Ana Sayfa > Güncel Haberler > Tüm Güncel Haberler Haberleri

Daha Küçük, Daha Hafif Robotlar

Daha Küçük, Daha Hafif Robotlar

Kompakt robotlar ve insan-robot işbirliği, şu anda robotikteki en büyük eğilimler arasındadır.

Bununla birlikte, robotların yeni hafifliği, kabloların ve konnektörlerin uyarlanması gerektiğinden, kablo bağlantıları dahil olmak üzere büyük zorluklar ortaya koymaktadır. Bunu yapmak için çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Büyük endüstriyel robotlar yıllardır robotik imajını şekillendirmektedir: Parmaklıkların arkasında, güçlü vücut kollarını kullanarak ileri ve geri araba parçaları birleştirip kaynaklıyorlar.   Ancak bu görüntü değişiyor. Halefleri giderek daha küçük hale geliyor, artık çitle çevrilmiş durumda değiller ve hatta insanlarla birlikte el ele çalışıyorlar. Hafif robotlar, örneğin bir kişinin elle yönlendirmesi ile yeni görevler için hızlı bir şekilde eğitilecek şekilde tasarlanmıştır. Amaç, bir akıllı telefonu bir günde monte edebilecek ve yumurtaları ayırabilecek ve sonra çatlakları kontrol edebilecek motorlu kollardan oluşan bir filo ile üretimin esnek hale getirilmesidir. Otomotiv endüstrisinde, robotların fabrika içindeki işlem istasyonlarında dolaşıp kendilerine yapacak iş aradığı pilot projeler halihazırda uygulanmaktadır. Bu robotlar içten dışa bir otomobili bir günde üretebilir. Ve hepsini her seferinde bir parti büyüklüğünde yaparlar ki her bir son ürün müşterinin gereksinimlerine göre yapılmış olsun.

Hafif robotlar - hafif kablolar  
Vizyon şudur. Gerçekte, robot üreticilerinin üstesinden gelmesi gereken çok pratik engeller vardır. Örneğin, kablolama. Elbette kompakt ve hafif robotların sürücülere güç tedarik etmesi, tutucuları açıp kapatması ve sensörlerden ve kameralardan veri aktarması için kablolara ihtiyacı vardır. Bu kablolar hem yerden hem de ağırlıktan tasarruf etmelidir. Geleneksel, büyük bir endüstriyel robotu yeni, hafif ve küçük robotlardan biriyle karşılaştırırsanız, çoğu durumda hiçbir şeyi göremezsiniz. Bunun nedeni kabloların tamamen kolların içine yerleştirilmiş olmasıdır. Dışarıda olsalardı, insanlarla dar mekanlarda işbirliği yaparken sürekli el atında engel oluştururlardı. Ancak bu kablolama zorluklarını azaltmaz. Bir robotun dışındaki kablolar dar bükülme yarıçaplarına dayanmak zorunda olduğunda, kablolar robot kolundaki eksenler etrafında daha yakından çalıştıkları ve hatta neredeyse büküldükleri için içeride daha dar hale gelirler.

Bakır esastır  
Neyse ki, kabloları daha kompakt ve daha sağlam hale getiren çeşitli seçenekler mevcuttur, böylece dar bükülme yarıçaplarına dayanabilirler. Bununla birlikte, kabloların gerekli olan bakır enine kesiti, güçlendirilmesi gereken servo motorların veya aletlerin özelliklerine göre belirlenir, bu nedenle enine alını azaltmada hiçbir kayıp olmaz. Bununla birlikte, uygun kabloların dikkatle seçilmesi yerden bir miktar tasarruf sağlayabilir. Kompakt robotlar için motorlar daha küçüktür, bu nedenle daha az güç ve dolayısıyla daha küçük iletken kesitleri gerektirirler.  Bu nedenle üreticiler "daha fazla daha iyidir" ilkesinden vazgeçmeli ve daha büyük servo motorlarda daha büyük robotlarda da kullanılan büyük boyutlu servo kablolar kullanılmamalıdır. Veri kabloları için de durum benzerdir: Konum sensörleri gibi basit ikili sinyaller içeren birkaç sensör taranacaksa, hızlı bir CAT 6A Ethernet kablosu gerekmez - bu gibi durumlarda bir CAT 5 kablosu yeterlidir. Tüm bu tasarruf önlemleri tükendikten sonra, daha kolay kablolama için hala birkaç seçenek daha vardır:

- İzolasyon. Teller arasındaki kısa devreleri önler ve özellikle  fieldbus veya Ethernet için veri hatları durumunda, veri iletim özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. İletim özelliklerinin iyi olan veri kablolarının kapasitesi düşük olmalıdır. Kapasite, dielektrik olarak adlandırılan yalıtkan malzeme ile teller arasındaki mesafeye göre belirlenir.  En iyi dielektrik hava veya aslında bir vakum olacaktır. Elbette bir vakum veya hava kablosu üretmek mümkün olmadığından, yalıtım olarak, düşük dielektrik sabiti olan bir malzeme kullanılmalıdır. Buna yönelik kanıtlanmış bir malzeme PE (polietilen) 'dir. PE'nin veri iletim özelliklerini daha da geliştirmek için, yüksek kaliteli veri iletim kablolarında, PE, ekstrüzyon işlemi sırasında köpüklemeye tabi tutulur.  Üretim sürecine giren gaz miktarını düzenleyerek kapasite veya empedans gibi özellikler tam olarak ayarlanabilir. Parametrelerin, yalıtım kalınlığının ve gaz hacminin iyi ayarlanmasıyla ince, alana uygun bir kablo üretilebilir.

Değişken büküm uzunluğu
- Bükümleme:  Bunun anlamını anlamak için bir saç örgüsü düşünün. Ne kadar dar örülürse, o kadar kalınlaşır.  Aynı saç demetini paralel olarak, yani bir at kuyruğu olarak alsaydınız, bu çok daha ince olurdu. Bakır örgü tellere de "bükülme" sırasında benzer bir şey olur.  İnce metal teller bükülür, çünkü bu esnekliği arttırır - tüm örgüleri ve tüm telleri paralel olsaydı, dıştaki bakır teller kablonun her bükülmesinde gerilir ve en içteki sıkıştırdı. Böylece kablo son derece katı hale gelirdi. Kalınlık ve esneklik büküm uzunluğu tarafından kontrol edilebilir: Bir büküm turunun mesafesi. Bu uzunsa ve bükülme de daha az olur ve kablo daha incedir. Lapp, bir kompakt robot üreticisi için güç iletimi için  özel (daha uzun) büküm uzunluklarında kablolar geliştirdi. Veri kablolarında, kabloların bükümlü eşleştirilmesi, arızasız verilerin iletilmesini de geliştirir.

Kablolama için gereken görevlerde de değişiklikler vardır. Klasik robotlarda kontrol sinyalleri, servo motorların enerjisi ve bunun yanında basit sensörlerden gelen bilgiler genellikle paralel kablo ile iletilir. Daha hızlı bağlantılar için, daha fazla veri aktarılacağı zaman, seri kablolama genellikle 100 Mbit / s'e kadar veri hızlarına sahip Ethernet CAT 5 kablolarıyla giderek daha fazla kullanılmaktadır. Kompakt robotlar için bu çizgiler yıldız dörtlüler halinde yapılandırılmıştır. İki kablo çifti, kılıfın iç kısmında bükülür ve böylece yukarıda bahsedilen çift yönlü bükülme ile karşılaştırıldığında daha az yer kaplar ve bükülme ve burma gibi hareketlere uzun süre dayanır.

Merkezde bir yıldız
Robot, parçaları tanımak veya kalite kontrolü yapmak gibi birçok sensörü veya bir kamerayı da taşıdığında durum farklıdır. Yıldız dörtlü kablo artık yeterli değildir çünkü yalnızca iki çift kablo muazzam veri hızlarıyla baş edemez. Bu durumda CAT 6A'daki Ethernet kabloları daha iyi bir seçimdir. 10 Gbit/s'ye kadar veri aktarırlar. Bu kablolar, çift olarak bükülmüş dört çift tel içerir ve bu dört çift daha sonra bükülür- bu da alan gereksiniminin tabii ki yıldız dörtlülerden daha fazla olduğu anlamına gelir.  Buna ek olarak dört çifti arasına çapraz şekilde plastik bir damar yerleştirilir. Bu, tel çiftlerini birbirinden uzak tutar, hareket sırasında konumlarının değişmesini engeller ve tel çiftleri arasındaki karışma azalır. Bu, kabloyu sert koşullarda robot üzerinde kullanıma uygun hale getirir.        

Güç yerine ışık
Fiber optik kablolar hala robotikte niş bir ürün. Uygulamada bakır kabloların veri hızlarının çoğunlukla yeterli olmasına rağmen, çok yüksek veri hızları gerektiren uygulamalar için bunlar bir alternatif olabilirler. Fiber optik kablolar, çevrede güçlü ve itici akımlar bulunduğunda ilgi çekici hale gelir. Bu, elektrik hatlarındaki veri iletimine müdahale edebilir ve arızalara neden olabilir. Örneğin, çok yüksek akımlarla çalışan kaynak robotlarının yakınında olan durum budur.  Fiber optik kabloların hareketli uygulamalar için uygun olmadığı yönündeki yaygın varsayım, tesadüfen doğru değildir. Hem camdan hem de plastikten üretilen fiber, esnek bir şekilde kullanılabilir, bu nedenle elbette minimum eğilme yarıçaplarına dikkat edilmelidir. Küçük robotlar için, bu durum cam fiberlerin kullanımı için sınırlayıcı bir faktör olabilir. Bu gibi durumlarda, plastik fiberler daha iyi bir seçimdir; 100 Mbit/s ile bakırdan yapılmış standart veri kablolarından daha hızlı değillerdir, ancak elektromanyetik alanlara karşı bağışıklık kazanma avantajına sahiptirler.  

Konnektörlerin evrimi
Robot üreticilerinin daha kompakt kablolar için gereksiniminin konektörler üzerinde de bir etkisi vardır. Büyük robotlar kontrol dolabından, genelde robotun ayağına endüstriyel bir dikdörtgen konnektör ile bağlanan bir tedarik hattıyla veya daha küçük robotlar için bir M23 dairesel konnektörle kontrol edilir. Her şeyden önce esneklik gereklidir. Örneğin, bir robot, kalite muayenesi için bir kamera ile donatılmışsa, konnektör veri iletimini kaldırabilmelidir. Bu noktada, Lapp'ın kolayca uzatılabilir EPIC MH konektör sistemi gibi modüler konnektörler mevcuttur. Çok çeşitli fonksiyonlara sahip kablolar için modüler olarak donatılabilir ve enerji, sinyaller ve veriler için her tür takılabilir modülü kabul edebilir. Bir işlev eklenirse, başka bir modül eklenir veya değiştirilir. Bu, özellikle gıda endüstrisi gibi büyük ölçekte sanayileşmekte olan endüstriler için faydalıdır. Kompakt robotların yenilikçi bir üreticisi için Lapp Group özel bir konnektör tasarlamıştır: Konnektörün kurulumu ve robot tasarımına uyması için zamandan tasarruf sağlaması gerekiyordu. Mükemmel EMC özelliklerine sahip olmalı ve Ethernet veri aktarımı için nitelikli olmalı ve ayrıca konut fonksiyonlarının azaltılması gibi konut işlevlerini üstlenmeliydi. Daireyi kare almak gibi görünen bu işi, Lapp, değiştirilmiş bir M23 dairesel konnektörle çözdü.

Enerji ve veriler robot kolu üzerinde M23 dairesel konnektörlü kablolar üzerinden iletilir. Daha küçük robotlar için bu standart M17 ve M12 boyutlarındaki daha küçük formatlara indirgenmiştir ve ikincisi giderek popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte, daha küçük olmasına ihtiyaç duyarsanız, örneğin tamamen iç kablolama olan robotlarda, bu gibi konnektörler artık pratik değildir. Burada, kablolar kısmen, basılı devre kartlarının bağlantısından bilindiği gibi, küçük konnektörlerle bağlanmaktadır.


Hazır ürünlere yönelik trend
Kontrol dolabındaki besleme kabloları konusundaki trend, Lapp'ın ÖLFLEX® CONNECT serisindeki teklifleri gibi hazır ürünlere doğru ilerliyor. Robotların üzerine veya içine kablo döşenirken, metre usulü satılan kablolar hakim olmaya devam ediyor. Ancak, hazır ürünlere yönelik olarak son zamanlarda araştırma yapılmaktadır.         

Hibrid kablolar, makinelerin kablolarında bir trenddir. Tüm gerekli kabloları, bazen de pnömatik ve hidrolik hortumları, ortak bir kılıf içinde barındırırlar. Ancak bu kavram, kompakt robotlar için uygun değildir. Sensörlerin yanı sıra altı servo motora kadar olan bağlantı noktalarının dar sırası nedeniyle, bunları bir kılıf içinde birleştirmek mantıklı değildir.                  


 
Resim kaynağı Comau

 
Comau Racer'ın basketbol oynamasının doğruluğu izleyenleri etkiledi.

 
İzolasyonu artırmak ve veri kablolarının boyutunu azaltmak için, ekstrüzyon işlemi sırasında yalıtım malzemesine köpük uygulanır.

 
Frank Rothermund, Robotics Pazar Müdürü, U.I. Lapp GmbH

 Ralf Moebus, Otomasyon ve Networkler Ürün Yönetimi Başkanı, U.I. Lapp GmbH

 Joachim Strobel, Ürün Müdürü, U.I. Lapp GmbH

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY


09.11.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş