Ana Sayfa > Güncel Haberler > Tüm Güncel Haberler Haberleri

 MİB Üyeleri 120’den Fazla Ülkeye İhracat Yapıyor

MİB Üyeleri 120’den Fazla Ülkeye İhracat Yapıyor

2017 yılında, ülkemiz ve dünya ekonomisi açısından konjonktürel yönüyle çeşitli zorluklar yaşandı. Özellikle kur dalgalanmaları, siyasi faktörler ve yakın coğrafyamızdaki gelişmeler, 2017 yılında da piyasaları doğrudan etkilemeye devam etti.

2017 Yıl Değerlendirmesi

2017 yılında, ülkemiz ve dünya ekonomisi açısından konjonktürel yönüyle çeşitli zorluklar yaşandı. Özellikle kur dalgalanmaları, siyasi faktörler ve yakın coğrafyamızdaki gelişmeler, 2017 yılında da piyasaları doğrudan etkilemeye devam etti.

Ancak tüm zorluklara rağmen 2017 yılında ihracatçılarımız, ihracat seviyesini bir önceki yıla göre önemli ölçüde artırarak, ülkemize ciddi katma değer sağlamaya devam etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi olmayan, geçici dış ticaret verilerine göre 2017'de ihracat bir önceki yıla göre yüzde 10,22 artarak, 142 milyar 532 milyon dolardan 157 milyar 94 milyon dolara çıktı ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek 2. ihracat seviyesine ulaşıldı.

Bu dönemde ithalat da yüzde 17,92 artışla, 198 milyar 576 milyon dolardan 234 milyar 156 milyon dolar seviyesine yükseldi. Bu noktada Türkiye ekonomisinin, büyüme hedefleri doğrultusunda yükselişine devam ettiğini de görüyoruz. Öyle ki Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte, yıllık yüzde 11,1 büyüme gösterdi. 2017 yılının tamamında yüzde 6,5 büyüme beklentisi söz konusu…

Sektörel açıdan değerlendirecek olursak, 2017 yılıyla ilgili hedeflediğimiz noktaya ulaşma noktasında önemli adımlarımız oldu.

İhracatımız, 2017 yılının ilk 10 ayında 84 makine grubunda, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 arttı. İthalatımız ise yüzde 3 oranında düşüş gösterdi. Makine ticareti dünyada, 2014-2016 yılları arasında yaklaşık yüzde 13 oranında azalmışken, bizim ihracatımız sadece %8 oranında azaldı. 2017 yılını, yaklaşık yüzde 10 artış ile tamamlamamız bekleniyor.

Makina İmalatçıları Birliği üyelerinin, ihracat ve pazarlama konusunda ortaya koyduğu ciddi çalışmalar ile bu süreçten daha az etkilenmeleri, büyük işler yaptıklarının da önemli bir göstergesidir.

Nitekim dünyanın 120’den fazla ülkesine yapılan ihracat, bu ülkenin imalatçılarının başarısıdır. Özellikle, kilogram başına ihracat değerimizin artması yönünde yapılan çalışmalar bu bakımdan önemli. Sektörümüz, ülkeye katma değer ve döviz girişi sağlayan bir sektördür.

2018 yılı da ülkemizde ve dünyada dengeleri değiştirecek büyük bir olay olmadığı takdirde, 2017 yılına benzer bir ekonomik düzen içinde gidecek gibi görünüyor. Yüzde 4 ila yüzde 5 arası büyüme tahminlerinin, hem Doğu Avrupa hem de Türkiye için geçerli olacağı ifade ediliyor. Batı Avrupa ise kısmen daha az oranda büyüme gösterse de hâlihazırdaki büyüklükleri bu oranı önemli kılıyor.

 

Yanı sıra, 2018 dijital dönüşümün etkisinin başladığı bir yıl olabilir. Robotlar ve otomasyon gibi konuların daha çok ön plana çıkabileceği, insan gücünün ve işlerinin yerini, “yapay zeka” ve “robot uygulamalarının” alabileceği bir çağın ilk ayak seslerini duyabileceğimiz bir yıl olacaktır. Bu konudaki çalışmaların da ötesine geçebilecek bir haberleşme ve data trafiğinin önemi, bu yıl daha çok anlaşılabilir.

MİB olarak da 2018’de, ülkemizin ileriye dönük büyüme hedeflerine katkı sağlayacak çalışmaları hızlandırma adına çalışmalarımız sürecek. Gelinen noktada bizler, sorumluluk almaya ve değer yaratmaya devam ederek, ülkemize ve sektöre katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz.

Özellikle ileri teknolojiye dayalı, Ar-Ge ve inovasyon öncelikli, yüksek katma değerli üretim ile Türkiye’nin, yeni yılda adından daha fazla söz ettireceğine inanıyoruz.

Bunun dışında, 2018 yılında MİB’deki değişim süreci de hızla devam edecek; öncelikli olarak hedeflerimiz arasında, üyelerimizin yurtdışı pazarlar konusunda bilgilendirilmesi, sektör komitelerinin artırılması ve üyelerimizin kurumsallığa geçiş süreçlerine katkı sağlanması gibi hedeflerimiz bulunuyor.

Ayrıca gelişen teknolojiler için strateji oluşturulması, sektörde kurumsallaşmanın artırılması, hedef pazar stratejisinin geliştirilmesi, teşvik yapısının, finansman olanaklarının ve eğitim alt yapısının gözden geçirilmesi gibi alanlara yönelik stratejik yaklaşımlarımız artarak devam edecek.

Bu doğrultuda, yakın gelecek ve dijital dönüşüm hakkında da bilgilendirme toplantılarımız olacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile olan çalışmalarımız tüm hızıyla sürecek. Tüm sektörü temsilen yaptığımız çalışmaların, 2018 yılı içinde de önemli geri dönüşler sağlayacağına inanıyoruz.

 

Ahmet Özkayan

MİB Yönetim Kurulu Başkanı


23.03.2018

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş