Ana Sayfa > Güncel Haberler > Tüm Güncel Haberler Haberleri

Endel, Beyaz Eşya Dışındaki Sektörlerde de Büyüme Hedefliyor

Endel, Beyaz Eşya Dışındaki Sektörlerde de Büyüme Hedefliyor

Türkiye ve Avrupa’da faaliyetlerini sürdüren ve önemli beyaz eşya markalarına yardımcı sanayi olarak üretim yapan Endel Endüstriyel Ürünler Grubu, aynı zamanda otomotiv, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerinde de büyüme öngörüyor ve ikisi Eskişehir’de diğerleri Ankara, Gebze ve Manisa olmak üzere 5 tesiste üretim yapıyor.

Türkiye ve Avrupa’da faaliyetlerini sürdüren ve önemli beyaz eşya markalarına yardımcı sanayi olarak üretim yapan Endel Endüstriyel Ürünler Grubu, aynı zamanda otomotiv, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerinde de büyüme öngörüyor ve ikisi Eskişehir’de diğerleri Ankara, Gebze ve Manisa olmak üzere 5 tesiste üretim yapıyor.

Endel Şirketler Grubu olarak 2005 yılında sektörel odaklanmayı öngördüklerini anlatan Endel Endüstriyel Ürünler Grubu Başkanı Ş. Burak Özaydemir, “Grup olarak iki işkolunda üretim yapıyoruz. Birisi endüstriyel ürünler dediğimiz yardımcı sanayi faaliyetleri, diğeri de yapı malzemeleri dediğimiz kiremit ve çatı ürünleridir. Kılıçoğlu ve Megaron markalarıyla Yapı Malzemeleri’nde üretimlerimizi sürdürüyoruz. Endüstriyel Ürünler Grubu’muzda beyaz eşya başta olmak üzere otomotiv, raylı sistemler ve savunma sanayine dönük üretimler yapıyoruz” dedi.

Yardımcı sanayi olarak Türkiye’de önemli bir konumda olduklarının altını çizen Özaydemir, gerek Türkiye'de gerekse Avrupa'da önemli beyaz eşya firmalarının büyük kısmına üretim yaptıklarını anlattı. Özaydemir, beyaz eşyadaki deneyimlerini başka sektörlere de aktarmaya dönük çalışmalar yaptıklarını ve başarılı olduklarını açıklayarak şöyle dedi: “Endel Endüstriyel Ürünler Grubu olarak son dönemde yardımcı sanayi faaliyetlerimizi beyaz eşya dışına da taşımayı öngördük. Beyaz eşyadaki gerek teknolojimiz, gerek ürünlerimiz farklı sektörlerde de değerlendirilebilir, o sektörlerdeki tecrübeler de beyaz eşyaya fayda verebilir düşüncesiyle bir değerlendirme yaptık ve hedeflerimizi belirledik. Çözümlerimizle beyaz eşya dışında, otomotiv, raylı sistemler ve bazı teknik araçlar, traktör, inşaat makineleri gibi araçlarda yer alabileceğimizi gördük. Mevcut kablo gruplama ve borulamadaki tecrübelerimiz ile kaplamadaki tecrübelerimizi birleştirerek bu alanlara aktarabileceğimizi düşündük. Sektörlere karar verdikten sonra sertifikasyon ve altyapı ihtiyaçları için hazırlıklara giriştik. Tüm şirketlerimizde otomotiv sektörünün standardı TS 16949 yönetim sisteminin kurulumunu gerçekleştirdik. Bu sistemi beyaz eşya veya otomotiv ayrımı yapmadan tüm süreçlerimize uyguladık. Sertifikasyonlarımızı tamamladıktan sonra otomotiv firmaları ile temas kurduk. Uzun onay ve proje dönemlerinden sonra otomotiv sektöründe seri üretim çalışmalarımız başladı”

Otomotiv sektöründe onay süreçlerinin uzun sürdüğüne işaret eden ve tüm süreçleri tamamlayarak otomotiv sektörüne girdiklerini anlatan Özaydemir, raylı sistemler sektöründe de faaliyet gösterdiklerini açıklayarak şu bilgileri verdi: “Şu anda Mercedes'in yeni E Coupe'nin arka farının içindeki kablo grubunu biz temin ediyoruz. Bu yaklaşık 2 yıllık bir proje sürecinin sonunda devreye girdi ve çok önemli öğrenimler getirdi. İlk proje olması dolayısı ile ciddi odaklanmamız gerekti ama bizim için önemli bir başarı hikayesi oldu. Şimdi benzer bir başarı hikayesini diğer bir işletmemizde, Aston Martin'in Cabrio modelinin hidrolik sistem kablo gruplarını sağlayarak yapmayı amaçlıyoruz ve seri aşamasında son noktaya geldik. Raylı sistemlerde de Eskişehir’deki ulusal lokomotif şirketimiz Tülomsaş'la birlikte başladık. Ankara Metrosunu üreten müşterimize de borulama sistemlerini temin ediyoruz. General Electric'in Tülomsaş'ta ürettiği GE lokomotiflerin de tüm borulama aksamlarını biz tedarik ettik. Şimdi Kalkınma Ajansımız BEBKA'nın da desteğiyle bir kapasite yatırımı yaptık , bu yetkinliğimizi daha da artırmış olduk. Dolayısıyla Endüstriyel Ürünler olarak global olarak farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir yapıya doğru ilerliyoruz. Belli adımları atmış durumdayız ama her zaman da yeni hedefler oluşturuyoruz.”

Ar-Ge Merkezi Kuracak

Teknik yetkinliklerin geleceğin rekabetine yön vereceğini düşündüklerini ve bunun için bir Ar-Ge Merkezi kurmayı planladıklarını söyleyen Özaydemir, “Şu anda çalıştığımız tüm sektörlerde ciddi büyüme amaçlıyoruz. Beyaz eşya sektöründeki liderlik konumumuzu da hem korumayı hem de farklı ihracat projeleriyle daha uluslararası hale getirmeyi planladık. Teknik olarak altyapımızı güçlendirmek için bir Ar -Ge merkezini kısa zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu merkezin teknik çalışmalarımıza güç vereceğine inanıyoruz” dedi.

Önümüzdeki dönemde büyüme stratejilerinde beyaz eşya ve diğer sektörleri daha dengeli bir hale getirmeyi hedeflediklerini belirten Burak Özaydemir, “Müşteriye daha yakın olarak hizmet vermek durumundayız. Bunun için yurtdışı yatırım da düşünüyoruz ama henüz bu konulara önfizilibite çalışmalarımız sürüyor. Yaptığımız iş gezilerinde yurtdışındaki örnekleri inceleme fırsatımız oluyor. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında önümüze fırsat çıkması halinde değerlendirmeyi ve yeni yatırımlar yapmayı planlıyoruz” dedi.


23.03.2018

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş