Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Bağlantı Elemanları > Tüm Bağlantı Elemanları Haberleri

Çetin Cıvata, İstanbul Fabrikasına Son 3 Yılda 10 Milyon Doların Üzerinde Makina Yatırımı Yaptı

Etiketler

çetin cıvata

Haberle ilgili fotoğraflar

Çetin Cıvata, İstanbul Fabrikasına Son 3 Yılda 10 Milyon Doların Üzerinde Makina Yatırımı Yaptı

Çetin Cıvata Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, Tecde Group bünyesinde yer alan bağlantı elemanları üreten şirketlerinin 2015 yılı değerlendirmesini yaptı. 

Çetin Cıvata A.Ş.’de yatırımların devam ettiğini söyleyen Çetin Tecdelioğlu; “2015 yılında Çetin Cıvata A.Ş. tonaj olarak büyümesi %20 olsa da cirosal anlamda %15 büyüdü. Biz tonaj olarak %25 hedef belirlemiştik ama seçim ortamı ve çevre ülkelerde yaşanan sıkıntılardan dolayı hedefimizin biraz altında kaldık. Son yıllarda yaptığımız yatırımların sonucunu alarak, yinede her seneyi büyüyerek geçiriyoruz. 2016 yılı için de %15 büyüme sağlamak istiyoruz” dedi.

İstanbul fabrikanız için yatırımlara devam ediyorsunuz. Bu yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?

Çetin Tecdelioğlu: Yatırımlarımıza 2016 yılında da yine devam edeceğiz. İstanbul fabrikamız için yeni ısıl işlem fırınımız ve diğer makine yatırımlarımız olacak. 4 grup yeni makinamız daha gelecek. Çok vuruşlu özel tezgahlar, otomotiv ana ve yan sanayine hitap eden tezgahlar, yeni seçme makinaları gelecek. Kalıphanemizde de genişlememiz olacak. Ayrıca CNC otomasyon merkezine 2015 yılında başladığımız yatırıma 2016 yılında da devam edeceğiz. Dışarı verdiğimiz ikinci işlem dediğimiz işleri (delme, taşlama, kanal açma vs) kendi bünyemizde yapmaya başladık. 2016 yılında da ciddi bir yatırımımız olacak. 2013’de başlayan yatırımlarımız 2016 yılında devam edecek. Bu dönemde Çetin Cıvata A.Ş. İstanbul fabrikamız için toplam 10 milyon dolarlık yeni makina yatırımı yaptık.

2015 Yılında 23 Bin Ton Üretim Gerçekleşti

Tecde Group bünyesinde yer alan bağlantı elemanları üreten şirketlerinizin 2015 yılı üretim rakamları hakkında bilgi verir misiniz?

Çetin Tecdelioğlu: 2015 yılında 23 bin ton üretim gerçekleştirdik. 2016 yılında da 27 bin ton üretim hedefimiz var. Bu rakam kapasitemizin yarısıdır. Özel işler yaptığımız için kapasite kullanımımız %50’ler seviyesinde oluyor. Bizim sektörümüzde %70 kapasite ile çalışmak iyi bir rakamdır. Biz de %70 kapasite ile çalışarak tonaj olarak daha fazla büyüme amacındayız.Tecde Group’un bağlantı elemanları firmalarında toplam 520 kişi çalışmaktadır. Malatya’daki yatırımımıza 2016 yılının ikinci yarısında devam edeceğiz ve Malatya’da 15 bin metrekare daha kapalı alan yapacağız. Tecde Group bünyesinde yer alan bağlantı elemanları üreten şirketlerin toplam olarak kapalı alanı 60 bin metrekare olacak.

Üretimimizin % 25’ini İhraç Ediyoruz

Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 25’ini ihraç ediyoruz. Yüzde 75’lik kısmını da yerli tedarikçilerimize veriyoruz. Başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine ve Afrika’da bazı ülkelere ihracatımız var.

Laboratuarınız ve kalite sisteminiz hakkında bilgi verir misiniz?

Çetin Tecdelioğlu: Şirketimiz ISO 9001:2000 ve ISO/TS 16949:2002 kalite sistem belgelerine sahiptir. Laboratuarımızda tüm testleri kendi bünyemizde yapabiliyoruz. Aynı zamanda laboratuarımız otomotiv ana sanayi tarafından akredite edilmiş durumdadır. Laboratuarımıza her geçen gün yeni son teknoloji test cihazlarıyla yenileme ve ilave yatırımlar yapıyoruz. Çünkü katma değerli müşteriyle çalıştıkça modern bir laboratuara sahip olmak gerekiyor.

Sektörde yaşanan sorunlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Çetin Tecdelioğlu: Bağlantı elemanları sektörünün en büyük sorunlarından birinin vade sorunu olduğunu da söyleyebilirim, Çetin Cıvata’nın uzun vadelere karşı inatla kısa vadelerin arkasında durduğunu belirtmek isterim. Uzun vadelerle çalışan firmalar çok büyük riskler aldıklarının farkında değiller, uzun vade sorununa Çetin Cıvata olarak direnmeye devam edeceğiz.

Çetin Civata San. ve Tic. A.Ş.
1976 yılında kuruldu, İstanbul-Çatalca’da üretim yapıyor, 180 çalışanı mevcuttur.

Çetin Civata Pazarlama A.Ş.
1985 yılında kuruldu, İstanbul-Mimarsinan’da 100 çalışanı ile satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütüyor.

Tekno Bağlantı Elemanları Paz. ve Tic. Ltd. Şti.
1988 yılında İstanbul’da kuruldu, 2013’te Malatya fabrika yatırımı başladı, 200 kişi çalışıyor.

Tekno Metal Kaplama San. Tic. Ltd. Şti.
2004 yılında İstanbul’da kuruldu, 16 çalışanı ile grup şirketlerine hizmet ediyor.

Dresselhaus Çetin Civata Paz.Tic. Ltd. Şti.
2008 yılında İstanbul’da kuruldu, 30 çalışanı ile kanban sistemi ile ana ve yan sanayide üretim yapan fabrikalara hizmet veriyor.

Mertsom Somun Sanayii A.Ş.
1983 yılında İstanbul’da kuruldu, 20 çalışanı ile üretime devam ediyor.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


29.03.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş