Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Bağlantı Elemanları > Tüm Bağlantı Elemanları Haberleri

MAX MOTHES BAĞLANTI ELEMANLARI, Türkiye Pazarı için Yatırıma Devam Edecek

MAX MOTHES BAĞLANTI ELEMANLARI, Türkiye Pazarı için Yatırıma Devam Edecek

MAX MOTHES Bağlantı Elemanları Türkiye ve Ortadoğu’dan Sorumlu Genel Müdürü Gökhan Zaman, firma hakkında bilgiler vererek, önümüzdeki dönem Türkiye’de üretim yapmak için yatırım yapacaklarının da bilgisini verdi.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Gökhan Zaman: 1976 doğumluyum. ilköğretimi Türkiye’de tamamlayıp, orta ve yüksek öğretimi mi Avusturya’da tamamladım. iş hayatına bu sektörde atıldım ve 23 yıldır bağlantı elemanları sektörü içerisinde çalışmaktayım. Sektör tecrübelerimi 1993-2009 yıllları arası Avusturya, Almanya ve isveç kökenli firmalarda, başlangıç olarak orta düzey yönetici, ilerleyen yıllarda da üst düzey yönetici olarak edindim.

2009-2013 yılları arası Türk pazarını daha yakından tanımak amaçlı cıvata sektörüne Türkiye’de bir Türk işletmesinin, Genel Koordinatörlük görevi altında devam ettim. 2013 yılından bugüne kadar da, Alman Kuruluşu olan MAX MOTHES-Bağlantı Elemanları’nda Türkiye ve Ortadoğu’dan Sorumlu Genel Müdürlük pozisyonunda devam ediyorum.

MAX MOTHES firması hakkında bilgi verir misiniz?

Gökhan Zaman: MAX MOTHES firması 1918’de aile şirketi olarak Almanya – Düsseldorf’da kurulmuştur. 98 yıllık bir deneyime ve çok ciddi sektör tecrübesine ve bilgi birikimine sahiptir.

Kurulduğu günden her daim gelişim ve yenilikler arayışı içerisinde olup, teknolojinin gelişimiyle orantılı olarak 1970’de depo kapasitesini 40.000 parçaya genişletmiş olup, 1985 yılından itibaren 35 takım tezgahı ile Almanya-Neuss bölgesinde kendi üretimini kurmuştur.

Üretimin yanı sıra toptancı faaliyetlerini de geliştiren MAX MOTHES, 2002’de 70.000 parçaya, 2009’da 90.000 parçaya ve 2011 yılı depo kapasitesini 110.000 çeşite çıkartmıştır.

2011’de aile şirketi bünyesinden çıkıp, Almanya’nın güçlü yatırımcı grupları arasında olan, Schüring & Andreas Gruppe tarafından satın alınmıştır. MAX MOTHES firmasının yanı sıra toplamda 8 büyük şirket aynı çatı altında birleşmiştir.

MAX MOTHES Grup içerisinde 200’den fazla çalışanıyla, gelişmiş uluslararası yapı, becerikli lojistik sistemi, en gelişmiş takım tezgahları ile yapılan üretim ve son olarak, hiç de azımsanmayacak şekilde M150’ye kadar diş açılmamış dövme cıvatalar için Avrupa’daki en büyük yarı mamul cıvata stoku bulunmaktadır.

Merkezi Almanya olmak üzere, dünyanın bir çok ülkesinde faaliyet veren grup şirketleri toplamda 15 üretim tesisine sahiptir. Küresel rekabeti sağlayabilmek adına, hem Uzakdoğu pazarına ürün satışları gerçekleştirip, hem de Uzakdoğu’da bulunan kendi üretim tesislerinden Avrupa ve Ortadoğu için malzeme tedariğini de aynı zaman da sağlamaktadır.

MAX MOTHES şirketi son 15 yılda üretim tesislerinin yanı sıra, Ar-Ge, kalite ve yeni lojistik tesisleri için toplamda 60 milyon Euro yatırım yapmıştır.

2014 yılından itibaren Neuss kasabasında yeni lojstik ve üretim tesislerinden müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

Türkiye’de yatırım kararı nasıl alındı? Ne zaman yatırım gerçekleştirildi?

Gökhan Zaman: Son yıllarda Türk sanayisinin gelişimi birçok işletmenin takibinde olduğu gibi MAX MOTHES yönetimininde yakın takibinde oldu. Otomotiv, enerji, beyaz eşya ve makina sektörlerinin Türkiye’de her geçen gün büyümesi, MAX MOTHES şirketinin de tedarikçi olarak bahsi geçen sektörlere çok yakın ve tecrübeli olması yatırım kararını hızlandırdı.

MAX MOTHES Bağlantı Elemanları San. ve Tic. Ltd.Şti. 2013 yılının ilk çeyreğinde izmir’de kurulup, 2014 yılında Merkezini Gebze’ye taşımıştır.1 Temmuz 2014 tarihinde MAX MOTHES Gebze ofisimiz ve lojistik sahamız faaliyete geçti, aynı zamanda MAX MOTHES merkezi yönetim Gebze’den devam etmekte. Burada temel amacımız Gebze ve civarı illerde global ve kurumsal şirketlere kaliteli hizmet sunmak.

MAX MOTHES Bağlantı Elemanları olarak Türkiye’de üretim yapacak mısınız? Daha çok hangi sektörlere ürünlerinizi veriyorsunuz?

Gökhan Zaman: Beklentiler ve pazarın gelişmesi durumunda, 2018-2019 yılı projeleri içinde böyle bir planlama düşünülüyor.

MAX MOTHES firması genel olarak tüm sektörlere hizmet veriyor, üretim tesislerinin olması ve aynı zamanda köklü bir toptancı olması tüm işletmelere hizmet verebilmesini sağlamaktadır. Dünya genelinde 18.000 müşteriye hizmet vermekte.

MAX MOTHES Bağlantı Elemanları’nı rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Gökhan Zaman: Bizi biz yapan fark, kendini bir çok noktada gösterir.

Üretimimiz, olağanüstü geniş iş faaliyetleri yelpazesi ile hızlı ve esnektir:

• Çok kısa sürede siparişleri yerine ulaştırmak için 24 saat hizmet
• Malzemelerdeki geniş stok sayesinde kısa teslimat süreleri
• Avrupa’daki en büyük diş açılmamış bağlantı elemanları stoku (M150 boyutuna kadar diş açılmamış dövme bağlantı elemanları)
• Geniş ham ve hazir mamül stokumuz, özel amaçlı çelikler için de dahil bulunmaktadır
• Firma dahilinde elektrolizle kaplama hizmetimiz ile yüzey işleme
• Mümkün olan en iyi kalite ile “Almanya’da üretilmiştir”

Bunların yanı sıra, EN ISO 9001:2008, Basınç ekipmanları üzerine 97/23/EC, talimatına uygun sertifikalandırma, W0, W2, W7 AD2000 bültenlerine uygun akreditasyon, TÜV akreditasyonlu üretici, VDA 6.3 uyarınca oryantasyon, Q1, IRIS ve ISO TS 16949 serilerinde siparişle ilgili teslimat gibi hem sertifikalara sahip olup aynı zamanda düzenleme yetkisi vardır.

MAX MOTHES olarak biz “Almanya’da üretilmiştir” ifadesinin arkasında 98 yıldır duruyoruz ve bu işin hem üretici olarak ve hem de satıcı olarak nasıl yapılacağını biliyoruz.

MAX MOTHES, gelenek olarak zengin bir firma ve lider bağlantı elemanları üreticilerinden ve tedarikçilerinden biridir. Tutarlı müşteri odaklılık ve yüksek teknik bilgi birikimimiz ile dünya çapında bir işletme olarak büyüdük.

MAX MOTHES Kalite Yönetim Süreci örnektir: Prototipler ya da çok sınırlı ürün serilerinde kullandığımız sertifikalı hammadde, Kalite Yönetimi ilkelerimize uygun olarak kendi güvenliğimiz için fazladan bir kez daha kontrol edilir. Malzeme doğrulama kontrolü spektroskop analizi ile gerçekleştirilir. Bu şekilde, üretimden önce ya da üretim sırasında malzemede herhangi bir karışıklık olmadığı yada meydana gelmediğinden emin olunmaktadır. Müşteri istediğinde daha da ileri gideriz: ek olarak görünmez kusurlara karşı montajı yapılan malzemeyi ultrason kullanarak test edebilmekteyiz. Bu şekilde daha sonra hiçbir sürpriz olmaması garantilenmektedir.

Tedarikçilerimizin de benzer şekilde sertifikalı olduğunu söylemek gereksiz. Özellikle döküm, torna ve frezeleme teknolojileri alanlarındaki ortak şirketler üzerinden bize sunulan sertifikalardan oluşan büyük bir depoya sahibiz. Bunlar genellikle, ISO/TS 16949 veya AD 2000 gibi EN ISO 9001’in ötesine geçen sertifikalardır.

Mantıklı olan yerden satın alıyoruz: Satın aldığımız bağlantı elemanlarının çoğunluğu Avrupalı üreticilerden gelmektedir. DIN ISO 9001 ve ISO TS 16949 sertifikalandırması bizimle işbirliği için bir önkoşuldur. Tedarikçi çalışma ortaklarımızla yürüttüğümüz düzenli denetimler, MAX MOTHES kalitesinin sürekli yüksek standardını garanti eder.

Müşterilerimiz onlar için nerede çalışacağımızı belirlerler!Küresel ekonominin gelişmesi “kervan yürür” ifadesi ile tanımlanabilir. 20. yüzyılın doksanlı yıllarında, üretimin daha ekonomik yapılabildiği yerler Doğu Avrupa ülkeleriydi, bugünse 50 yıl önce Almanya’da üretilen ürünlerin üretildiği yerler Hindistan , Vietnam Ortadoğu ve balkan gibi ülkelerdeki üretim tesisleri.

MAX MOTHES’ta biz bu sürece kendimizi adapte ettik. Lojistik sistemlerimiz, müşterilerimiz gerçekte nerede ise tam olarak oraya teslimat yapabileceğimiz şekilde oluşturulmuştur.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Gökhan Zaman: MAX MOTHES Türk pazarında özellikle yabancı sermayeli ve kurumsal yerli işletmelerin önde gelen tedarikçisi konumunda olmayı ilk hedef olarak belirlemiştir. Gerek müşterilerimizle global anlaşmalarımızla, gerek ise üretim montaj hatlarının bağlantı parçalarının besleme hizmetlerimizle, işletmelerde saygın ve güvenilir bir konumda olmayı temel hedef olarak görmekteyiz.

Bunu en iyi şekilde sağlayabilmek ve müşterimiz nerede biz orada sloganımızın arkasında durmak adına, en yakın tarihte bölgesel iletişim ofislerimizi ve ara stok sahalarımızı oluşturmak temel hedefimizdir.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


29.03.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş