Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Ünlü

Hakan Ünlü

Yazarın Tüm Yazıları

Bilmiyorum Demenin Dayanılmaz Hafifliği

Yeni Yılda Mutluluk

CNNMoney yazarlarından Anne Fisher, “Çalışanlarınızın size sadık kalmalarını istiyorsanız, onlara ne istediklerini sorun”  başlıklı yazısında Aflac CEO’su Dan Amos’un bir röportajında söylediği şu sözleri aktarmış:
“Birinin istifa etmesini nasıl engelleyebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu soruyu kendisine sormalısınız. Ancak, çok mantıklıymış gibi görünen bu yaklaşımı sergileyebilen çok az şirket var”.  

Altın Anahtar: Tasarım

Tasarıma ve ürün gamını yenilemeye hiç bu kadar çok ihtiyacımız olmamıştı. Ben de inanmakta zorlanıyorum ama bulunduğumuz şu ortama ve tedirginliğe rağmen Türk sanayisi özellikle Kobi’ler “hayat devam etmeli”yi seçtiler. Bu yıl başından itibaren yoğun bir tasarım yapma, yaptırma ve kalıp imali talebi var.

Akıllı Dijital Fabrikalar

Alman hükümetinin imalat sanayini kökten değiştiren öncü inisiyatifi Endüstri 4.0, bilişim teknolojisindeki gelişmeler sayesinde yeni bir endüstri devrimine dönüşümü temsil eden sihirli bir tanım olarak karşımıza çıkıyor. Yani fabrikalar akıllanıyor; “Akıllı Fabrikalar” gerçek oluyor.

Zemheri

Ne çabuk geçti bir yıl. 

Geçmişin Ruhu

Tasarım, inovasyon, zamandan bağımsız tasarımlar deyince ilk aklımıza gelen isim kimdir? Benim cevabım belli; Leonardo Da Vinci…(15 Nisan 1452 - 2 Mayıs 1519), Rönesans döneminin önemli bir düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Leonardo aklımıza gelen her şeyi yapmış, çizmiş ve birçoğu da günümüzde hayata geçmiştir. Aslında Leonardo’nun bilinmeyen ve iş dünyasına bir katkısı da; tarihte bilinen ilk CV’yi yazan kişi olmasıdır. Zamanında Osmanlı’ya gelmiş ve Haliç’e köprü projesi için ilk CV’sinde yaptıklarını ve kendini anlatmıştır.

5. Ulusal Kalıp Zirvesi

Ekim ayında 5. Ulusal Kalıpçılık Zirvesi’nde sektör sorunları konuşuldu.Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) tarafından düzenlenen zirvede kalıp sektörü bütün yönleriyle masaya yatırıldı. Bizim de üyesi olduğumuz UKUB’un düzenlediği bu zirvede geçen senelere oranla bana göre daha anlamlı geçti. Zira günümüz hastalığı olan problemleri görmezden gelmek ve her şeyi güllük gülistan görmek yerine Türkiye’de kalıpçılığın ilerlemesi için eksikler, doğru teşhis ve yapılması gerekenler için samimi yorumlar duydum.

TRIZ

TRIZ kısaltması aslen Rusça "теория решения изобретательских задач"

Batan Gemide Direkleri Boyamak

- Nuh Peygamber gemisini ne zaman yapmaya başladı?

Başarı Tesadüf Değildir

Rahmetli dedem Kore gazisi olduğundan, Kore ile ilgili haberler sürekli ilgi alanımdadır. Ne zaman Kore adı geçse kulak kesilirim, dikkatli dinlemeye gayret ederim. Yıllardır gerek ülke, gerekse firma bazında Kore firmaları öylesine koşar adımlarla ilerliyorlar ki onlar adına sevinmemek ve kutlamamak elde değil. Elde olmayan diğer konu ise ister istemez ülkemizle karşılaştırmak oluyor.

Yaratıcı Yıkım

“Yaratıcı yıkım” sözünü ilk duyduğumuzda aklımızda farklı bir his yaratır.

Plastik Malzemeler İçin Mühendislik Analizleri

Son yıllarda ülkemizde mühendislik altyapısı oldukça ilerledi. Bunun bir sebebi de Ar-ge merkezlerimiz ve ana sanayilerimizin dünya üzerinde söz sahibi olmaları ya da olma hedefi ile yola çıkmaları. Dolayısı ile analiz programlarının kullanımı da her geçen gün hedefler büyüdüğü için mecburiyet kazanıyor. Bu yazımda özellikle iki yıldır yoğun olarak kullanmaya başladığım ve çalıştığım firmalara da çok ciddi avantajlar yaratmamızda bize yardımcı olan mühendislik analiz programlarından moldflow analiz programı, plastik malzeme yapısı ve enjeksiyon baskı - hata ilişkisi hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Prens

Oldum olası düzenli kitap okuma alışkanlığım olmamıştır. Ben daha çok müzik dinlemeyi düzene oturtmuş bir adamım. Arabada evde günün her vakti iyi müziği kaliteli ses sistemleri ile dinlemek benim en büyük lüksüm. Eline aldığı her kitabı okuyan kitap kurdu insanlara da oldum olası özenmişimdir. Bununla birlikte son okuduğum kitabı sizinle paylaşmak istedim. Okuduğum kitap Niccolo Machiavelli tarafından yazılmış PRENS adlı kitap.

Değişim Vakti

Goethe şöyle söylemiş “Neler değişmedi ki! Dünya dönerken kendi ekseni etrafında dönebilene ne mutlu!”

 

İlk Kez Dışarıdan Tasarım Desteği Alacak Firmalar İçin Satın Alma Rehberi

Geçen hafta ziyaret ettiğim firmanın düştüğü duruma hem üzüldüm, hem de içimden isyan etmek geldi. Orta ölçekli bir Kobi olarak ilk kez tasarım yaptırmak istemişler.

Sarı İnek Sendromu

Anadolu’nun bir köyünde yaşayan fakir köylünün elindeki tek varlığı sarı inektir. Baba her sabah sarı ineği sağmak için ahıra gitmek zorundadır. Zira evin tüm geçimini inekten sağacağı sütü satarak sağlamaktadır. Her sabah olduğu gibi o sabah da ahıra gider. İneği sağmaya başlar. Bir yandan da aklında ineğin sütünü sattığında eline geçecek para vardır. Koca kova dolar, taşmasına bir parmak kala, sarı inek kafasını çevirir. Köylünün gözünün içine bakar ve kovaya tekmeyi atar. Köylünün ihtiyacı olan tüm süt yerlerde. Köylü çıldırır sinirden. Bu olay birkaç kez yaşanır. Ne zaman baba dalıp sarı ineği fazla sağsa, sarı inek tekmeyi basmakta tereddüt etmez.

Design Turkey Tasarım Yarışması

28 Kasım 2014 tarihinde Design Turkey yarışması etkinliği ve konferansı Haliç Kongre Merkezinde yapıldı. Ülkemizde tasarım alanında yapılan çalışmaları ve geldiğimiz noktayı gösteren Design Turkey yarışmasını düzenleyenlere öncelikle teşekkür etmek isterim. Türkiye’de tasarımda nerede olduğumuzu görmek istiyorsanız mutlaka bir dahaki sefere gidip, yarışmaya katılan ürünleri inceleyin. Zaten ülkemizin prestijli markalarının çoğunun da ürünleri sergileniyor.

FMEA

FMEA, riskleri tahmin ederek hataları önlemeye yönelik güçlü bir analiz tekniğidir. Hatanın ortaya çıkması ile doğacak problemin müşteri gibi algılanması prensibine dayanır.

Yeni Sanayi Stratejisi

Evde oturmaya tahammülüm yok. Durulacak gibi değil. Hafta sonları durum daha da çekilmez oluyor.

Ahmet Olpak

Üniversitede son senem, sene 1988. Mezun olmadan evvel son stajımı Arçelik Mamul Mühendisliğinde yapıyorum. Mühendislik şefimiz ise Ahmet Olpak’tı. Amerika’dan gelmiş, mavi gözlerinin içi ışıl ışıl. Hele de hararetli hararetli bir iş üzerinde konuşuyorlarsa. Çok havalı ve enerjikti. Yazın keten pantolon giyerdi. O zamanlar keten pantolon şimdiki gibi moda değil. Hayalini kurardım “keşke Arçelik’te çalışabilsem” diye. İçimde; mezun olduğumda nerede çalışırım kaygısı.

Orta Gelir Tuzağı

Orta gelir tuzağını ilk duyduğumda aklıma rahmetli Turgut Özal zamanında Türkçemize girmiş olan “ORTA DİREK” kavramı geldi.

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Temel Satınalma Rehberi

Birkaç yıl evvel plastik enjeksiyon kalıbı satın alımında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir yazı yazmamla birlikte değişen çok şey olmadığı halen gözlemliyorum. 

301

Siz normal rutininize dönebildiniz mi? Ben dönemedim. Ara ara içimi hüzün kaplıyor, hala unutamadım. 

Tasarımda 7 Hata

Günümüzde rakiplerimizle; dolayısıyla rakiplerin ürünleri ile baş etme, pazarda ayrışma, fark edilme ve katma değeri yüksek, kar marjı fazla ürünler için ne yapmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. 

Olgunlaşmak

İşte yine bahar geldi.

Tasarım Yapmayı Seviyorum

Tasarım yapmanın verdiği haz hiçbir şeye benzemez. İlk çocuğunuzu kucağınıza aldığınız gibi bakarsınız tasarımınıza… 

Sezar’ın Hakkı Sezar’a

“Ne olacak bu memleketin hali ?” çocukluğumdan beri klasik soru cümlesi olduğundan müsadenizle ben farklı sorular sorayım?

Yeni Bir Yıl, Yeni Bir Sen

Siz Kimsiniz?

Bir Durup Düşünmek

Yeni yılın ilk yazısına başlamak hep zor gelmiştir. Bir gün evvel, geçen yıl iken bir gün sonra yeni yıl başlar. 

Renklerin Bilinçaltına Etkisi

Hepimiz renklerle çevrili bir dünyada yaşıyoruz. Geçmiş yaşantımız, kültürümüz ve tabii ki moda kavramından etkilenerek renklere anlamlar yükleriz.

Kusursuzluk Yetmez

Bugün artık ülkemizde onlarca Ar-Ge merkezinde tasarımlar yapılıyor. 

Tasarımda Ergonomi

Ergonomi terimi Yunanca iş anlamına gelen “ergos” ve yasa anlamına gelen “nomos” sözcüklerinden türemiştir.

İnovasyon

İnovasyon, “yeni ve değişik bir şey yapmak” anlamındaki Latince “innovare” kökünden türetilmiş. Türkçe karşılığı olarak kullanılan “yenilenme” denilebilir.

Ustaya Saygı

Siz de benim gibi iş kolik ve tatil özürlü iseniz (Tatil özürlü: Tatilin 3. günden sonra içi daralan, bu kadar tatil yeterli moduna geçen) bu yazıma kulak verin. 

Kore Günlüğü (20 Eylül 1950- 13 Ağustos 1951)

20 Eylül 1950 Çarşamba
Saat 10:34 tren yavaş yavaş hareketle Etimesgut istasyonundan ayrılıyor.Trenin devamlı düdük sesleri istasyonda ve yol boyunca uzanan evlerdeki halkın şaşkın tezahüratları ile Ankara şehri geçiliyor.

Gözler

Gözlerin arasındaki ilişkiyi hiç düşündünüz mü? Onlar birlikte göz kırparlar, birlikte ağlarlar, her şeyi birlikte görürler ve birlikte uyurlar. Buna rağmen asla birbirlerini görmezler.

Ar-Ge İle Büyümek

Firmaların katma değeri yüksek ürünlere yönelme zorunluluğu; günümüzün kaçınılmaz gerçeği.

Baharda Yaşlandığını Anlamak

Baharı Ödül Töreni’nde konuşma yapmak üzere Türkiye’deydi.

Kartopu Etkisi

Firmaların istikrarlı büyümesi; piyasaya sürdükleri yeni ürün sayısı, hızı ve inovasyon performansına bağlıdır.

Ya İçindesin Çemberin ya da Dışında

Son yazımda Aralık 2012 ayının inovasyon, tasarım yarışmaları ve aktivitelerle geçtiğinden bahsetmiştim. Bugün Türkiye 2011 yılında 36 bini aşan tasarım başvurusu ile Avrupa Birliğinde en iyi tasarımcı ülke sıralamasında 2. sıraya yükselmiştir. Ne kadar gururlansak azdır.

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş