Ana Sayfa > Güncel Haberler > Tüm Güncel Haberler Haberleri

İMMİB’in Meslek Lisesinde Okuyan Öğrencilerin İşi Şimdiden Hazır

İMMİB’in Meslek Lisesinde Okuyan Öğrencilerin İşi Şimdiden Hazır

Bu Okulda Tasarımın Tohumu Atılıyor
Bu yıl açılan İMMİB Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim modelinde örnek oldu. Bin kişinin okuduğu, 24 derslik, 8 laboratuar ve 3 atölyeye sahip okulun öğrencilerinin işleri şimdiden hazır. 

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, okulda, nitelikli eleman yetiştirmenin yanısıra, tasarım ve ar-ge çalışmalarının da yapıldığını söyledi. Öztiryaki, “burada tasarımın tohumlarını atıyoruz” dedi. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmek için tasarım, inovasyon ve Ar-Ge’yi gündeminden düşürmeyen ihracatçılar, bir yandan da eğitime yatırım yapıyorlar. Türkiye’nin ilk endüstriyel tasarım okulu olan ve bu yıl açılan İMMİB Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi büyük ilgi görüyor. İlk yılında 1.000 öğrenci ile eğitime başlayan Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, ihracatçıların ortak çabaları ile kuruldu.

Okul, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) bünyesinde yer alan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (İEEMBİB) ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMMİB) ortak ürünü.
İlk eğitim yılının ilk yarısını değerlendiren İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, ilgili sektörlerin kalifiye eleman ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını, ara eleman sıkıntısının bu okulda yetişecek öğrencilerle giderileceğini söyledi.

Okulda 24 derslik, 8 laboratuar ve 3 atölye bulunduğunu anlatan Öztiryaki, şöyle konuştu:
“Bir taraftan işsizlikten yakınılıyor, bir taraftan da sanayici kalifiye elaman bulamıyor. Bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Burada öğrencileri modern tekniklerle geleceğe hazırlıyoruz. Teknik eleman ihtiyacımız var. Eğitime yaptığımız bu yatırım, sanayinin bu konudaki açığını kapatacak. Okulda kalifiye eleman yetiştirmenin yanısıra ar-ge, tasarım ve inovatif ürünler üzerine de çalışmalar yapılıyor. Burada tasarımın tohumlarını atıyoruz.”

Tasarımcılar ödüllendirildi, öğrencilere örnek oldu

Bu eğitim döneminde faaliyete başlayan okulun resmi açılışı önceki gün yapıldı. Açılış töreni İMMİB’in “8. Endüstriyel Tasarım Yarışması”na da sahne oldu. Yarışmada dereceye girenlerin ödüllerini Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, İKMMİB Başkanı Murat Akyüz ve İEEMBİB Başkan Yardımcısı Atilla Eren verdi. Okulun kurdelesini Bakan Yardımcısı Sever, TİM Başkanı Büyükekşi, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İDDMİB Başkanı Öztiryaki, İKMMİB Başkanı Akyüz ve İEEMBİB Başkan Yardımcısı Atilla Eren öğrencilerle birlikte kesti. Yarışmada Metalden Mamul Ürünler grubunda profesyonel kategorisinde başarılı olan yarışmacılara ödüllerini Bakan Yardımcısı Sever, TİM Başkanı Büyükekşi ve İDDMİB Başkanı Öztiryaki birlikte verdi.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ

Editör : Vedat Gökçe
09.02.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş