Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Ambalaj > Tüm Ambalaj Haberleri

Türkiye "Ambalaj Ay Yıldızları"nı Seçti

Haberle ilgili fotoğraflar

Türkiye "Ambalaj Ay Yıldızları"nı Seçti

Türkiye'nin Uluslararası Yetkinliği Tanınmış Tek Ambalaj Tasarım Yarışması Olan Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Sonuçlandı 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’na bu yıl rekor katılım sağlandı. 
Yarışma’ya başvuru yapan 203 ambalaj 12 farklı kategoride değerlendirildi ve
Yarışma’da dereceye giren 96 ambalaj belli oldu.
ASD, Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması ile Türk firmalarının piyasaya sürdükleri ürünlerin özgün ve doğru ambalaj uygulamaları ile katma değer ile rekabet gücü kazanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Ürünün giysisi olarak kabul edilen ambalaj, ticari malların yurt içi ve yurt dışı piyasalarda yer edinmesinde büyük rol oynuyor.
Türk firmaların yurtiçinde ve yurtdışında üretmiş oldukları ve piyasaya sürdükleri ürünler ile katıldıkları Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması, WPO-World Packaging Organization (Dünya Ambalaj Örgütü) tarafından da akredite edilerek yetkinliği tanınmıştır. Yarışma kuralı uyarınca “Yetkinlik 2013” ödülüne layık görülen ambalajlar dilerlerse WPO’nun düzenlediği WorldStar Yarışması da dahil uluslararası yarışmalara katılma hakkı kazanmışlardır.
23–24 Mayıs 2013 tarihinde ASD’de bir araya gelen Seçici Kurul (Profesyonel Jüri) Üyeleri, bütün ambalajların incelenmesinden sonra yarışma şartnamesinde verilen aşağıdaki değerlendirme kriterleri doğrultusunda;
• İçerdiği ürünü koruma ve saklama yeterlilik ve başarısı
• Ambalajın biçiminin yeni, özgün, farklı ve ilgi çekici olması
• Kullanma, doldurma, boşaltma, açma ve tekrar kapatma yeterlilik ve kolaylığı
• Ambalaj üzerinde uygun ve yeterli işaretleme ve bilgilendirme,
• Satış görünümü cazibesi
• Grafik tasarımı
• Üretim kalitesi
• Kullanılan malzeme ve maliyet ekonomisi
• Çevreye duyarlılık, sürdürülebilirlik bağlamında tekrar kullanım, geri dönüşüm ve
• Geri kazanım olanaklarındaki başarı
• Özgün yapısal özellik
• Nihai satış noktalarında başarılı sergilenmeye uygunluk
her başvuruyu notlandırmıştır. Yarışmanın ilk aşamasında 96 ambalaj “Yetkinlik 2013” ödülüne layık görülmüşlerdir. Böylece Yetkinlik 2013 ödülüne layık görülen tüm ambalajlar WPO’nun düzenlediği WorldStar Yarışması da dahil uluslararası yarışmalara katılma hakkı da kazanmışlardır.
İkinci aşamada “Yetkinlik 2013” ödülüne layık görülen ambalajlar arasında yapılan değerlendirmede her bir kategorinin Altın, Gümüş ve Bronz ödülleri belirlenmiştir. Kategorilerin Altın, Gümüş ve Bronz ödülleri şartname gereği Ödül töreninde açıklanacaktır. Ödül töreni 2 Eylül 2013 tarihinde Four Seasons Hotel Bosphorus İstanbul’da gerçekleştirilecektir.
Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda verilen Altın Ödüller arasından TSE işbirliği ile Altın Ambalaj Ödülleri de verilmiştir. Seçici Kurul uygun gördüğü yarışma kategorilerinde verdiği Altın Ödüller içinden ayrıca 3 adet “Altın Ambalaj Ödülü”nü seçmiştir.

Haberin Kaynağı : Ambalaj Sanayicileri Derneği


28.05.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş