Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Ömer Gider

Hakan Ömer Gider

Yazarın Tüm Yazıları

Memleketimizden İnsan Manzaraları

Maliyet ve Giderlerimizi Yönetebilmek

Önce Takım Olalım, Sonra Bakarız

“At Bi Şey” Fiyatlandırması

Online İşlere Hazır mıyız?

Elini Taşın Altına Kim Koyacak?

Elma’mı Yoksa Patates Satıcı mısınız?

Bir Devre-Tatil “Satış” Hikayesi

Satış’da Hoş Görü Dönemi

Pazarlama mı? Yoksa Satış mı?

Satıcı Becerisi mi? Yoksa Ürün Kalitesi mi?

Satıcının Yıl Sonu Muhasebesi

Satışta Derine Dalmak

Merhaba, çok hızlı yaşanana, günlerin sanki ışık hızında geçtiği günler yaşıyoruz. Ya geçmişte kalıp ya da gelecekle ilgili taşınan kaygılar maalesef bize anı yaşattırmıyor. Latince adı ile Carpediem… Beceremediğimiz davranışların başında geliyor. Lütfen yaşadığımız anlara biraz daha özen gösterelim. Belki de bir daha benzerini yaşamamız zor olacaktır.

Satışlarda Yalancı Duygusallık

Satan veya Saçan Satışçılar

Geçtiğimiz günlerde bir eğitim çalışması için gittiğim bir firmanın Genel Müdürü sohbet esnasında satış ve tahsilat konuşurken, bir anda bazı satışçıların sattığını bazılarının da saçtığını söyledi.

Sipariş Almayan Satışçılar

Geçen sayıda bahsetmeye başladığımız yeni dönem satışçıların içinde olduğunu düşündüğüm yeni bir grup ile sizi tanıştıracağım. Hepimizin bildiği gibi satışçı satış yapmak amacıyla çalışan kişidir. Maaşını ve sosyal hak edişlerini bu iş için alır ve yaptığı her satış ile bu imkânları hak etmeye başlar. Başarısını ve başarısızlığını yine bu performansları ile ölçerek değerlendirilir.

Yeni Dönem Satışçılar

Merhaba, yine bir yeni yıl yazısı ile karşınızdayım. 2007 yılından beri de bu yazılar ile size dilim döndükçe, aklım yettikçe bir şeyler paylaşmaya çalışıyorum. Umarım bu yazılarım ile sizin işletmeleriniz bir nebze yardımım dokunmaktadır.

Bir Satış Nasıl Mahvedilir!

Merhaba, yine bir yılın sonuna geliyoruz. Seçimleri, olayları, gündemleri ile oldukça yorucu geçti 2015. Gerek ekonomik gerekse sosyal hayatta zor bir yıl oldu. Umarım 2016 bu kadar zor bir yıl olmaz…

Mühendis Satışçılar ya da Satış Mühendisliği Neden Yapılmalı?

Merhaba, yaşadığım şehirde yani İstanbul’da bugün yaz gibi bir hava vardı. Sanki yazı özlemiş gibi kişiler deniz kenarlarına akın etmişlerdi, hatta Anadolu yakasındaki sahilde bir çift mangal yakmaya çalışıyor ve birkaç saat içinde havanın kararmasına aldırmadan, yapacakları mangalı hayal ediyorlardı. Yürüyenler, bisiklet binenler, koşanlar kısaca herkes yazı özlemişte haberimiz yok gibi…

Satışta Cesaretli Olmak

Merhaba, havalardan konuşmak adetten olmuş, bu yazıyı bugün yağmurlu bir ‹stanbul akşamından yazıyorum. Galiba kış geldi, geliyor. Hep derim sıcak yerin çaresi, soğuk yerin çaresinden daha kolaydır. Terleyerek ölen olmamıştır ama soğukta donarak ölenlere rastlayabiliyoruz. Bu konuda son sözüm her mevsim galiba zamanında güzel…

Satışta Ürün Bilgisi

Merhaba, sıcaklar bitiyor mu bitecek mi derken, galiba bu sene kışı zor göreceğimize dair düşüncelerim artmaya başladı. Önümüzdeki haftalarda bunu daha iyi anlayabileceğimiz durumları da yaşayıp göreceğiz herhalde. Öyle ya da böyle yıllar geçiyor ve sonuç olarak önümüzdeki yıllar içinde bu mevsimleri yaşayacağız. (herhalde bundan daha iyi havadan sudan muhabbet olmaz değil mi

Satışta Sabır

Merhaba, yine bir sıcak yaz gününden sizlere bir şeyler aktarmaya çalışıyorum. Zaten bu Temmuz ağustos aylarının en önemli gündem maddesi yaz sıcakları olurken, maalesef terör olarak duyduğumuz şehit haberleri de hala gündemin en baş sıralarını zorluyor. Umarız bu sıcaklar ve sıcak gündemler biter ve yine sakin günlerimize geri döneriz. ‹şte bunun için gereken nedir? “Sabır”

Biraz Destek Lütfen!

Merhaba, son zamanların en serin yazını yaşıyorum. Galiba Ramazan’da oruç tutanlara kolaylık olsun diye… fiimdiden birçok kişinin Bayram planlarını yapması da beni ekonomik olarak piyasaların düzeleceğinin sinyallerini veriyor. Meclis Başkanı Seçimi, koalisyon formülleri derken farklı bir yaz yaşayacağımızda aşikâr, umarım her şey gönlümüzce olur.

Satışta Görünmeyeni Anlatmak

Genelde her yıl Haziran ayı geldiğinde, benzer duyguları yaşamaya başlıyorum.

S.Ş.O.Sözcükler

Geçen yazımın başında Nisan Ayı için “umarım bizi şaşırtmaz” demiştim ama yaşadığım İstanbul’da maalesef bizi şaşırtıp, adeta kış gibi bir havayı yaşattı. Hem üşüdük hem de şaşırdık… Hatta bir çoğumuz “bu sene yaz gelmeyecek galiba ” bile demeye başladı. Umarım gelecek ve yine şaşırtıp herhalde bizi oldukça ısıtacak. Bugün yazımı Antalya’dan yazıyorum. Sıcak olacağını umduğum bir Nisan sabahından, bizim için çok önemli bir gün de diyebiliriz. 23 Nisan sabahı, hem anlamlı hem de özel bir gün… Bu vesile ile “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun” diyorum.

Şikayetlere Yaklaşım…

Son Cemre de toprağa düştüğüne göre bahar geldi diyebiliriz. Umarız Nisan, Mart gibi yapıp bizi şaşırtmaz, galiba millet olarak bu yıl yaz aylarını gerçekten çok özledik. Yaz herhalde bu sene çok ısınacak, zaten yaza girerken bu yılın seçim yılı olmasının da bunda payı olacağını düşünüyorum.

Reklamdan Önce…

Merhaba,  İstanbul’da yaşanan ve birkaç gün hayatı felç eden hava şartlarının ardından umutla “daha güzel” olacağına inandığımız yeni bir aya girdik. Ben çevremdeki onlarca, yüzlerce olumsuz düşünen felaket tellallarına inat ülkenin ekonomisinin iyi ya da kötü olduğunu TV’de gördüğüm yeni reklamlar ile takip ediyorum.

Satış Hedeflerinizi Büyük Koyun

Merhaba, bu yazımı size Bursa Yenişehir’de bir otel odasından yazıyorum. Büyük ihtimalle de bu yazımdan birkaç gün sonra dergi elinize de gelmiş olacak. 

Satışın Bağlantı Hali

Merhaba, ben bu satırları size yazarken henüz beklenen yeni yıl gelmemişti. Son günlerde çok duyduğum ve akıllıca söylenen bir espri var. “2015’i beklerken ya 2014s gelirse!” Biz biliyoruz ki 2015 öyle ya da böyle gelecek, umudumuz huzur, barış, sağlık ve bol kazanç getirsin…

Satışçının Konfor Alanı

Merhaba, yeni yıl neredeyse kapıda, hatta bu dergiyi okurken bazılarınız için yeni yıl belki de geldi. Umarım beklentilerinizi karşılayan bir yıl olur 2015, herkese hayırlı olmasını şimdiden diliyorum.

Satışta …… Stratejisi

Merhaba, yavaş yavaş yeni yıla doğru yaklaşıyoruz. Yine sonbahar ile kışı birlikte yaşayacağımız bir dönem içerisindeyiz. Umarız yeni yıl bu seneki kadar şanssız ve sorunlu geçmez. Geçen yıl yaşanan facialar, kazalar hala kulaklarımızda fakat gerekli dersler alınmadığından yine kısa süreli döngüler ile karşımıza geliyor.

Satışta Algı Yönetimi

Merhaba, öncelikle Kurban Bayramı’nızı kutlarım. Umarım keyifli ve sevdiklerinizle birlikte bir bayramı kutlamış ya da kutlayacaksınızdır Bayram sonrası da yeni yıl için sadece iki buçuk ay kadar kısa bir süre kalıyor. Yine yeniden umutla yeni bir yılı bekliyoruz. Yeni yıllar sadece değişen takvim yaprakları değil, yeni umutlar ve yeni hedefler olmalı. Bu konuya Aralık sayımızda biraz daha değineceğiz.

Ertelemeyin…

Bu yazı maalesef pek keyifli bir yazı olmayacak. Hatta moralim de oldukça kötü, çünkü bu yazıyı yazdığım günün öğle saatlerinde “halam”ı kaybettiğimiz haberini aldım. Tabii ki doğal karşılamak lazım insanların ölümünü, doğal da karşılıyorum. Fakat benim üzüldüğüm durum Ağustos ayı içerisinde bir vesile ile ziyaretine gidecektim, işleri bahane ettim, erteleyemedim-aklımdan da geçmedi değil hani-ama bir türlü gidemedim. Eskişehir, sadece 350 km. Yol kısa ama bahaneler daha uzun…

Yeniden Yüklemek

Geçmiş bayramınız kutlu olsun. Umarız yaz ayında istediğiniz gibi tatil yapıp dinlenmiş ve şarj olmuşsunuzdur. Tatil eskiden bir lüks gibi düşünülüp, yaşanırken, günlük hayatın koşturması nedeniyle artık bir ihtiyaç haline geldi…

Dünyadaki En Büyük Satıcı1

Önce yaz, şimdi uzun saatler ile Ramazan ayı geldi ve günler hiç geçmeyecek gibi gelse de çok hızlı bir şekilde geçmeye başladı. Hepimize yeni ayın, Temmuz’un hayırlı olmasını dileyerek başlıyorum.

Satış Kokan Hareketler

Artık yavaş yavaş yaz kendisini göstermeye başladı. Bugün size yazımı İstanbul’a oldukça yakın olan Sakarya’daki Kuzuluk Kaplıcalarından yazıyorum. 

Networking

Geçen ay yazdığım yazıya ilgi duyup, merak ederek bana e-mail atan ya da doğrudan telefon ile ulaşan tüm okurlarıma teşekkür ederim. 

Size Bir İş Teklifim Var!

Geçtiğimiz yıllarda yaşı benim kadar olan birçok kişinin rahatlıkla hatırlayacağı bir reklam vardı.

Satış’ta Ortalama Kuralı

Yazılarımı yakın takip edenler mutlaka hatırlayacaktır. Geçen ayki yazımın konusunu bizzat yaşadığım bir sorundan harekete geçirerek üretmiştim.

Network Marketing ve Satış Eğitimleri

Son yılların en büyük ve gelişen iş kollarından biri de Network Marketing ya da Türkçe ifadesi ile ilişki ile pazarlama, hani o meşhur filmlerden birine bile konu olan, onun ona, diğerinin ötekine yapıldığı düşünülen satış ve pazarlama sistemi.

Üretim Öncesi Satışı Kurgulama Becerisi

Yeni yıla iki ay kala yine yazılacak konu bulmada zorlandığım bir dönemdeyim. 

Terse Dönen Satışçı Müşteri İlişkisi

Bu satırları okurken muhtemelen ya Kurban Bayramı’na birkaç gün kalmış, ya da Bayram henüz yeni bitmiş olacaktır. Yani her halükarda Bayramınız Kutlu olsun!...

Fiyata Takılan Satışçı

Her zaman kolay gelmiyor aklımıza yazacağımız şeyler, ilham bekliyoruz ama onu da beklemek kolay değil.

Tip Tip Müşteri

Bu satırları okuduğunuzda Ramazan Bayramı’nı belki de çoktan geçmiş olabileceğimizden öncelikle yazıma “iyi bayramlar” mesajı ile başlamak istiyorum. 

İngiltere Gözlemleri

Son iki haftadır yıllardır yapma fırsatı bulamadığım bir etkinlik, balta bileme artık ne dersek diyelim, dil geliştirme adına İngiltere’nin Brighton kentindeyim. 

Satış Şeytanı / Engelleyicisi

Son günlerde çok sık dile getirdiğim bu konuyu sizlerle de paylaşmak istedim.

Satışta İç İçe Halkalar Teorisi

Kışlık kıyafetleri bırakıp yazlıklara geçmenin telaşı ile birlikte sektörlerde de beklenen doğal yaz rehavetinin ayak sesleri yolda duyuluyor…

Rekabet Dövüş Sporu Gibidir

Yaklaşık iki aydır tüm eğitimlerimde “çalma” meselesini anlatıyorum.

Çalmayalım da Nasıl Çalışalım?

Geçen yazımda bahsettiğim “Lütfen Çalmayalım” konulu yazıma gerçekten çok ciddi beğeniler geldi.

Lütfen Çalmayın!

Başlığa bakıp “polisiye bir çalışma mı acaba?” diye düşünmüyorsunuzdur umarım.

Yine Geleceğe Umutla Bakın…

Döndük dolaştık ve yine yeni bir yılın başına geldik. Ocak ayı sayılarında son iki yıldır aynı yazı başlığını kullanmışım. “Geleceğe umutla bakalım!” sizi bilmem ama ben yine aynı şeyleri söylemek istiyorum. Lütfen geleceğe umutla bakalım…

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş