi. 2009’da Norm Grup, EN 14399-1:2005 ve CE belgelerini, 2010’da ISO 9001:2008 belgesini aldı. Mayıs 2011’de 62 mühendisin katılımıyla grubun Ar-G merkezi Sanayi Bakanlığı tarafından tescil edildi. O yıl ayrıca Ford’un “Gümüş Yıldızı” ve EBSO’nun Çevre Süreci Ödülleri’ni alması, pazarlama şirketi Standart Cıvata’nın yeni tesislerine taşınması Norm Grup için sevindirici gelişmeler arasında yer aldı. 2012 ilk patentli ürün “NORM-EST”in üretilmesi nedeniyle firma açısından önemli bir yıldı.

Temmuz 2011 itibariyle Almanya’da pazarlama şirketi Norm GmbH faaliyetine başladı. Ayrıca EBSO (Ege Bölgesi Sanayi Odası) ödüllerinde; en fazla yatırım, istihdam, ihracat, üretim ve en yüksek vergi veren firmalar arasında birinci seçildi.

Şimdi Norm Grup, gelecek için yeni hedeflere odaklanıyor. 40 yıllık tecrübesinin entegre üretim ve hizmet vasfını kazandırmanın yanı sıra tasarım aşamasından katıldığı üretim sürecinin tümünü yöneterek ana sanayilerin en önemli çözüm ortağı olarak hizmet veriyor. Gerek yurt içinde, gerekse de yurt dışında kurulu otomotiv, beyaz eşya, elektronik, mobilya, inşaat, makine sektörlerindeki ana üreticiler ve güçlü markaların çözüm ortağı olan Norm Grup, üretim, kalite, müşteri memnuniyetinin yanında, Grubun pazarlamaya ve pazarlama iletişimine önem veriyor.

Norm Grup, ürün yelpazesini de sürekli geliştiriyor. Örneğin geçen yıl perçin somunu, rakor, bombe burç, çelik konstrüksiyon cıvatalarını pazara sundu. Pek çok tanınmış otomotiv markasının tedarikçisi olan firma, yurtiçinde Ford, Fiat, Renault, Mercedes, MAN, Toyota, BMC, ISUZU, Türk Traktör’e satış yaparken; yurtdışında da Almanya’da VW, Audi, Porsche ve yan sanayileriyle birlikte, İsveç’te Volvo ve Scania’ya, Fransa’da PSA firmalarının direkt montaj hatlarına malzeme veriyor.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


21.11.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş